اروپایی ها در برابر آزمونی بزرگ

باید برای هر سناریویی آماده باشیم

۲۷ شهریور ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۳ کد : ۱۹۷۱۶۶۰ اروپا پرونده هسته ای انتخاب سردبیر
کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در نشست بررسی چشم انداز راهبردی روابط ایران و فرانسه: اقدامات ایران نشان می‌دهد برخلاف اتهام‌زنی آمریکا و برخی کشورهای منطقه، جمهوری اسلامی ایران نیروی ثبات‌ آفرین است.
باید برای هر سناریویی آماده باشیم

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی*

 دیپلماسی ایرانی: باید دید چگونه کشورهای اروپایی اقتدار خود را در مقابل آمریکا نشان می دهند و این یک آزمایش بزرگ است. مواضع کشورهای اروپایی در قبال برجام تاکنون صحیح و روشن بوده است. اروپا برای استقلال بیشتر خود باید موانع بر سر برجام را بردارد. امروز مهم است که کشورهای اروپایی از برجام حمایت کنند و موانعی همچون مسائل بانکی، بیمه ای و سایر موارد سر راه برجام را بردارند. امیدواریم این روند به استقلال اروپا در مقابل سیاست های آمریکا منجر شود.

ایران نشان داده اهل مذاکره است و آمادگی دارد در راستای ثبات در منطقه، تلاش جدی داشته باشد. ایران در عمل با حمایت از دولت های مستقر در سوریه و عراق، نقش ثبات آفرین خود را نشان داده است. اقدامات ایران نشان می دهد برخلاف اتهام زنی آمریکا و برخی کشورهای منطقه، جمهوری اسلامی ایران نیروی ثبات آفرین است.

کشورهای اروپایی این روزها مشاهده می کنند که ایران چه نقشی در منطقه دارد و دیگران چه رفتارهایی دارند؛ بنابراین باید بر این اساس، سیاست های خود را تنظیم کنند.

درباره اظهارات اخیر رئیس سازمان انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران با فرض احتمال خروج آمریکا از برجام با اروپایی ها این توافق را اجرا می کند، این بستگی دارد به اینکه بقیه امضاءکنندگان برجام چه مواضعی داشته باشند. اگر اروپایی ها بر سر مواضع خود بایستند و از برجام حمایت کنند، یک سناریو هست و اگر دست از حمایت بردارند سناریوی دیگری است. باید برای هر سناریو آمادگی داشته باشیم و دستگاه های مربوط هم به سناریوهای مربوط فکر کرد که چگونه عکس العمل نشان دهند؛ بنابراین مواضعی که دوستان می گیرند در چنین قالبی قابل تفسیر است.

اکنون نظم گذشته وجود ندارد، آمریکا برخلاف منشور سازمان ملل با توسل به زور می خواهد موقعیت خود را به عنوان ابرقدرت تثبیت کند و سازمان ملل به یک ارگان بی خاصیت تبدیل شده است. اساس سازمان ملل به ویژه در دوران دبیرکل سابق با گرفتن پول از کشورهایی مانند عربستان سعودی برای سرپوش گذاشتن بر جنایات این کشور زیر سئوال رفته است. اساسنامه سازمان ملل نیاز به تجدید نظر دارد و این سازمان باید برقرار کننده امنیت باشد.

در روابط تجاری، هر کشوری منافع خود را در نظر می گیرد و ایران همواره مذاکره کنندگانی سرسخت داشته است که از منافع کشور دفاع کرده اند. همچنین در ایران سیستم های نظارتی وجود دارد که در کمتر کشوری دیده می شود و این سیستم های نظارتی همیشه مذاکرات را زیر نظر داشته اند.

ماهواره بر سیمرغ قابلیت حمل کلاهک هسته ای نداشت و برای مردم ایران جای سئوال است که فرانسه چرا بیانیه ای را در این خصوص امضا کرد که حرف های آمریکا در این بیانیه زده می شد، زیرا این آزمایش مغایرتی با قطعنامه 2231 نداشت. میزبانی فرانسه از یک گروهک تروریستی که 13 هزار ایرانی را به قتل رسانده، توجیه پذیر نیست. ایران یک کشور با ثبات و با نفوذ در منطقه است و این به نفع فرانسه است که روابط بهتری با ایران داشته باشد.

*متن سخنرانی

کلید واژه ها: برجامشورای راهبردی روابط خارجیکمال خرازی


نظر شما :