علاوی از موافقت بارزانی با لغو نتایج همه‌پرسی خبر داد

۲۴ مهر ۱۳۹۶ | ۱۸:۲۳ کد : ۱۹۷۲۵۲۱ سرخط اخبار

معاون رییس جمهور عراق گفت که رییس اقلیم کردستان با تعویق انداختن و لغو نتایج همه پرسی این منطقه موافقت کرده و گفته که خواهان مذاکره با بغداد است.

به گزارش ایسنا، ایاد علاوی، معاون رییس جمهوری عراق در گفت وگو با سومریه نیوز اظهار کرد: ورود به کرکوک با استفاده از سلاح ممکن نیست زیرا در حال حاضر نوعی آرامش در این منطقه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: مسعود بارزانی، رییس منطقه کردستان عراق در نامه ای به من نوشت که با به تعویق انداختن و لغو اجرای هرگونه تصمیم ناشی از نتایج همه پرسی موافق است.

علاوی افزود: بارزانی در این نامه به من عنوان کرده که به دنبال برگزاری مذاکرات بی قید و شرط با دولت مرکزی است و با مقید بودن به قانون اساسی موافقت دارد.

معاون رییس جمهور عراق گفت: تمامی رهبران کرد باید بحران به وجود آمده را با رویکردی مسالمت آمیز حل و فصل کنند و آنها در این باره در جریان برگزاری مراسم ترحیم جلال طالبانی اطمینان دادند.

وی اظهار کرد، شرطی که دولت بغداد برای لغو نتایج همه پرسی مطرح کرد، اشتباه بود.

علاوی در این برنامه همچنین به انتقاد از عملکرد حیدر العبادی، نخست وزیر عراق در قبال اقلیم کردستان پرداخت و گفت که مساله رفراندوم از حدود یک سال پیش مطرح شد اما دولت بغداد برای رویارویی با آن تا زمان حاضر که اوضاع به وخامت کشیده شد، کاری نکرد.

معاون رییس جمهوری عراق اظهار کرد: من از اقدامات دولت مرکزی در قبال تحولات اخیر علیه کردستان حمایت نمی کنم.


نظر شما :