ترکیه روابط دیپلماتیک خود با هلند را تعلیق کرد

۲۴ اسفند ۱۳۹۵ | ۱۲:۱۲ کد : ۱۹۶۷۸۷۴ سرخط اخبار

ترکیه تعلیق روابط دیپلماتیک خود در سطوح عالی با هلند را اعلام کرد؛ این امر در پی ممانعت مقامات هلند از سخنرانی وزیران ترکیه ای در تجمعات ترک های خارج نشین است که به تعمیق اختلافات بین دو کشور عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) دامن زد.

به گزارش ایسنا، نومان کورتولموش، معاون نخست وزیر ترکیه و سخنگوی ارشد دولت این کشور اظهار داشت: آنکارا احتمالا در توافقش با اتحادیه اروپا در زمینه توقف ورود مهاجران از سواحل ترکیه به اروپا نیز بازنگری کند.

به گزارش الجزیره، کورتولموش اظهار داشت: ما مسلما مقابله  به مثل می کنیم و اجازه نمی دهیم هواپیماهای حامل دیپلمات ها و فرستادگان هلندی در ترکیه فرود بیایند یا از حریم هوایی ما استفاده کنند. آنها مسؤول این بحران هستند و خودشان باید آن را حل کنند.

سخنگوی دولت ترکیه همچنین افزود، کشورش تصمیم گرفته است سفیر هلند را که در حال حاضر در خارج از ترکیه به سر می برد تا زمان عذرخواهی رسمی مقامات هلند به کشورش راه ندهد.

وی در کنفرانس خبری بعد از نشست کابینه گفت: تمامی سفرهای دیپلماتیک هلند در ترکیه و نیز دیدارهای دیپلمات های ارشد بین دو کشور تعلیق شده است.

این اقدام در راستای تحریم های دولت ترکیه است که درصدد اجرای آن روی هلند در واکنش به منع دیدار دو وزیر خود با ترکیه ای های مقیم این کشور است.

همچنین وزارت خارجه ترکیه روز دوشنبه برای سومین بار کاردار سفارت هلند را احضار و دو پیام اعتراض آمیز در مخالفت با عملکرد هلند تقدیم او کرد.

وزارت خارجه ترکیه تاکید کرد، پیام اول مربوط به تعامل مقامات هلند با وزیر کایا بود که بر خلاف قانون بین المللی و عرف های دیپلماتیک بود و باید بابت آن عذرخواهی کند.

به موجب این بیانیه، دومین پیام مربوط به درخواست تحقیق در زمینه اعمال بیش از حد خشونت از سوی پلیس هلند علیه شهروندان ترک های مقیم هلند در برابر کنسولگری کشورشان در روتردام در پی اخراج وزیر خانواده بود.

کورتولموش تاکید کرده، هلند نهایتا باید عذرخواهی کند اما نخست وزیر هلند گفته است عذرخواهی نخواهد کرد.

با این وجود الجزیره گزارش داد، هلند تمایل به آرام کردن فضا دارد و نخست وزیر نمی خواهد روابط کشورش با ترکیه تیره شود.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری کسی که برای دستیابی به حمایت ترک ها در رفراندوم آوریل جهت افزایش اختیاراتش تلاش می کند دولت هلند را به رفتاری شبیه بازمانده های نازیسم متهم کرده بود.

اما اتحادیه اروپا از ترکیه خواسته است از هرگونه اظهار نظر مبالغه آمیزی اجتناب کند.

کلید واژه ها: هلند


نظر شما :