روحانی: بدون لغو همه تحریم‌ها هیچ توافقی را امضا نمی‌کنیم

۲۰ فروردین ۱۳۹۴ | ۱۹:۲۲ کد : ۱۹۴۶۲۵۳ سرخط اخبار پرونده هسته ای گام به گام تا توافق جامع

رییس جمهور تصریح کرد: اگر دنیا بگوید که برخلاف مقررات بین المللی با منطق زور می خواهد در برابر ملت ایران بایستد تردید ندارم که تمام قدرت های جهان در برابر ملت ایران شکست خواهند خورد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم گرامیداشت نهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای اظهار کرد: امروز روز بسیار مبارکی برای ملت بزرگ ایران در مسیر توسعه، علم و دانش و پشیرفت است البته امسال روز فناوری هسته ای مقارن و همراه با ایام ولادت بانوی بزرگ اسلام حضرت صدیقه کبری(س) و ولادت بنیانگذار جمهوری اسلامی امام راحل شده است.

رییس جمهور ادامه داد: جمهوری اسلامی در مسیر توسعه کشور هر کجا که اراده و تصمیمی را گرفت با همت جوانان و دانشمندان و ایثار و فداکاری شبانه روزی آنان بحمدالله به نتیجه رسید. در این بین اگر قدرت های دنیا موافق و یا مخالفت بودند هیچ تاثیری در اراده این ملت نداشت.

روحانی در ادامه با ارائه مثالی توضیح داد: در زمان جنگ در سیستم پدافند موشکی زمین به هوا در لامپ قدرت دچار مشکل شدیم که معمولا این لامپ قابل احیای مجدد نبود و باید لامپ نو خریداری می شد. سیستم آمریکایی بود و کسی در بازار سیاه حاضر به فروش لامپ نبود. خیلی از کشورهای منطقه که مشابه این سیستم را داشتند علیرغم داشتن قصد فروش جلوی آن ها را گرفتند.

وی افزود: در این شرایط از عده ای از دانشمندان این رشته که برخی از آن ها در سازمان انرژی اتمی فعالیت می کردند دعوت کرده و موضوع را به آن ها توضیح دادیم. آن ها در واکنش تنها سه تا چهار ماه وقت و کارگاهی با تجهیزات خواستند، همچنین گفتند که برای آن ها در کنار این کارگاه تختخوابی بگذارند چون تا زمانی که این لامپ قدرت احیا نشود به خانه نمی روند چون می خواهند از آسمان ایران و فضای کشور دفاع کنند.

رییس جمهور یادآور شد: در آن زمان به نظر می رسید که این کار شدنی نیست اما این جوانان به خانه نرفتند و شبانه روز کار کردند و در عرض سه ماه اولین لامپ قدرت احیا شد و در سیستم کار کرد. ما می خواستیم این سیستم را برای دفاع از کشور آماده نگه داریم. خاطرم است که پیشنهادات مالی همچون دادن خانه و ماشین به یکی از این دانشمندان دادیم که قبول نکرد و تنها خواست به زیارت امام برود. ایشان را پیش امام بردیم، امام پیشانی اش را بوسید و وقتی آمد گفت که این بوسه را با دنیا عوض نمی کند.

روحانی ادامه داد: ملت و دانشمندان ما از آغاز این مسیر را رفته اند. روزی که گفتیم سوخت، غنی سازی و فناوری غنی سازی برای سوخت می خواهیم اگر می آمدند و فناوری را به ما می دادند شاید هیچ بحثی نبود منتهی آن ها در ابتدا گفتند که فناوری را نمی دهیم، این هم مهم نبود، حرف دوم شان مهم بود که گفتند نمی گذاریم ایران به غنی سازی برسد، این حرفی بود که ملت ما زیر بارش نرفت.

وی تاکید کرد: امروز هم در هر فناوری برای رسیدن به توسعه اگر دنیا بگوید که برخلاف مقررات بین المللی با منطق زور می خواهند در برابر ملت ایران بایستند تردید ندارم تمام قدرت های جهان در برابر ملت ایران شکست خواهند خورد به همان دلیل که تمام قدرت های دنیا پشت صدام ایستادند تا ملت ایران را شکست بدهند اما موفق نشدند.

رییس جمهور ادامه داد: شرق و غرب عالم به عفلقیان و صدام کمک کردند و ما دست تنها بودیم. انواع سلاح های شیمیایی، موشک ها و تانک ها را به صدام دادند اما یک چیز را از ما نتوانستند بگیرند آن هم اراده، انگیزه و ایمان ملت ایران برای ایستادگی و مقاومت بود.

وی تاکید کرد: ما نه در برابر عراق، بلکه در برابر عراق و همه حامیانش پیروز شدیم و حتی نگذاشتیم یک میلی متر مربع در اشغال اشغالگران قرار گیرد.

رییس جمهور گفت: اکثریت قاطع کشورهای دنیا با ایران و با فکر ایران و فناوری صلح آمیز ایران همراه بودند و ده ها بار در مجامع بین المللی و غیرمتعهدها این امر را بیان کردند ولی یک مقداری از کشورهای قدرتمند و زورگویی بودند که فکر می کردند قدرت و منطق آن ها باید بر دنیا حکومت کند و تلاش کردند تا ملت ایران را در برابر خواست خودشان تسلیم کنند.

وی افزود: آنچه در مذاکرات به دست آمده این نیست که بیانیه ای منتشر شده آنچه در این مذاکرات در طول 15، 16 ماه گذشته و با تلاش پیگیر به دست آمده این است که رییس جمهور آمریکا در همین روزها به صراحت گفت که ما به این نتیجه رسیده ایم که ملت ایران در برابر فشار و زور، تسلیم نمی شود.

روحانی یادآور شد: پیروزی ما این است که بزرگ ترین قدرت نظامی و اقتصادی دنیا یعنی آمریکا و رییس جمهورش این واقعیت را مورد اذعان قرار می دهد، این یعنی ملتی که در راه و مسیر خودش پیروز شده است. رییس جمهور آمریکا اعلام و اعتراف کرد نظام ایران قابل سرنگونی نیست، ماهیت مردم سالاری و دینیش قابل تغییر نیست.

وی خاطرنشان کرد: ایران به عنوان یک کشور تاثیرگذار در منطقه برای همگان قابل پذیرش شده است، چه چیزی بهتر از این می خواهیم، این نکته به ما نشان می دهد که اگر ملتی ایستادگی و مقاومت کند پیروز است و رییس جمهور آمریکا هم به همین نکته اعتراف کرد که ملت ایران غرور ملی خودش را با همه توان حفظ کرده و هرگز تسلیم نمی شود.

رییس جمهور گفت: ما در هشت سال دفاع مقدس این واقعیت را نشان دادیم. امروز هم بعد از حدود 14 سال از سال 81 تا سال 94، 14 سال است ملت ما ایستادگی و مقاومت کرده است. امروز به اعتقاد من روزی است که دانشمندان هسته ای ما یعنی اقتدار علمی سرداران بزرگ خط دیپلماسی ما یعنی اقتدار سیاسی، اقتدار علمی و اقتدار سیاسی در کنار هم قرار گرفته و شما امروز می بینید این دو اقتدار، اقتدار بزرگ ملی ما را آفریده است.

وی خاطرنشان کرد: ما امروز به جهانیان این را می گوییم که مسیر اعتدال، منطق، مذاکره، صلح، آرامش و کرامت انسان ها و ثبات این منطقه بر افراطی گری و منطق زور و خشونت و تحریم غلبه کرده و پیروز شده و این چیزی است که ما به عیان می بینیم. دنیا امروز مسیر تکریم ملت ایران را شروع کرد و مسیر تحریم، فشار و تهدید را قدم به قدم در حال کنار گذاشتن است.

روحانی افزود: ما هیچگاه نمی خواهیم در این مذاکرات کسی را شکست بدهیم. اشتباه نشود ما دنبال شکست و باخت کسی در این مذاکرات نیستیم. ما دنبال احقاق حقوق خودمان و دنبال مذاکراتی هستیم که برد برد باشد، هم به نفع ما باشد، هم به نفع جهان و هم به نفع مردم منطقه. ما نمی خواهیم به دنیا بگوییم ما در یک مذاکراتی قدم گذاشتیم که ما پیروز این مذاکرات هستیم و روبروی ما شکست خورده این مذاکرات است، نه؛ اگر دیگران نمی دانند ما می دانیم که در دنیایی قرار گرفته ایم که مذاکرات برد باخت استمرار نخواهد داشت و باقی نمی ماند. آن مذاکراتی باقی می ماند که برد برد باشد.

رییس جمهور گفت: 1+5 می گوید ما در این مذاکرات کاری کردیم و یا خواهیم کرد که ایران سلاح اتمی نسازد. آن ها اینگونه می گویند ولی ما می گوییم تحصیل حاصل محال است. ایران از روز اول دنبال سلاح اتمی نبوده و امروز هم نیست و فردا هم نخواهد بود. اگر ما به دنبال سلاح اتمی بودیم و چنین اراده ای داشتیم ساخت سلاح شیمیایی به مراتب راحت تر از سلاح اتمی است. ما که خود قربانی سلاح شیمیایی بودیم، علیه ما سلاح شیمیایی استفاده کردند، نه در میدان جنگ که در شهر سردشت، علیه ما بمب شیمیایی استفاده کردند اما ما مقابل به مثل نکردیم و دنبال سلام شیمیایی و ساخت آن نرفتیم بلکه به معاهده و کنوانسیون منع سلاح شیمیایی پیوستیم.

وی ادامه داد: ملت ما دنبال سلاح کشتار جمعی نبوده و نخواهد بود. بالاترین دلیل ما علاوه بر معاهدات بین المللی و عملکرد ما علاوه بر گزارش آژانس بعد از 14 سال بازرسی های مستمر علاوه بر تمام اینها فتوای رهبر معظم انقلاب اسلامی است که ما می بینیم رییس جمهور آمریکا هم به این فتوا استناد می کند. این فتوا نشان می دهد این مردم از لحاظ دینی، اعتقادی و مذهبی و اخلاقی دنبال این سلاح نیستند و نخواهند بود. اگر شما در 1+5 به این پیروزی رسیدید که ایران دنبال سلاح اتمی نمی رود و نخواهد رفت من معتقدم اگر این را می گویید، من به شما می گویم پیروز بودید قبل از اینکه بدانید پیروز بودید.

روحانی گفت: اما اگر دنبال این بودید که ملت ایران را از اراده و توسعه اش باز دارید و یا از اقتدار علمی باز دارید دیدید که نتوانستید و نخواهید توانست. ملت ما در مسیر توسعه علمی راه خود را ادامه خواهد داد همان گونه که مذاکره کنندگان توانمند، غیور و شجاع ما در صدها جلسه به صراحت گفتند ما دست از فناوری صلح آمیز بر نمی داریم و نطنز ما به فعالیت خود ادامه می دهد و غنی سازی در نطنز ادامه خواهد داشت. بیش از هزار سانتریفیوژ در فردو مستقر بوده و مستقر باقی خواهد ماند.

هیچ توافقی را امضا نمی کنیم مگر آنکه در روز اجرای توافق تمامی تحریم های اقتصادی لغو شود

رییس جمهور گفت: ما در اراک یک راکتور آب سنگین برای تولید دارو و مصارف پزشکی خواهیم داشت. ما تغییر و توسعه را بر اساس توانمندی علمی اندیشمندان و دانشمندان خودمان و طبق اهداف ملی خودمان ادامه می دهیم. ما هیچ توافقی را امضا نخواهیم کرد مگر آنکه در اولین روز اجرای توافق تمامی تحریم های اقتصادی به مورخ همان روز لغو شود. ما به حول قوه الهی در مسیری که ملت ما تعیین کرده است و خواست ملی ما است در چارچوبی که رهنمودهای مقام معظم رهبری بوده تلاش کرده و تلاش می کنیم.

مدعی نیستیم که در این راه دولت پیروز میدان است، رهبر و ملت پیروز میدان هستند

وی ادامه داد: ما مدعی نیستیم که در این راه دولت پیروز میدان است یا خواهد بود، این ملت است که پیروز میدان بوده و خواهد بود، این رهبر است که پیروز میدان بوده و پیروز میدان خواهد بود، این اراده ملت ایران است که پیروز میدان بوده و پیروز میدان خواهد بود البته دولت هم به عنوان خادمان مردم و از جمله تیم مذاکره کننده به عنوان شخصیت ها و چهره هایی که خود را از طرف مردم مامور می دانند و مجری ماموریت ملت ایران هستند، آن ها هم تلاش خود را انجام دادند و تلاش خود را انجام خواهند داد و ملت ما هیچگاه تلاش سربازان فداکار خود و از خادمان خودش را نادیده نگرفته و یا فراموش نمی کند و همواره تلاش و تشکر و تقدیر و پشتوانه خودش را به خادمان خود ابراز می کند و امروز هم این چنین خواهد بود.

وی گفت: ما این مسیر را تا موفقیت نهایی ادامه می دهیم. امروز در لوزان یک گام بزرگ به پیش برداشته شده و گام های بعدی هم به حول قوه الهی برداشته خواهد شد. همه مذاکره کنندگان توانمند و شجاع از وزارت خارجه، سازمان انرژی اتمی و تمامی اقتصاددانان و همه آنهایی که همراه هستند و کمک می کنند و همه آنهایی که این مسیر را تا امروز هموار کردند، از مجلس شورای اسلامی، قوه قضاییه، همه نیروها و همه قدرت ها و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی که باعث اقتدار کشور و اقتدار دولت هستند همه ما در سال همدلی و همزبانی منسجم بوده ایم و منسجم خواهیم بود.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش با بیان اینکه ما کار زیادی در پیش داریم، اظهار کرد:به روان همه شهدا و شهدای هسته ای درود می فرستیم و از تلاش همه اندیشمندان و دانشمندان در سازمان انرژی اتمی، دانشگاه ها و سراسر کشور تجلیل می کنیم. امروز این نمونه مجتمع سوخت نشان آن است که ما راه علمی خودمان را ادامه خواهیم داد.

وی افزود: همه دستاوردهای امروز که بیشترشان در زمینه پزشکی، درمانی و تشخیص برای بیماران، صنعت و رشد و توسعه است، نشان می دهد که اندیشمندان و دانشمندان بزرگ ما با شجاعت کار را به پیش برده اند همان طور که یارانشان در این راه جان خود را فدا کردند.

رئیس جمهور خطاب به قدرت های بزرگ گفت: شما برخی از قدرت ها که مدعی انسانیت هستید چرا دانشمندان ما را کشتید؟ بأی ذنب قتلوا؟ چرا این ها کشته شدند و خونشان را ریختید؟ چرا ملت ما را تحریم کردید؟ چرا دارو را تحریم کردید؟ چرا گندم را بر مردم ما تحریم کردید؟ چرا پول بانکی و گردش بانکی را تحریم کردید؟ شما کار غیرانسانی کردید و مسیرتان مسیر ناصحیحی بود.

روحانی افزود: فکر می کردید با تحریم غیرقانونی و غلط و فشار می توانید ملت بزرگ، مسلمان، غیور، شجاع، تاریخ ساز و فرهنگ ساز را تسلیم کنید. چه اشتباه بزرگی کرده اید. البته اگر می خواهید با این ملت کار کنید دست دوستی ما به سمت شما دراز است.

حاضریم با کشورهایی که می خواهند در چارچوب احترام با ملت ایران کار کنند، کار کنیم

روحانی گفت: حاضریم با تمام کشورهایی که می خواهند در چارچوب اصول انسانی، قانونی و احترام و منافع مشترک با ایران اسلامی کار کنند، کار کنیم. ما توافق هسته ای را اولین گام در مسیر تعامل سازنده با جهان می دانیم. هدف ما تعامل سازنده است که به نفع همه خواهد بود. رئیس جمهور تأکید کرد که تعامل سازنده به نفع شرق و غرب و منطقه خواهد بود.

با بمباران، ملتی تسلیم نمی شود

رئیس قوه مجریه خطاب به کشورهای منطقه گفت: بیایید برادری کنیم و به ملت ها احترام بگذاریم. با بمباران، ملتی تسلیم نمی شود. بچه های بی گناه را نکشید. با بمباران ملت بزرگی همچون یمن تسلیم نمی شود. بیایید همه به فکر پایان جنگ، آتش بس و کمک های نوع دوستانه به مردم مظلوم یمن باشیم.

وی ادامه داد: بیاییم فضا را آماده کنیم تا یمنی با یمنی در کنار میز مذاکره برای آینده خود تصمیم بگیرند. حال چرا به کشتار مردم می پردازید؟ کشور ضعیف از لحاظ نظامی پیدا کرده اید، البته این کشور از لحاظ اراده کشور بزرگی است اما انگار شما به چهار تا هواپیمای خود می نازید، نمی دانید پایان کار چه خواهد بود؟

رئیس جمهور تأکید کرد: این راه غلط است. از این راه غلط برگردید. شما این راه غلط را در لبنان، سوریه و عراق امتحان کردید و فهمیدید که اشتباه کردید. به زودی خواهید فهمید که در یمن نیز اشتباه می کنید. راه درست، راه برادری و دوستی است. بیاییم صلح و ثبات را در منطقه مستقر کنیم.

روحانی با تأکید بر اینکه خشونت، افراط، آدم کشی و تروریسم راه ناصحیح است، گفت: هر کس به کمک تروریست ها رفته در پایان ضرر کرده است. از سرنوشت صدام درس بگیرید. اگر بمباران شیمیایی و تجاوز جواب می داد، صدام جواب می گرفت. این راه را ادامه ندهید چون آن مسیر ناصحیح است.

روحانی همه کشورهای منطقه را به دوستی، برادری، صلح و امنیت دعوت کرد و از همه آن ها خواست که از تجاوز دست بردارند.

آینده مردم یمن به دست مردم یمن خواهد بود

وی افزود: دست به دست هم بدهید و آتش بس را در منطقه برقرار کنید و به مردم یمن کمک کنید. بدانید آینده مردم یمن به دست مردم یمن خواهد بود.

رئیس جمهور در ادامه خاطر نشان کرد: این که کسی از آن طرف دنیا ادعا می کند دلسوز منطقه است، راست نمی گوید. اگر دلسوزید چرا متجاوزان را تشویق می کنید؟ منطقه راه صحیح و درستی دارد که قرن ها این راه را ادامه داده است. مردم منطقه از شیعه و سنی و مذاهب و اقوام مختلف قرن ها با هم برادرانه و دوستانه زندگی کردند اما شما آمدید و تحریک می کنید. دنبال چه چیزی هستید؟ اگر دنبال منافع خودتان هم هستید این راه اشتباه است. اگر می خواهید کالایتان را در منطقه بفروشید باز هم این راه اشتباه است. مسیر اعتدال و تعامل سازنده را در پیش بگیرد.

وی افزود: به ملت ها احترام بگذارید و بدانید سرنوشت ملت ها در اختیار ملت ها خواهد بود.

به ملت قول می دهم که دولت گام های بعدی را در پیش خواهد گرفت

رئیس جمهور در بخش پایانی صحبت هایش از همه اندیشمندان و دانشمندان هسته ای که در سراسر کشور برای توسعه، کار و تلاش می کنند و از همه مذاکره کنندگان شجاع و با تدبیر تشکر و سپاسگزاری کرد.

روحانی همچنین خطاب به ملت گفت: به ملت بزرگمان وعده و قول می دهم که دولت خدمت گزار برای اجرای خواست ملی آن ها قدم به قدم به کمک و همت آن ها و با راهنمایی و هدایت رهبری گام های بعدی را در پیش خواهد گرفت و بی تردید پایان کار موفقیت ملت ایران خواهد بود.

کلید واژه ها: روحانی تحریم توافق هسته ای


نظر شما :