’شام آخر’ کامرون در کنار رهبران اروپایی

۰۸ تیر ۱۳۹۵ | ۱۹:۲۳ کد : ۱۹۶۰۵۹۷ سرخط اخبار
دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس، روز سه شنبه برای اولین بار از زمان رأی شوک آور مردم کشورش به خروج از اتحادیه اروپا، برای دیدار و گفت وگو با رهبران برآشفته اروپایی راهی بروکسل خواهد شد.
 
به گزارش ایرنا کامرون قرار است در نشست دو روزه بروکسل در مورد پیامدهای برگزیت و راههای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با رهبران اروپایی مذاکره کند. براساس گزارش های منتشر شده، به احتمال قوی کامرون تنها در نشست روز سه شنبه بروکسل حضور خواهد داشت و در نشست رهبران اتحادیه اروپا در روز چهارشنبه غایب بزرگ خواهد بود.
 
کامرون پس از ملاقاتی با 'دونالد تاسک' رئیس شورای اروپایی و' ژان کلود یونکر' رئیس کمیسیون اروپایی قرار است در یک شام کاری با رهبران اتحادیه اروپا شرکت کند.
 
اما کامرون در حالی راهی بروکسل می شود که به نظر می رسد برخلاف فشارهای رهبران اروپایی، او چندان عجله ای برای شروع مذاکرات به منظور آماده کردن کشورش برای خروج از اتحادیه اروپا با کشیدن ضامن 'ماده 5 ' پیمان لیسبون ندارد.
 
'آنگلا مرکل' ، 'فرانسوا اولاند' و 'ماتئو رنتسی' رهبران آلمان، فرانسه و ایتالیا روز دوشنبه گذشته در نشست خبری در برلین تأکید کردند که تا زمانی که انگلیس ماده 50 پیمان لیسبون را برای خروج از اتحادیه اروپا فعال نکند حاضر به گفت وگوهای غیررسمی دراین باره با این کشور نیستند.
 
فرانسوا اولاند و ماتئو رنتسی گفته اند که روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در اسرع وقت باید انجام شود و تا این اتحادیه بتواند بر چالش هایی که پیش روی 27 کشور عضو قرار دارد، متمرکز شود.
 
رئیس جمهوری فرانسه در این نشست مشترک خبری گفت: «چرا نباید زمان را از دست بدهیم؟. زیرا هیچ چیز بدتر از بلاتکلیفی نیست. بلاتکلیفی سبب رفتارهایی سیاسی می شود که اغلب غیرمنطقی است. بلاتکلیفی همچنین سبب رفتارهایی مالی می شود که می تواند نامعقول باشد.» 
 
' ژان کلود یونکر'، رئیس کمیسیون اروپا نیز روز جمعه در نخستین واکنش خود پس از همه پرسی برگزیت گفته بود «اکنون انتظار داریم که دولت بریتانیا، تصمیمی را که مردم این کشور گرفته اند، هرچه زودتر اجرایی کند، هرچند ممکن است روند سختی باشد.»
 
'ژان اسلبورن'، وزیر خارجه لوکزامبورگ نیز در این خصوص گفته است: «امیدوارم بازی موش و گربه نداشته باشیم زیرا این نه برای ما و نه برای بریتانیا موضوعیتی ندارد. نیاز به شفافیت داریم. مردم حرف خود را زده اند و ما باید این تصمیم را اجرایی کنیم.»
 
اما کامرون همزمان با اعلام استعفای خود در روز جمعه گذشته گفته بود که مذاکرات خروج از اتحادیه اروپا را به نخست وزیر بعدی که در کنفرانس حزب محافظه کار در ماه اکتبر به عنوان جانشین او انتخاب می شود، خواهد سپرد.
 
نخست وزیر انگلیس روز دوشنبه گذشته نیز در اولین نشست مجلس عوام بعد از همه پرسی روز 23 ژوئن که منجر به برگزیت شد، ضمن رد برگزاری همه پرسی مجدد گفت: انگلیس در این مرحله ماده 50 پیمان لیسبون که ناظر بر روند خروج این کشور از اتحادیه اروپا است را فعال نخواهد کرد.
 
او گفت: «مذاکره با اتحادیه اروپا باید در دوران نخست وزیر جدید آغاز شود و به نظر من این حق نخست وزیر جدید است که درباره زمان مذاکرات و نیز اجرای ماده 50 و آغاز روند قانونی خروج از اتحادیه اروپا تصمیم بگیرد.»
 
وی همچنین تصریح کرد که فعال کردن ماده 50 تصمیمی است که تنها دولت انگلیس در مورد آن تصمیم خواهد گرفت.
 
اگر چه نخست وزیر انگلیس پیش از برگزاری همه پرسی گفته بود که ماده 50 پیمان لیسبون را در صورت رأی مردم کشورش به خروج، بدون تاخیر بی مورد فعال خواهد کرد و به این ترتیب روند ترک اتحادیه اروپا را به حرکت می اندازد.
 
بدین ترتیب به نظر می رسد سفر کامرون به بروکسل بیش از آنکه نقطه آغازی برای شروع مذاکرات مربوط به خروج از اتحادیه اروپا باشد، بیشتر به منظور آرام کردن رهبران عصبانی اروپا از برگزیت و کاستن از فشارهای آنها صورت می گیرد .
 
فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس شامگاه دوشنبه پس از دیدار باجان کری همتای آمریکایی اش در لندن در نشست مشترک خبری ضمن ابراز امیدواری از اینکه مذاکرات در پیش رو با طرف های اروپایی دوستانه باشد، اذعان کرد که درک می کند چرا بسیاری در اتحادیه اروپا از نتیجه همه پرسی ناراحت هستند.
 
وی بیان داشت: زخم ایجادشده ( ناشی از برگزیت) کاملا تازه است. تنها 96 ساعت از همه پرسی گذشته و برای بهبود این جراحت ایجادشده نیازمند زمان هستیم.
 
هاموند افزود: ما عکس العمل برخی از شرکای اروپایی مان را درک می کنیم چراکه آنان نگران از سرایت نتایج این همه پرسی هستند.
 
وزیر خارجه انگلیس افزود: برخی مسایل به لحاظ سیاسی تکان دهنده هستند و ما شاهد اوج گیری حمایت از احزاب راست افراطی در برخی از کشورهای اروپایی هستیم و ما در همه پرسی انگلیس نیز این مساله را شاهد بودیم و این چیزی است که بایستی با آن مقابله کنیم .
 
وی افزود: در اینجا هنوز منافع اقتصادی مشترکی وجود دارد که می توانیم با یکدیگر همکاری کنیم و قصور در این همکاری سبب زیان دو طرف خواهد شد.
 
هاموند افزود: همان طور که جان کری اشاره کرد ما بایستی خویشتن دار باشیم چرا نیاز ما به همکاری، یک حقیقت است.
 
'البته جان کری' وزیر خارجه آمریکا نیز در این نشست خبری ، از رهبران اروپا خواست که به دور از خشم و عصبانیت، مذاکرات خود را با انگلیس در مورد خروج این کشور از اتحادیه اروپا پیش ببرند.
 
وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه و پیش از سفر به لندن، در یک نشست خبری به همراه 'فدریکا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل نیز گفته بود که هرچند نتیجه همه پرسی انگلیس آن طور که می خواسته، نشد، اما او به نتیجه این همه پرسی احترام می گذارد.
 
رای انگلیسی ها به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا در 23 ژوئن ( سوم خردادماه ) گذشته، باعث بی ثباتی بازار بورس لندن و سایر بورس های اروپایی شده و پوند انگلیس به ضعیف ترین وضعیت در قبال دلار در 31 سال اخیر رسیده است.
 
علاوه بر تبعات اقتصادی و مالی، برگزیت سبب فعال تر شدن جریانات راست افراط گرای عوام گرا در سطح اروپا شده است که برای کشورهای اروپایی می تواند خطرناک تر از تکانه های مالی باشد.
 
'مارین لوپن'، رهبر جبهه ملی فرانسه و 'خیرت ویلدرز'، رهبر حزب آزادی هلند از جمله رهبران احزاب راست افراطی هستند که بعد از برگزیت، خواهان برپایی همه پرسی مشابه در کشورهایشان شده اند.
 
بدین ترتیب نشست بروکسل برای نخست وزیر محافظه کار انگلیس می تواند یک 'شام آخر ' در میان میزبان هایی آشفته و عصبانی باشد چرا که به باور بسیاری از آنها قمار سیاسی کامرون برای برگزاری همه پرسی به رغم مخاطراتی که در آن نهفته بود، باعث این شرایط شده است.
 
در حال حاضر این انتقاد از سوی اروپاییان و برخی از شخصیت های سیاسی انگلیس به کامرون وارد است که چرا حاضر به پذیرش برگزاری همه پرسی برگزیت که عواقب را آن از پیش حدس می زده ؛ شده است.

کلید واژه ها: اتحادیه اروپاکامرونبروکسلخروج از اتحادیهخروج از اتحادیه اروپابریتانیالیسبونپیمان لیسبون


نظر شما :