بعد از خودداری امریکا در دادن سلاح‌های مورد نیاز ارتش عراق

عبادی دست به دامن روسیه می‌شود

۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۲:۳۰ کد : ۱۹۴۷۵۷۳ اخبار اصلی خاورمیانه
سفر عبادی به مسکو برای یافتن راه حلی برای امکان رفع نواقص تسلیحاتی و مهمات نظامی نیروهای عراقی از طریق عقد قراردادهای جدید با طرف روسی است.
عبادی دست به دامن روسیه می‌شود

دیپلماسی ایرانی: حیدر العبادی، نخست وزیر عراق هفته آینده به مسکو می رود تا شاید بتواند روس ها را راضی کند که برای ارتش عراق سلاح بفرستند و نیاز تسلیحاتی آن را برآورده کنند. به ویژه که امریکایی ها حاضر به برآورده کردن نیازهای تسلیحاتی ارتش عراق نشده اند در حالی که نیروهای عراقی نیاز مبرم به سلاح های جدید دارند.

این در حالی است که پیش روی های ارتش عراق علیه داعش نزدیک به یک ماه است متوقف شده و حتی ارتش عراق در طول این مدت متحمل خسارت های سنگینی از سوی داعش شده است. به گونه ای که پالایشگاه بیجی بارها هدف حملات داعش قرار گرفته است. پیش از این ارتش عراق مانع از ورود داعش به این پالایشگاه شده بود اما در روزهای اخیر حملات مکرر داعش که یک بار حتی موفق به تصرف موقتی 80 درصد آن شد، سبب شده است تا خسارت های سنگینی به این پالایشگاه وارد آید.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، امریکا حمایت تسلیحاتی خود را به عراق متوقف کرده است. حتی در سفر اخیر عبادی به واشنگتن او را تحت فشار قرار داد تا از نفوذ بسیار شدید ایران در عراق بکاهد و بغداد را وادار کند به جای مطالبات تهران خواسته های واشنگتن را برآورده کند. در مقابل این فشارها ایران به عبادی توصیه کرده است که سلاح های مورد نیاز خود را به جای امریکا از روسیه که متحد استراتژیک ایران نیز محسوب می شود، تامین کند.

عبادی در روزهای اخیر تحت فشار شدید طیف های سنی و فراکسیون های سیاسی شیعی قرار گرفته است. سنی ها او را متهم می کنند که به هیچ کدام از شعارهای خود مبنی بر اتخاذ رفتار نرم در برابر سنی ها عمل نکرده است و گروه های شیعی نیز او را متهم به تسلیم در برابر فشارهای امریکا می کنند. 

منابع عراقی می گویند که نخست وزیر عراق در سفر اخیرش به واشنگتن به روشنی تحت فشار امریکایی ها قرار گرفت و آنها به او شرط کردند تنها در صورتی حاضر به حمایت از ارتش عراق و دولت او و رساندن سلاح به آن در برابر داعش و فعالیت های تروریستی آن هستند که نیروهای داوطلب مردمی شیعی در جبهه های مبارزه با داعش به ویژه در استان الانبار حضور نداشته باشند. ایالات متحده نیروهای داوطلب مردمی را نیرویی تحت فرمان ایران می داند که به اعتقاد آن در حقیقت نقش حلقه تکمیل کننده نفوذ ایران در عراق را بازی می کنند.

علی البدیری، نماینده پارلمان عراق از فراکسیون پیمان ملی روز دوشنبه گفت که ایالات متحده دادن یک صد تانک آبرامز به ارتش عراق را رد کرده و این مساله دلیل اصلی تحمیل خسارت های سنگین به ارتش عراق در مناطق مختلف کشور در برابر داعش است. وی واشنگتن را متهم به سهل انگاری و بدقولی در مسلح کردن ارتش عراق کرد و گفت که هدف امریکا این است که پول های عراق را بر باد دهد و جنگ با داعش طولانی تر شود. 

با این حال عبادی تلاش دارد از تاکتیک معروف ایجاد موازنه در روابط بغداد با روسیه و ایالات متحده امریکا استفاده کند در حالی که بسیاری تردید دارند او بتواند رضایت مسکو را در تامین تسلیحاتی به جای واشنگتن کسب کند به ویژه که بغداد رسما قرارداد تسلیحاتی با امریکا امضا کرده است و دولت روسیه در برهه فعلی تمایل ندارد که با عقد قراردادهای جدید خشم امریکا را برانگیزد.

حمید فاضل، استاد علوم سیاسی در دانشگاه بغداد در این باره به خبرگزاری آناتولی گفت: «نخست وزیر عراق در روسیه درباره چگونگی دریافت کمک های نظامی به جای ایالات متحده مذاکره خواهد کرد که این مساله می تواند پیامی برای تحت فشار گذاشتن واشنگتن برای تسریع در دادن سلاح به دولت عراق باشد.»

وی در ادامه افزود: «روسیه نسبت به قبل از ورود داعش به عراق، نرمش بیشتری در دادن کمک های تسلیحاتی به بغداد از خود نشان می دهد، بغداد و مسکو سختی کنار کشیدن امریکا در حمایت نظامی از عراق را درک می کنند اما حتی روسیه هم به دنبال یافتن دریچه ای برای کاستن از فشارها است، در حالی که بسیار ساده، می خواهد روابط خود را با عراق تجدید کند به ویژه که عراق رسما می رود که به ضعف خود در صورت نبودن حمایت امریکا از خود اعتراف کند.»

فاضل تاکید کرد، عبادی آزادی کامل در تغییر جهت روابط استراتژیک عراق با امریکا به روسیه ندارد، در حالی که روسیه بر عامل زمانی برای گرفتن جایگاه ایالات متحده در مسلح کردن ارتش عراق حساب کرده است.

روسیه بعد از ایالات متحده امریکا متحدی استراتژیک از لحاظ نظامی و اقتصادی برای عراق محسوب می شود. بغداد در زمان نوری مالکی قراردادهای تسلیحاتی متعددی با روسیه در زمینه های دفاعی و نیروهای هوایی و زمینی امضا کرد اما آن قراردادها به دلیل وجود شبهات شبه فساد در عقد آنها با چالش جدی مواجه شدند. برای همین روسیه نتوانست آن طور که باید در مسلح کردن نیروهای عراقی سهیم شود. این مساله یکی از دلایل مهم در شکست ارتش عراق در برابر داعش و تسلط این شبکه تروریستی بر بخش عمده ای از خاک عراق در تابستان گذشته محسوب می شود.

در همین رابطه عبدالباری زیباری، عضو کمیسیون روابط خارجی پارلمان عراق گفت: «سفر عبادی به مسکو برای یافتن راه حلی برای امکان رفع نواقص تسلیحاتی و مهمات نظامی نیروهای عراقی از طریق عقد قراردادهای جدید با طرف روسی است.»

وی در ادامه افزود: «تداوم جنگ علیه داعش و تاخیر طرف امریکایی در دادن سلاح های مورد نیاز نیروهای عراقی سبب شده است تا دولت عراق به دنبال منابع تسلیحاتی جایگزین از جمله روسی برای دست یافتن سریع به سلاح های مورد نیازش باشد. برای همین در سفر عبادی به روسیه شاهد عقد قراردادهای متعدد نظامی خواهیم بود.»

پیش از این میخائیل بوگدانوف، معاون وزیر امور خارجه روسیه و نماینده رئیس جمهوری این کشور در امور خاورمیانه در 19 ژانویه گذشته به بغداد سفر و با شماری از مقام های عراقی از جمله حیدر العبادی دیدار کرده بود. بعد از آن در اول فوریه گذشته دولت عراق اعلام کرد محموله جدید بالگردهای تهاجمی روسی را در چارچوب قراردادهای منعقد شده میان دو طرف با هدف تقویت ناوگان هوایی عراق دریافت کرده است. این محموله ها زمانی به بغداد رسیدند که واشنگتن از دادن بالگردهای آپاچی مورد نیاز ارتش عراق سرباز زده بود.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ارتش عراق نیروهای عراقی عقد


نظر شما :