اولاند: الحاق کریمه به روسیه را به رسمیت نمی‌شناسیم

۲۷ مرداد ۱۳۹۵ | ۲۲:۲۹ کد : ۱۹۶۲۳۳۵ سرخط اخبار

رئیس جمهور فرانسه طی اظهاراتی با غیرقانونی تلقی کردن الحاق کریمه به روسیه، خواستار جلوگیری از تشدید تنش ها میان طرفین حاضر در اوکراین در راستای اجرای توافقات مینسک شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، رئیس جمهور فرانسه روز سه شنبه خواستار اجتناب طرفین حاضر در اوکراین از تشدید تنش ها در این کشور شده و اعلام کرد که تشدید تنش ها اجرای توافقات مینسک را بسیار دشوار می کند.

به نوشته روزنامه فرانسوی فیگارو، کاخ ریاست جمهوری فرانسه (الیزه) با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «فرانسوآ اولاند» رئیس جمهور فرانسه از طرفین حاضر در اوکراین می خواهد از هرگونه اقدامی که منجر به تشدید تنش ها می شود، اجتناب کنند چرا که تشدید تنش ها اجرای توافقات مینسک را بسیار دشوار می سازد.

طبق بیانیه منتشره از سوی الیزه، فرانسوآ اولاند روز سه شنبه طی گفت وگوی تلفنی با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و پترو پروشنکو رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد: «همانطور که طرفین درگیر متعهد شده اند، تمامی موارد توافقات مینسک باید رعایت شده و در اسرع وقت اجرا شوند.»

بنابر اعلام کاخ الیزه، این گفت وگو بنابه درخواست اولاند و با هدف تأکید بر وضعیت جاری در اوکراین صورت گرفت و وی طی آن با اشاره به اینکه تشدید تنش ها در این کشور دستیابی به این هدف را بسیار دشوار می کند، خواستار خودداری و اجتناب طرفین درگیر از تشدید تنش ها شد و با اشاره به تعهد فرانسه در این خصوص آمادگی پاریس را برای برگزاری گفت وگوهایی جدید در قالب نشست نرماندی اعلام کرد.

نخستن نشست نورماندی در رو 6 ژوئن سال 2014 میلادی با حضور «فرانسوآ اولاند»، «آنگلا مرکل»، «ولادیمیر پوتین» و «پترو پروشنکو» رهبران فرانسه، آلمان، روسیه و اوکراین در حاشیه هفتادمین سالگرد عملیات نورماندی برگزار شد.

بنابر اعلام کاخ الیزه، اولاند همچنین با تأکید بر موضع استوار فرانسه در خصوص غیرقانونی بودن الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه اعلام کرد که پاریس این الحاق را برسمیت نمی شناسد.

رئیس جمهور فرانسه همچنین با تأکید بر لزوم ادامه مذاکرات در چارچوب نشست نورماندی بمنظور دستیابی به راه حل مسالمت آمیز در اوضاع جاری در شرق اوکراین اعلام کرد که چنین چیز تنها از طریق برقراری امنیت، اجرای آتش بس پایدار و برگزاری انتخابات در چارچوب قانون اوکراین رعایت معیارهای بین المللی امکان پذیر است.

مناقشه میان جدائی طلبان طرفدار روسیه و نیروهای دولتی اوکراین از سال 2014 میلادی تاکنون به کشته شدن بیش از 9600 نفر انجامیده و این در حالیست که به رغم آتش بس منعقده در مینسک طی سال 2014 میلادی، تنش ها میان دو کشور اخیرا تشدید شده و روسیه اعلام کرده که چندین حمله تروریستی را که از جانب سرویس های اطلاعاتی اوکراین طرح ریزی شده بوده، خنثی کرده؛ اتهامی که کی یف آن را رد کرده است.

روسیه در ماه مارس 2014 پس از آنکه مردم کریمه در یک همه پرسی رأی به استقلال آن از اوکراین دادند، این شبه جزیره را به خاک خود ملحق کرد. غرب این اقدام را برسمیت نمی شناسد و به خاطر آنچه نقش مخرب مسکو در ناآرامی های اوکراین قلمداد می کند، تحریم هایی را نیز علیه روسیه نیز به اجرا گذاشته است.

مقامات کی اف در آوریل 2014 میلادی، عملیات نظامی بر ضد استقلال طلبان در شرق اوکراین، را آغاز کردند. بنا به بر آوردهای سازمان ملل متحد، این درگیری ها تا کنون منجر به کشته شدن 9000 نفر شده است.

در فوریه سال 2015 میلادی، گروه چهار جانبه موسوم به «نورماندی» (Normandy Four) ، متشکل از روسیه، اوکراین، آلمان و فرانسه بر روی چارچوبی برای دستیابی به راه حلی برای پایان دادن به بحران، همکاری کردند که مفاد آن در قالب «پیمان مینسک» آورده شد. این پیمان از سوی نیروهای استقلال طلب در دونباس و نیز کی اف، امضا شد.

علی رغم این تلاش ها، دو طرف طی سال گذشته، بارها و بارها آتش بس و نیز مفاد این تعهدنامه را زیر پا گذاشته اند.

کلید واژه ها: اوکراینمینسکتوافقات مینسک


نظر شما :