مصیبت انسانی در فلوجه؛ تشنگی، گرسنگی، فرار از داعش

۲۵ خرداد ۱۳۹۵ | ۱۵:۱۶ کد : ۱۹۵۹۹۸۷ سرخط اخبار
ارتش عراق روزهاست در تلاش راندن داعش از فلوجه و پس گرفتن این شهر است. این عملیات جان هزاران غیرنظامی ساکن فلوجه را نیز به خطر انداخته است. مردم گرسنه و تشنه اند و با کمترین امکانات از فرات می گریزند.
 
به گزارش انتخاب، محمد توفیق و خانواده اش، از جمله کسانی هستند که از مرگی بیرحمانه توسط داعش در فلوجه گریخته و در به در شده اند. آنها هم اینک برای یک ماه در اردوگاهی موقت در بغداد اسکان داده شده اند.
 
توفیق ۴۹ ساله است و از طریق تصاویر تلویزیون، رویدادهای شهرش و جنگ و گریز ارتش عراق و تروریست های داعش را نظاره می کند. او می گوید: «می ترسیم که فلوجه با خاک یکسان شود.»
 
ترس او به بازپس گیری رمادی باز می گردد. هر چند ارتش عراق توانست داعش را از آنجا براند اما بخش بزرگی از شهر در عملیات مربوطه نابود شد.
 
اهالی فلوجه در ۷۰ کیلوتری غرب بغداد، دوران بسیار دشواری را می گذرانند. کسانی که از شهر فرار کرده اند خبرهای بسیار ناگواری می دهند. پانصد هزار نفر در شهر مانده اند در حالی که هر روز بمب بر سر شهر ریخته می شود و پیوسته غیرنظامیان بیشتری قربانی می شوند.
 
نظامیان عراقی و مسئولان سازمان های امدادی بین المللی گفته اند که شبه نظامیان داعش از ساکنان فلوجه به مثابه سپر انسانی استفاده می کنند.
 
فلوجه از هفته ها قبل تاکنون با کمبود آب آشامیدنی سالم و مواد خوراکی روبروست. یک کیلو برنج حدود ۵۰ یورو قیمت دارد. زنی اهل فلوجه که توانسته فرار کند، در حالی که می گرید به امدادگران می گوید که مردم از گرسنگی خوراک دام می خوردند.
 
سازمان های امدادی می گویند غالب مردم فلوجه از ماه ها پیش تا کنون تنها خرمای خشک خورده اند. مسئول یک سازمان کمک رسانی به زنی اشاره کرده که نخستین نان را پس از شش ماه از دست امدادگران گرفته و گفته که مزه نان را فراموش کرده بود.
 
در خلال درگیری طرفین در فلوجه، آوارگان بیشترین آسیب ها را متحمل شده اند. بیش از ۲۷ هزار نفر به گزارش نهاد امدادی "شورای پناهجویان نروژ" از فلوجه گریخته اند که برخی از آنها در راه جان باخته اند.
این افراد در تلاش حفظ جان، ناچارند از رود فرات بگذرند اما در چند مورد قایق های فرسوده شان واژگون شده و سرنشینان آنها غرق شده اند. بسیاری روی لاستیک اتومبیل یا محفظه های بزرگ پلاستیکی از فرات می گذرند در حالی که شنا بلد نیستند.
 
بخت برگشتگانی هم بوده اند که غرق نشده اند اما روی فرات هدف گلوله داعش قرار گرفته اند.
بعضی از اردوگاه های آوارگان در اطراف فلوجه به دلیل پر شدن ظرفیت شان، دیگر کسی را نمی پذیرند. نهادهای امدادی بر همین اساس امکان مراقبت های لازم از آوارگان را ندارند. بیش از همه آب، مواد غذایی، دارو، چادر و تشک کمیاب است.
 
مسئولان نهادهای امدادی می گویند برای تامین مایحتاج ضروری آوارگان پول کافی ندارند. سازمان ملل هم فاقد بودجه لازم برای کمک رسانی است. تنها ۳۱درصد نیازهای این سازمان برای کمک به هفت میلیون عراقی از سوی اعضا تامین شده و این در حالی است که وعده های بزرگی در این زمینه داده شده بود.
 
به گزارش دویچه وله، یکی از مسئولان کمیساریای آوارگان سازمان ملل می گوید بیشترین توجه جامعه جهانی در حال حاضر متوجه بحران پناهجویی در سوریه شده در حالی که عراق هم به همان اندازه سوریه اهمیت دارد و روزهای بدتری را شاهد خواهد بود.
 
اوضاع محمد توفیق در اردوگاه آوارگان نزدیک بغداد گرچه از دیگران بهتر است اما او و خانواده اش باید در نهایت اضطرار زندگی کنند: یک سرپناه کوچک برای پنج نفر، یک وعده غذا در طول روز و بیکاری و بی پولی محض... او برای آزادی فلوجه ثانیه شماری می کند و به خبرگزاری آلمان می گوید به محض تمام شدن درگیری ها به شهرش برمی گردد.
 
منبع: ایسنا

کلید واژه ها: فلوجه امدادی فرات


نظر شما :