بعد از پاکسازی فلوجه

حالا نوبت موصل است

۰۸ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۰ کد : ۱۹۶۰۵۸۵ اخبار اصلی خاورمیانه
به نظر می‌رسد گزینه آزادسازی موصل و بعد از آن حرکت به سمت مرزها میان دولت عراق با فرماندهی پیمان بین‌المللی مبارزه با داعش توافق شده است.
حالا نوبت موصل است

دیپلماسی ایرانی: با اعلام پایان عملیات نظامی در فلوجه توسط دولت عراق و ارتش این کشور و آزادسازی این شهر از لوث داعش، نگاه ها متوجه موصل شده است. اکنون دو راه پیش روی ارتش است، یا بعد از آزادسازی شهر الشرقاط، نزدیک موصل از شمال به سمت موصل حرکت کند یا مستقیما از فلوجه رهسپار غرب شود و ضمن تسلط کامل بر استان الانبار، به ویژه شهرهای قائم و الجزیره، در مرز عراق و سوریه راه های ارتباطی و گلوگاه های شبکه داعش را ببندد.

به گزارش روزنامه الحیات حیدر العبادی، نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح عراق اعلام کرد که شهر فلوجه به طور کامل آزاد شده و پرچم ملی عراق در مناطق اصلی شهر از جمله در نزدیکی بیمارستان بزرگ این شهر برفراشته شده است. وی تعهد داد که به زودی پرچم عراق را بر موصل برافراشته کند. وی که خود شخصا روز یکشنبه به فلوجه رفته بود، همچنین از همه عراقی ها خواست تا روز پاکسازی فلوجه از لوث داعش را جشن بگیرند و گفت که «داعش و یاران و همراهان و تمامی طرف های مرتبط با آن تلاش بسیاری کردند تا جلوی شکست و له شدن داعش را بگیرند و در همین راستان ادعاهای مغرضانه و شایعات سراسر دروغ بسیاری را منتشر کردند، اما نیروهای مسلح ما توانستند داعش را شکست دهند و پیروزی را محقق کنند.»

در همین رابطه، سرتیپ عبدالوهاب الساعدی، فرمانده عملیات فلوجه پایان جنگ در این شهر را اعلام کرد. خالد العبیدی، وزیر دفاع عراق نیز گفت که 90 درصد شهرهای پس گرفته شده سالمند و از ویرانی به دور مانده اند و قابل سکونت هستند.

به اعتقاد فرماندهان نظامی عملیات فلوجه نمونه خوبی است تا بر اساس آن بتوان همان الگو را در نبرد موصل پی گرفت، در این نبرد از طرح های نظامی قوی استفاده شد و از خسارت های انسانی به ویژه در میان شهروندان عادی در مقایسه با نبردهای دیگر به شدت کاسته شد، علاوه بر آن از بیشتر خانه ها و ساختمان های اداری محافظت شد.

حالا مساله چگونگی بازگرداندن آورگان فلوجه به خانه و کاشانه شان، چگونگی برخورد با پرونده عناصر داعش، چگونگی برخورد با آن دسته از شهروندان فلوجه که با داعش همکاری می کردند، به ویژه که صدها نفر از آنها اعلام کرده اند که از کرده خود پشیمانند و توبه کرده اند از مهمترین مشکلاتی است که نیروهای امنیتی طی هفته های آینده با آن روبه رو هستند.

در همین رابطه مقامات عالی رتبه به روزنامه الحیات گفتند که اختلاف هایی بر سر چگونگی پیشبرد عملیات میان وزارت دفاع و فرماندهان عملیات، همچنین نیروهای داوطلب مردمی و پیشمرگ های کرد و پیمان بین المللی مبارزه با داعش به فرماندهی ایالات متحده امریکا بر سر گام های بعدی بعد از آزادسازی فلوجه به وجود آمده است.

هم زمان با پیشرفت عملیات فلوجه وزارت دفاع عراق ظرف روزهای گذشته جبهه شهر شرقاط، در نزدیکی موصل را گشود که نشان می دهد عملیات بعدی در جنگ با داعش موصل است. این در حالی است که برخی از فرماندهان نظامی معتقدند که اگر فورا به سراغ جنگ موصل برویم عملیات پایان یافتن مبارزه با داعش به شهرها و شهرستان های مرزی میان عراق و سوریه محدود خواهد شد که میان استان های الانبار و نینوا امتداد می یابد و این مسائل می تواند زمان طولانی ای را بگیرد، به ویژه که ممکن است پایان عملیات موصل برای بسیاری انگیزه ادامه نبرد نگذارد و این مساله مشکلات تازه ای را رقم بزند، در حالی که این مناطق ثقل اساسی داعش را تشکیل می دهد. به اعتقاد آنها نمی توان به نبرد با داعش در این مناطق بدون مشارکت نیروهای سوری پایان داد.

به نظر می رسد گزینه آزادسازی موصل و بعد از آن حرکت به سمت مرزها میان دولت عراق با فرماندهی پیمان بین المللی مبارزه با داعش توافق شده است. همچنین گفته می شود که بیجی آخرین نقطه حضور نیروهای داوطلب مردمی در عملیات مبارزه با داعش خواهد بود و از منطقه شرقاط به بعد تنها نیروهای رسمی ارتش عراق و نیروهای پیشمرگ و همچنین نیروهای مسلح سنی تحت فرماندهی اسامه النجیفی، استاندار سابق موصل به علاوه عشایر سنی مشارکت خواهند داشت و جنگ علیه داعش ادامه خواهد یافت. این در حالی است که گفته می شود ایران ترجیح می دهد نبرد نهایی در امتداد مرزهای سوریه و عراق باشد تا نیروهای ارتش سوریه نیز بتوانند در آن مشارکت کنند. ایران به عنوان یکی از مهمترین طرف های مشورت برای ارتش و نیروهای داوطلب مردمی عراق در این نبرد شرکت دارد و یکی از کشورهای مهم در مبارزه با داعش و گروه های تکفیری و تروریستی در عراق و سوریه محسوب می شود.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: فلوجه مبارزه با داعش موصل


نظر شما :