رهبران اروپایی ترامپ را به موسولینی تشبیه می‌کنند

۲۶ مهر ۱۳۹۶ | ۱۷:۵۳ کد : ۱۹۷۲۶۰۷ سرخط اخبار

معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا می گوید، ۱۴ تن از سران کشورها دست به دامان او شدند تا بلکه وی بتواند در تشریح اقدامات ترامپ و درک دولت کنونی آمریکا به آنها کمک کند و حتی یکی از رهبران اروپایی هم ترامپ را به موسولینی تشبیه کرده است.

به گزارش ایسنا، به نوشته روزنامه گاردین، جو بایدن، معاون رئیس جمهوری سابق آمریکا سه شنبه در مراسمی به همراه جان کیسیک، فرماندار جمهوری خواه ایالت اوهایو از "اقدامات عجیب و غریب" ترامپ ابراز تاسف کرده و گفت که یکی از نخست وزیرها در اروپا در سخنانش دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا را به "ایل دوچه" (پیشوا) شبیه دانسته است. ایل دوچه لقب بنیتو موسولینی، روزنامه نگار، سیاستمدار و رهبر ایتالیای فاشیست طی دوران جنگ جهانی دوم بود.

   

بایدن که در دوره اوباما معاون رئیس جمهوری بود، گفت این اظهارنظر پس از آن مطرح شد که ترامپ ماه مه در جریان نشست ناتو در بروکسل با آرنج خود دوشکو مارکوویچ، نخست وزیر مونته نگرو را کنار زد تا راه خودش را باز کند.

این معاون رئیس جمهوری سابق در تشریح یکی از دیدارهایش با یک رئیس دولت اروپایی گفت، این رهبر که نامی از او نبرد تعریف می کرد که چگونه "ترامپ به رئیس دولت مونته نگرو ضربه زد و او را به کنار راند و تنها فکری که می توانستم داشته باشم این بود که او ایل دوچه است." این سخنان بایدن در دانشگاه دلاور موجب شد تا حضار که عمدتا دانشجو بودند بخندند اما او گفت: "این جوک نبود، اصلا جوک نبود. این فکری است که مردم دارند."

جو بایدن در ادامه درباره نگرانی های اساسی صحبت کرد که اثرات اقدامات ترامپ بر نظم جهانی می گذارد. او همچنین بر رشد نگرانی ها درباره احتمال وقوع جنگ هسته ای اشاره کرد و گفت: این هنجارهای بین المللی و ملی که شکسته می شود در واقع همان چسبی است که نظم لیبرال جهان و سیستم سیاسی ما را متحد نگه داشته است.

بایدن گفت از مقام های دولت اوباما که همچنان در دولت کنونی باقی مانده اند، خواسته است تا به کارشان ادامه دهند تا ثبات ایجاد شود. او همچنین ابراز نگرانی کرد که مقام های ارشد کابینه احتمال دارد از دولت ترامپ خارج شوند. او گفت: نمی خواهم شاهد رفتن رئیس دفتر باشم، نمی خواهم شاهد کناره گیری وزیر خارجه و یا وزیر دفاع باشم.

این دموکرات ارشد کهنه کار همچنین از قابلیت ترامپ در اداره کشور به سختی انتقاد کرد. او تاکید کرد: کمپین ترامپ چون انتظار پیروزی را نداشت، برای حکومتداری هم آماده نبود و ما یک رئیس جمهوری را داریم که حکومتداری را درک نمی کند.

کلید واژه ها: معاون رئیس جمهوری


نظر شما :