گولن: کودتا سناریوی اردوغان بود

۰۱ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۳:۵۹ کد : ۱۹۷۰۳۳۱ سرخط اخبار

فتح الله گولن که توسط مقامات آنکارا به طراحی کودتای ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ متهم است، با رد مشارکت در این کودتا گفت: من در این باره آشکارا می گویم هرکسی که عضو جنبش "خدمت" است و در این کودتا شرکت داشته به اصول این جنبش خیانت کرده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، فتح الله گولن، روحانی در تبعید و مخالف دولت ترکیه با اشاره به کودتای ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ گفت: این سناریو توسط رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه و همراهان وی اجرا شده است.

وی در ادامه اظهاراتش از کمیسیون بین المللی خواست که درباره این کودتا تحقیق کند. پیشنهادی که اردوغان به آن پاسخ نداده است.

مرکز آزادی استکهلم پس از مصاحبه با فتح الله گولن و انجام تحقیقات جامع اعلام کرد: کودتای سال گذشته در ترکیه چیزی نبود اما توسط اردوغان و همراهان وی برای ایجاد فضایی برای محاکمه کردن مخالفان و منتقدان تحت وضعیت فوق العاده در این کشور انجام گرفته است.

این مرکز در یک گزارش ۱۰۱ صفحه ای اعلام کرد: شکاف بزرگی میان وقایع و اظهارات مقامات دولت ترکیه درباره کودتای ۱۵ ژوئیه وجود دارد. اردوغان از سانسور، تبلیغات، فشار، تهدیدها، شکنجه و بدرفتاری در دوران پس از کودتای ۱۵ ژوئیه استفاده کرده است.

به نوشته این گزارش براساس آمارهای رسمی ۸۶۵۱ مامور نظامی در کودتا شرکت داشتند که این تعداد یک و نیم درصد از کل پرسنل نظامی در ارتش ترکیه است.

در حال حاضر ۱۶۸ ژنرال و هزاران تن از ماموران نظامی به اتهام مشارکت در کودتا با روند قضایی مواجه شده اند.

پیش بینی می شود نزدیک به ۲۰۰ هزار سرباز تحت فرماندهی این ژنرال ها بوده اند که متهم به مشارکت در کودتا شده اند.

این گزارش در ادامه آورد: با گذشت یکسال از وقوع کودتای نافرجام دولت ترکیه در ارائه یک گزارش کامل و قانع کننده که اثبات کنند جنبش "خدمت" وابسته به فتح الله گولن در پشت کودتا بوده و حتی آن را طراحی کرده است، ناموفق عمل کرده است.

به نوشته این گزارش بیش از ۱۵۰ هزار تن از کارکنان دولت به دلیل مواضع و دیدگاه های سیاسی بدون مدرک قابل دفاع اخراج شده اند. این پاکسازی ها در حوزه های نظامی، قضایی، خارجی  و امنیتی به سطح هشدار رسیده است.اکنون ۵۱ هزار و ۸۸۹ تن پشت میله های زندان هستند بدون اینکه شواهد مبنی بر مشارکت آنها در کودتا وجود داشته باشد که بیشتر این بازداشت شدگان معلم، دانش آموز، دکتر، خبرنگار هستند که تنها وابسته به جنبش خدمت اند.

کلید واژه ها: کودتای ۱۵ ژوئیه فتح الله گولن اردوغان گولن


نظر شما :