آغاز سفر آسیایی ترامپ

۱۳ آبان ۱۳۹۶ | ۱۷:۱۴ کد : ۱۹۷۲۹۸۱ سرخط اخبار

به رغم اتهامات جدید مبنی بر تماس تیم انتخاباتی ترامپ با مقامات روسیه، رئیس جمهور آمریکا سفر آسیایی خود را آغاز کرد. تهدیدهای کره شمالی یکی از محورهای اصلی سفر آسیایی او به شمار می رود. اما یگانه علت سفر او به آسیا نیست.

به گزارش ایسنا به نفل از شبکه خبری دویچه وله، دونالد ترامپ را در این سفر که طولانی ترین سفر خارجی یک رئیس جمهور آمریکا به آسیا در ربع قرن گذشته عنوان شده، ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا و شماری از مسئولان بلندپایه اقتصادی و سیاسی او را در این سفر همراهی می کنند. ترامپ روز یکشنبه وارد توکیو می شود.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در بین افرادی است که ترامپ را در این سفر طولانی به آسیا همراهی می کنند. ترامپ قرار است در جریان سفر آسیایی خود از جمله از کشورهای ژاپن و کره جنوبی دیدار کند. یکی از مسائل اصلی سفر او به این دو کشور، تهدیدهای ناشی از فعالیت های موشکی و هسته ای کره شمالی اعلام شده است.

اما موضوع کره شمالی تنها یکی از موضوعاتی است که ترامپ را وادار به یک سفر طولانی به آسیا کرده است. گسترش مناسبات اقتصادی و به ویژه مذاکره بر سر یافتن بدیلی برای سیاست های اقتصادی چین در آسیا از دیگر مسائلی است که در دستور کار رئیس جمهور آمریکا قرار داد.

انتظار می رود ترامپ در خلال دیدارش از ژاپن و کره جنوبی، بر حمایت آمریکا از این دو کشور در برابر تهدیدهای کره شمالی، تاکیدی مضاعف کند.

اگر چه قرار نیست ترامپ هم چون ژنرال جیمز ماتیس که چند روز پیش به کره‎جنوبی رفته بود از "منطقه غیرنظامی نظامی" در مرز  دو کره دیدار کند اما گفته شده رئیس جمهور آمریکا برای دیدار با نیروهای نظامی آمریکایی به پایگاه نظامی این کشور در جنوب سئول خواهد رفت.

وی بعد از ژاپن و کره جنوبی به چین می رود تا با شی جین پینگ، رئیس جمهوری این کشور که به تازگی دوباره جایگاه خودش را ثبیت کرده است، دیدار کند و به احتمال بسیار زیاد یک بار دیگر پکن را برای متوقف کردن برنامه هسته ای کره ‎شمالی، تحت فشار بگذارد.

در ویتنام قرار است ترامپ در اجلاس سران سازمان همکاری های اقتصادی آسیا-پاسفیک (اَپک) حضور یابد و از هانوی هم بازدید کند. تصمیم به شرکت در این اجلاس در واپسین لحظات از سوی کاخ سفید اتخاذ شد. عدم تمایل اولیه ترامپ برای حضور در این اجلاس باعث انتقادی وسیع شده بود.

او در آخرین بخش سفرش به فیلیپین خواهد رفت تا در اجلاس سران گروه آسه آن (انجمن ملل آسیای جنوب شرقی) در شهر مانیل حضور یابد.

آخرین باری که یک رئیس جمهور آمریکا سفری طولانی به آسیا داشته، به روزهای پایانی سال ۱۹۹۱ باز می گردد که جرج اچ.دبلیو. بوش به سفری ماراتن مانند در شرق آسیا رفت و هنگامی که در ژاپن بود از فرط خستگی و در خلال یک جشن، از حال رفت.

برنامه سفر دونالد ترامپ به شرق آسیا

یکشنبه ۵ نوامبر. ژاپن. دیدار با شینزو آبه، نخست وزیر.

سه شنبه ۷ نوامبر. کره جنوبی. دیدار با جائه مون، رئیس جمهوری این کشور در سئول و سخنرانی در میان رهبران این کشور.

چهارشنبه ۸ نوامبر. چین. آغاز ملاقات و بازدیدهای متعدد که دیدار با شی جینپنگ، رئیس جمهوری چین را هم شامل می شود.

جمعه ۱۰ نوامبر. ویتنام. حضور در اجلاس سران اپک در دانانگ (احتمال دیدار با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، در حاشیه اجلاس)

شنبه ۱۱ نوامبر. ویتنام. سفر به هانوی برای دیدار با رئیس جمهور تران دای گوآنگ و دیگر رهبران ویتنام.

یکشنبه ۱۲ نوامبر. فیلیپین. حضور در اجلاس آسه آن و ضیافت شام که به مناسبت پنجاهمین سالگرد تشکیل انجمن ملل آسیای جنوب شرقی (آسه آن) با حضور رهبران کشورهای عضو برگزار می شود.

دوشنبه ۱۳ نوامبر. حضور در اجلاس سران آسه آن و دیدار با رئیس جمهور جنجالی فیلیپین، رودریگو دوترته.

کلید واژه ها: آسیا نوامبر. ژاپن در اجلاس سران


نظر شما :