آیا زمانی برای بررسی این مشکلات وجود دارد؟

مشکلات اجتماعی سیاسی بریتانیای پس از برگزیت

۳۰ دی ۱۳۹۶ | ۱۲:۵۸ کد : ۱۹۷۴۱۶۴ اروپا ترجمه برگزیده
صفی از مردم که در مقابل فروشگاه‌ها با کیسه‌های خواب ایستاده‌اند اردوگاه شکست‌خورده دولت را نشان می‌دهد. با کاهش سود و افزایش اجاره، بریتانیا با افزایش سرسام‌آور بی‌خانمان‌ها مواجه است.
مشکلات اجتماعی سیاسی بریتانیای پس از برگزیت

نویسنده: فرانسیس رایان

دیپلماسی ایرانی: درحالی که وارد سال 2018 شده ایم، برگزیت هنوز داستانی تمام نشدنی است. اما آنچه پیش بینی نشده مسائلی است که همچنان دولت چشم خود را به روی آنها بسته است:

بی خانمان ها

صفی از مردم که در مقابل فروشگاه ها با کیسه های خواب ایستاده اند اردوگاه شکست خورده دولت را نشان می دهد. با کاهش سود و افزایش اجاره، بریتانیا با افزایش سرسام آور بی خانمان ها مواجه است: تعداد بی خانمان ها در انگلیس از سال 2010 تا کنون دو برابر شده است. تخمین زده شده که تقریبا 128 هزار کودک کریسمس خود را در محل های اسکان موقت گذراندند که بیش از هر زمان دیگری و حتی بحران اقتصادی سال 2008 است. درحالی که 9 هزار نفر از مردم در هفته ای که دما به زیرصفر رسیده است در اتومبیل ها، قطار و اتوبوس شب را به صبح رسانده اند.

حتی داشتن شغل نیز دیگر تضمین کننده این قضیه نیست که شما می توانید سقف بالای سر خودتان را حفظ کنید. بنابراین دولت در سال 2018 باید فکری برای ساخت خانه های مقرون به صرفه کند. زمانی برای هدر دادن وجود ندارد: هر ساعت در انگلستان پنج خانواده بی خانمان می شوند.

خدمات اجتماعی

تقریبا 1,2 میلیون سالمند در بریتانیا و همچنین 1 میلیون معلول در بریتانیا بدون دسترسی به خدمات اجتماعی اساسی از جمله غذا، پانسمان و شستشو زندگی می کنند. این به شدت ترسناک است: مردمی به شدت مریض که باید 14ساعت برای رفتن به دستشویی صبر کنند یا افرادی که از ویلچر استفادده می کنند و بدون کمک فردی دیگر نمی توانند برای خود آشپزی کنند و دچار سوءتغدیه هستند.

در نهایت مشاوره گروه پیپر گرین را برای مقابله با بحران موجود پذیرفت و تابستان آینده این برنامه آغاز خواهد شد. به جای چسبیدن به روش های کوتاه مدت و ناعادلانه ای مانند افزایش مالیات، دولت باید به دنبال سرمایه گذاری ای بلندمدت باشد: در پایان این سال مالی 6 میلیارد پوند از پول صرف شده برای مراقبت های اجتماعی نسبت به سال 2010 کاسته شده است.

 اعتبار جهانی

میزان اعتبار جهانی بریتانیا در حال حاضر با مشکلاتی عدیده روبه روست. از تعداد افرادی که از بانک غذا استفاده می کنند تا کسانی که مجبور به فروش همه چیز خود هستند تا بتوانند خود را با تاخیرهای ناشی از سیستم های مالی هماهنگ کنند. اما سال 2018 اوضاع از این هم بدتر خواهد شد چرا که میلیون ها خانواده در نهایت درگیر مشکلات آشفتگی سیستم خواهند شد. اتحادیه صاحبان املاک به تازگی هشدار داده است که صاحبان املاک از اجاره دادن خانه های خود سرباز می زنند و با کمبود پول شوراهای محلی، آنها قادر به کمک به متقاضیان نخواهند بود. با بدتر شدن اوضاع دولت در نظر دارد تا وعده غذایی رایگان مدارس را که با کمک اعتبارات جهانی تامین می شد حذف کند و این مساله باعث می شود کودکان قشرهای خاصی از جامعه عملا با گرسنگی مواجه شوند.

اعتبار عدم استقلال شخصی

میزان اعتبار عدم استقلال شخصی در سال های اخیر کاهش یافته و به این ترتیب مشکلات فراوانی برای افرادی ایجاد خواهد شد که از این طریق به مزایایی دست پیدا می کردند. چنین رویکردی برای کمک نکردن به افراد به شدت مریض و یا معلول بسیار غیرانسانی است و کاهش اعتبار کمک به آنها مردمی که گرفتار مشکلاتی سخت هستند را دچار مشکل بیشتری می کند. کمپین هایی برای مبارزه با این مساله ایجاد شده و امیدوارند که بتوانند در سال 2018 تغییراتی را ایجاد کنند. چند روز قبل از کریسمس یک دادگاه عالی بریتانیا دولت را مجبور کرد تا مزایای بیشتری برای بیش از 164 هزار نفر از کسانی که با مشکلات سلامت ذهنی مواجه هستند فراهم کنند. فرانک فیلد از کسانی که کمپین های اخیر را به راه انداخته معتقد است که به طور کلی واژه افراد معلول بار و فشار کافی روی دولت ایجاد می کند اما برای اصلاحات بلندمدت در جهت بهبود اوضاع باید فکری کرد.

کودکان فقیر

در سال 2018 بریتانیا با عصر جدیدی از کودکان فقیر مواجه است. در سال آینده اگر روند مالیات و عدم کمک مالی ادامه پیدا کند با 5,2 میلیون کودک روبه رو خواهیم بود که در شرایط فقر زندگی می کنند و این شامل 37 درصد کودکان خواهد بود و این بالاترین رکوردی است که در دوران معاصر به ثبت رسیده است.

به اندازه کافی ترسناک است که یکی از ثروتمندترین ملت های قرن بیست و یکم با این حجم از کودکان فقیر روبه رو باشد که غذای کافی برای خوردن ندارند. مگر اینکه چیزی انجام شود تا این کشور در چنین مبارزه سختی به پیروزی برسد. اما با مشکلاتی که برگزیت در حال حاضر دارد زمانی برای نگاه به چیزهای دیگر وجود دارد؟

منبع: گاردین/ مترجم: روزبه آرش

انتشار اولیه: شنبه 16 دی 1396 / انتشار مجدد: شنبه 30 دی 1396

کلید واژه ها: سال 2018 بریتانیا خدمات اجتماعی برگزیت


نظر شما :