حضور ایران در سوریه مطابق با قوانین بین‌المللی است

۳۰ آبان ۱۳۹۶ | ۱۱:۲۷ کد : ۱۹۷۳۳۴۸ سرخط اخبار

سفیر روسیه در اراضی اشغالی با اشاره به جنجال های رسانه ای اخیر درباره حضور ایران در سوریه پس از توافق سه جانبه امان با محوریت آتش بس در سوریه، تأکید کرد: حضور ایران در سوریه مطابق با قوانین بین المللی است و کاملا مشروع است».

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «الکساندر شین» سفیر روسیه در اراضی اشغالی با اشاره به توافق سه جانبه آمریکا، روسیه و اردن در امان درباره توافق آتش بس در سوریه اعلام کرد: «شیوه واکنش رسانه های اسرائیلی به توافق روسیه-آمریکا-اردن و بیانیه اخیر «سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه درباره حضور ایران در سوریه برای من بسیار جای تعجب داشت. روسیه همواره مطابق با هنجارها و اصول قوانین بین المللی عمل می کند که به حضور ایران در سوریه مشروعیت می بخشد. هدف این حضور به نبرد علیه تروریسم محدود می شود. برای همین منظور، روسیه با ایران در سوریه همکاری دارد.»

بنا بر این گزارش، سفیر روسیه در تل آویو ادامه داد: «در دوره پس از درگیری، این مردم سوریه هستند که باید درباره حضور خارجی در کشورشان از طریق برگزاری گفت وگوهای جامع ملی تصمیم گیری کنند. به بیان دیگر، حل این مسئله هم توسط دولت در دمشق و هم نیروهای معارض سیاسی باید صورت گیرد. در زمان حاضر، روسیه از هیچ تلاشی برای برگزاری چنین گفت وگوهایی فروگذار نخواهد کرد.»

این دیپلمات روس همچنین تأکید کرد: «در رابطه با یادداشت تفاهمی که در تاریخ 8 نوامبر 2017 در امان به امضا رسید، باید این مسئله گفته شود که، در وهله اول، این سند محرمانه است و دوم اینکه این سند ماهیت فنی و عملیاتی دارد که اقدامات ضروری برای ایجاد منطقه جنوبی کاهش تنش را تعریف می کند. من مایلم که تأکید کنم هیچ دلیلی وجود ندارد که اهمیت این سند را در زمینه منافع امنیتی اسرائیل بیش از حد جلوه دهیم. روسیه به نگرانی های اسرائیل در این زمینه احترام می گذارد».

نمایندگان سه کشور اردن، آمریکا و روسیه توافقنامه مربوط به ایجاد منطقه کاهش موقت در جنوب سوریه را در تاریخ 8 نوامبر (17 آبانماه) در امان پایتخت اردن امضا کردند.

 این توافق جدید در حمایت از ساز و کارهایی است که سه کشور نامبرده در تابستان گذشته به منظور حمایت از توافق آتش بس در جنوب غربی سوریه انجام داده اند.

مذاکرات بین سه کشور بر مبنای طرح اردنی از ماه می گذشته آغاز شد و منجر به حصوص توافق برای حمایت از آتش بس در جنوب سوریه شد.

کلید واژه ها: ایران در سوریهحضور ایران در سوریهامان


نظر شما :