کری: برگزیت ممکن است هرگز اجرایی نشود

۰۹ تیر ۱۳۹۵ | ۲۱:۱۳ کد : ۱۹۶۰۶۵۲ سرخط اخبار

وزیر خارجه آمریکا بعد از دیدار با نخست وزیر انگلیس تصریح کرد که ممکن است خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هرگز اجرایی نشود.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاری فرانسه، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا یک روز بعد از گفت وگو با «دیوید کامرون» نخست وزیر انگلیس تصرتیح کرد که ممکن است خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هرگز اجرا نشود و لندن نیز عجله ای برای ترک اتحادیه اروپا ندارد.

بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، جان کری تصریح کرد که کامرون که قرار است به زودی از سمت خود استعفا کند برای بحث درباره برگزیت احساس «ضعف» می کرد.

وزیر خارجه آمریکا در جشنواره ایده آل های اسپن با اشاره به همه پرسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا گفت: «این یک جدایی بسیار پیچیده است».

کری که روز دوشنبه هفته جاری از دفتر نخست وزیری انگلیس دیدار کرد، گفت که کامرون تمایلی به جریان افتادن «ماده 50» معاهده لیسبون که یک جدول زمانی دو ساله برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تعیین می کند، ندارد.

وزیر خارجه آمریکا توضیح داد که لندن تمایلی ندارد که بعد از دو سال بدون یک توافقنامه جدید خود را گرفتار کند و مجبور شود بدون توافق، اتحادیه اروپا را ترک کند.

وی ادامه داد که کامرون «برای آغاز مذاکره درباره چیزی که واقعاً اعتقادی به آن ندارد (برگزیت) و هیچ ایده ای درباره انجام چنین کاری ندارد، احساس ضعف می کند».

کری با اشاره به «بوریس جانسون» شهردار سابق لندن که هم اکنون گزینه اصلی جانشینی کامرون است و یکی از موافقان برگزیت بود، همچنین افزود: «و همچنین اکثر افرادی که به چنین چیزی (برگزیت) رأی داده اند نیز آمادگی انجام چنین کاری را ندارند (آغاز گفت وگو برای خروج)».

برخی رهبران اتحادیه اروپا اصرار دارند که کامرون هرچه سریعتر ماده 50 را به جریان درآورد و گفت وگوها برای جدایی از اتحادیه اروپا را آغاز کند تا به بلاتکلیفی اقتصادی و سیاسی پایان دهد.

کلید واژه ها: اتحادیه اروپا کامرون که کامرون خروج بریتانیا از اتحادیه بریتانیا


نظر شما :