هشدار مرکل به اظهارات تند برخی از رهبران اروپا

۰۶ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۱ کد : ۱۹۶۰۵۱۹ سرخط اخبار

صدراعظم آلمان نسبت به اظهارات تند برخی از رهبران اتحادیه اروپا در واکنش به خروج انگلیس از این اتحادیه هشدار داد.

به گزارش ایسنا، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان گفت، نیازی نیست در جریان جدایی بریتانیا از این اتحادیه، نسبت به این کشور سخت گیری و بدخلقی نشان داد.

صدراعظم آلمان همچنین تصریح کرد که او طرفدار تسریع در روند خروج بریتانیا نیست.

وی افزود: بدیهی است که این فرآیند نباید تا ابد طول بکشد اما من موافق تعجیل در زمان بندی آن هم نیستم.

اظهارات مرکل در واقع واکنش به سخنان چند مقام اتحادیه اروپا از جمله وزیر خارجه خود آلمان بود که همگی از لندن خواسته بودند، هر چه زودتر مقدمات جدایی از اتحادیه اروپا را فراهم کند.

وزرای خارجه کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، هلند، بلژیک و لوکزامبورگ در برلین دیدار کردند و در پایان با صدور بیانیه ای مشترک از لندن خواستند فرآیند جدایی را شروع کند. بعد از این دیدار، وزرای خارجه این شش کشور اتحادیه اروپا در برلین، وزیر خارجه فرانسه با لحن تندتری گفت، از بریتانیا انتظار نمی رود که موش و گربه بازی کند. وی از انگلیس خواست، هرچه زودتر با انتخاب نخست وزیر جدید به بلاتکلیفی سیاسی پایان دهد. از نگاه وزرای خارجه شش کشور اروپایی، وضعیت بلاتکلیف می تواند تبعات سیاسی و اقتصادی برای کشورهای اروپا داشته باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بی.بی.سی، دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس روز گذشته اعلام کرد که از سمت خود کناره گیری می کند و قرار است پیش از پاییز، نخست وزیر جدید این کشور انتخاب شود.

روند جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا مطابق مفاد آیین نامه این اتحادیه صورت خواهد گرفت. برابر ماده ۵۰ پیمان لیسبون که در سال ۲۰۰۹ به تصویب اعضای اتحادیه رسیده اما تاکنون هیچ گاه به اجرا گذاشته نشده بود، کشورهای عضو اتحادیه بعد از تصمیم به جدایی باید مذاکرات خود با اتحادیه اروپا را آغاز کنند. در صورت توافق میان دو طرف بر سر چگونگی عملی کردن این جدایی، کشور خواستار جدایی مطابق مفاد توافق پیش خواهد رفت اما چنانچه توافقی حاصل نشود، عضویت کشور جدایی طلب بعد از گذشت دو سال لغو می شود. اگر چه ماده ۵۰ معاهده لیسبون کلیات روند جدایی کشورها از اتحادیه اروپا را مشخص کرده اما جزئیات آن تنها از طریق مذاکره میان دو طرف مشخص خواهد شد و برای عملیاتی کردن هرگونه توافقی هم ممکن است سال ها زمان لازم باشد.

کلید واژه ها: اتحادیه اروپابریتانیا


نظر شما :