واکنش تند سران اتحادیه اروپا در برابر بریتانیا

۰۶ تیر ۱۳۹۵ | ۱۶:۳۱ کد : ۱۹۶۰۵۱۸ سرخط اخبار

وزرای خارجه شش کشور پایه گذار اتحادیه اروپا با صدور بیانیه ای مشترک خواستار جدایی هرچه سریعتر بریتانیا از این اتحادیه شدند.

به گزارش مهر به نقل از راشا تودی، اعضای بنیان گذار اتحادیه اروپا خواستار جدایی هرچه سریعتر بریتانیا از این اتحادیه شدند.

گفته می شود این واکنش تند اتحادیه اروپا در پی رای مردم بریتانیا به جدایی کشورشان از این اتحادیه صورت گرفته است. شش عضو اصلی اتحادیه اروپا خواستار شروع مذاکرات دیپلمات ها برای جدایی هرچه سریعتر بریتانیا از این اتحادیه و جلوگیری از وارد آمدن آنچه آنها صدمات بیشتر به پیکر این اتحادیه می خوانند شده اند.

در همین راستا، وزیر خارجه فرانسه گفت: انجام هرچه سریعتر مذاکرات به نفع همه است. «آرو» افزود: لازم است این کار سریع انجام گیرد تا سایر 27 عضو (اتحادیه اروپا) اهداف جدید خود را تعریف کنند وگرنه با خطر رشد سریع عوامفریبی مواجه خواهیم شد.

وی همچنین گفت: این به نفع بریتانیا و همه اروپایی هاست که از این بلاتکلیفی که تبعات مالی فراوانی هم دارد و می تواند همچنین تبعات بدی هم در زمینه اقتصادی و سیاسی به همراه داشته باشد خارج شوند.

این درحالیست که کشورهای آلمان، فرانسه، هلند، ایتالیا، لوگزامبورگ و بلژیک در بیانیه ای مشترک خواستار اتخاذ تصمیم هرچه سریعتر در مورد بریتانیا شدند.

در این بیانیه مشترک آمده است: ما اکنون از بریتانیا انتظار داریم تا هرچه سریعتر شفاف سازی کرده و تصمیم گیری کند.

وزیر خارجه آلمان اما با لحنی محتاطانه تر گفته که رای بریتانیایی ها باید به عنوان زنگ هشداری برای تمامی اروپایی ها باشد و (اتحادیه) نباید هیجان زده، فلج و از کار افتاده شود.

«اشتاین مایر» همچنین افزود: سیاستمداران اروپایی باید شروع کنند که نه تنها به انتظارات دولت های اروپایی توجه کنند، بلکه به انتظارات مردم خود نیز توجه کنند.

گفتنی است دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا روز گذشته اعلام کرد که از سمت خود کناره گیری می کند و قرار است پیش از پاییز، نخست وزیر جدید این کشور انتخاب شود.

کلید واژه ها: بریتانیاهرچه سریعتراتحادیه اروپا


نظر شما :