ترکیه:شبکه گولن در سیستم قضایی امریکا نفوذ کرده است

۲۷ آبان ۱۳۹۶ | ۱۷:۳۶ کد : ۱۹۷۳۲۹۲ سرخط اخبار

وزیر امور خارجه ترکیه تاکید کرد، طرفداران فتح الله گولن مبلغ اسلامی مستقر در آمریکا که در کودتای نافرجام سال گذشته ترکیه دست داشت در دستگاه قضایی آمریکا نفوذ کرده اند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه به خبرنگاران گفت: فتح الله گولن از طریق کارمندان محلی اش وارد هیئت های قضایی آمریکایی شده است.

چاووش اوغلو در این اظهارات به بازداشت یکی از کارمندان محلی کنسولگری آمریکا در استانبول در ماه اکتبر به دلیل ادعای ارتباط با گولن اشاره کرد.

این در حالی است که فتح الله گولن هر گونه مشارکت در کودتای نافرجام ترکیه را رد کرده است. آمریکا می گوید کارمندش به دلیل شغلی که دارد، با پلیس و یک دادستان در ارتباط بوده و هیچ دلیل دیگری نداشته است.

چاووش اوغلو با اشاره به پرونده رضا ضراب تاجر ایرانی- ترکیه ای مدعی است که طرفداران گولن نفوذ خود را در سیستم قضایی آمریکا  گسترش داده اند.

رضا ضراب از سوی یکی از دادستان های سابق آمریکا به دور زدن تحریم های واشنگتن علیه ایران متهم شده و در مارس ۲۰۱۶ میلادی در جریان سفر به آمریکا بازداشت شد.

چاووش اوغلو ادعا کرد که دادستان سابق آمریکا از همان کیفرخواستی که دادستان های ترکیه ای مرتبط با فتح الله گولن علیه رضا ضراب در ترکیه تنظیم کرده اند، استفاده کرده است.

وی گفت: به نظر می رسد که این پرونده با انگیزه سیاسی تنظیم شده است.

چاووش اوغلو افزود: شبکه گولن نمی توانست در این کودتا موفق شود و در حال حاضر در آمریکا تقلا می کند و از سوی برخی از نهادهای آمریکایی حمایت می شود.

کلید واژه ها: گولن فتح الله گولن


نظر شما :