ایران در مقام دیپلماسی از کردها در برابر اردوغان دفاع کند

لزوم انتخاب کابوس داعش در برابر حامی آن

۰۲ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۷۵۱۴۵ اخبار اصلی خاورمیانه
اردوغان باید هراسان دست به شمشیر ببرد زیرا کُردهای ترکیه نیز همچون کُردهای سوریه و عراق خود را ایرانی می-دانند و برایشان روشن است که «هر جا کُرد است، آنجا ایران است» و هر جا کُردی نفس می¬کشد، اندیشه و فرهنگ ایرانی زندگی می کند.
لزوم انتخاب کابوس داعش در برابر حامی آن

نویسنده: نوذر طهماسبی

دیپلماسی ایرانی: گرچه ایران نیز نسبت به تجاوز نظامی اردوغان به شمال سوریه واکنش منفی نشان داد اما بهتر است ایران به صراحت و قاطعیت در برابر اردوغان موضع­گیری کند و از کُردها حمایت کند. ایران با تشکیل دولت کُردی در شمال سوریه مخالف است و همچون ماجرای استقلال شمال عراق با تشکیل دولت کُردی در شمال سوریه یا هر جای منطقه نیز مخالفت می­کند اما جدال اردوغان و کُردها مستلزم موضع گیری صریح ایران در این بین است.

کُردها پیوندهای  وثیق تاریخی و فرهنگی با ایران دارند. آنان همتباران ایرانیان و بخشی از ایران فرهنگی- تایخی هستند. کُردها نه با آمریکا، نه روسیه و نه اردوغان پیوندی ندارند ولی آنان منکر پیوندهای ژرف تاریخی و فرهنگی با ایرانیان نیستند.

اردوغان، فردی که داعیۀ امپراتوری و نوعثمانی گری دارد و حتی در گذشته در ترکستان موهومی  او بخش هایی از خاک آذربایجان ایران نیز به عنوان قسمتی از امپراتوری­اش با رنگ قرمز در نقشه خیالاتش نقش بسته بود؛ اکنون بی محابا به کُردها حمله می­کند. حمله­ای که باید مقابلش ایستاد و به او نهیب زد که نباید سرکشانه در منطقه جولان دهد.

سلطان اردوغان که حمایتش از تروریسم و داعش بر کسی پوشیده نیست و زمانی طرح تشکیل دولت داعش در سوریه برای کنترل کُردهای منطقه را داشت؛ اکنون علیه کُردها لشکرکشی می­کند، عفرین را جولانگاه پندارهای عثمانی­گری خود کرده و کُردها را تروریسم می­خواند.

نباید به ناحق منکر نقش کُردها در مقابله با داعش و بنیادگرایی در رقه، منبج، حلب، حسکه و دیرالزور شد.

عقل و احساس حکم می­کند تا بین حامی داعش و کابوس داعش، دومی یعنی همتباران کُرد را انتخاب کرد. گرچه سیاست ورزی و رویکرد سیاسی دولت ایران نیازمند نوعی محافظه کاری و برانداز کردن معقولانه تحولات شمال سوریه است اما در سطح روشنفکری و مدنی حمایت از کُردها در چارچوب کشور سوریه و تأمل نقادانه از سیاست­های اردوغان در شرایط فعلی لازم به نظر می­آید.

کُردها نیروی مهمی هستند که می­توانند سدّی محکم در برابر الگوی رفتاری اردوغان باشند تا شمال سوریه به باتلاقی مهم برای سیاست­های سلطان مبدّل شود. اردوغان اکنون باید در نزدیکی­های فرات سیلی محکمی بخورد تا بفهمد امپراتوری­گری از طریق اسلحه و موشک حاصل نمی­شود. از این قرار، بهتر است عفرین به جهنم و گورستان رجب طیب تبدیل شود.

اگر می­گوییم کُردها ایرانی هستند مرادمان بحث تاریخ و فرهنگ است. گرچه سیاست و حقوق مرزها را جدا کرده اما تاریخ و فرهنگ، ایران فرهنگی را از بین نبرده است. از فرات تا سمرقند و بخارا اندیشه و آرمان ایرانشهر جولان می­دهد تا اردوغان و اردوغان­صفتان از ترس و اضطراب لحظه­ای آرام نگیرند. این یعنی اندیشه و فرهنگ ایرانی قلبها را شکافته و اندیشه­ها را تسخیر کرده است. رجب طیب باید بیاموزد که صدای پای اندیشه­ها از صدای پای مخوف­ترین ارتش­های دنیا رساتر است. اردوغان باید هراسان دست به شمشیر ببرد زیرا کُردهای ترکیه نیز همچون کُردهای سوریه و عراق خود را ایرانی می­دانند و برایشان روشن است که «هر جا کُرد است، آنجا ایران است» و هر جا کُردی نفس می­کشد، اندیشه و فرهنگ ایرانی زندگی می­کند، خواه ترکیه، سوریه، عراق یا ایران باشد. بدین­سان، مصلحت ایران این است که جلوی زیاده­خواهی­های رجب طیب بایستد و در مقام دیپلماسی و بیان، نهیب­وار از کُردها در برابر اردوغان حمایت کند.

الگوی رفتاری اردوغان شباهت بسیاری به سبک و سیاق عثمانی دارد تا جمهوری ترکیه که قانع به مرزهای آناتولی باشد. اکنون باید مقابل این آوازه­های نوعثمانی گری ایستاد تا فردا «فیل سلطان یاد هندوستان» نیافتد و بیش از این ورای حد و مرزش طغیان نکند.

کلید واژه ها: اردوغان کردها شمال سوریه


( ۵ )

نظر شما :