موضع مشاور فرمانده کل سپاه درباره بیانیه لوزان

۱۷ فروردین ۱۳۹۴ | ۲۲:۰۰ کد : ۱۹۴۶۱۶۵ سرخط اخبار
مشاور رسانه ای فرمانده کل سپاه با تاکید بر اینکه نه ذوق زدگی و نه مخالفت صرف با بیانیه لوزان نمی تواند موضع مناسبی باشد، ضمن تاکید بر اعتماد به اظهارات تیم ایرانی و اشاره به برخی دستاوردهای لوزان، گفت که برخی نگرانی ها باید برطرف شود.

حمیدرضا مقدم فر مشاور رسانه ای فرمانده کل سپاه پاسداران در گفت وگو با خبرگزاری تسنیم با اشاره به بیانیه لوزان و واکنش های صورت گرفته در قبال آن، خاطرنشان کرد: قبل از اینکه رویکردهای مذکور را توضیح دهم باید تاکید کنم که برخی انتقادها، نگرانی ها و دلواپسی هایی که این روزها دیده می شود واقعاً ناشی از دلسوزی و روحیه انقلابی افراد است و نباید این دغدغه مندی های دلسوزان با بی مهری مواجه شده و نسبت به آنان هجمه و بی ادبی صورت گیرد.

* 3 رویکرد مواجهه با  مذاکرات/نقد رویکردهای "مخالفت و موافقت صرف" با بیانیه لوزان

وی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون سه نگاه و به عبارتی دیگر سه رویکرد در مواجهه با مذاکرات هسته ای و بیانیه لوزان وجود دارد، گفت: در نگاه و رویکرد اول که نام آن را رویکرد "مخالفت صرف" می نامیم، صحت ادعاهای مقامات آمریکایی و متون منتشر شده آنها مفروض و مبنای تحلیل ها و قضاوت قرار گرفته و نسبت به اظهارات و متن هایی که توسط تیم خودی ارائه و منتشر می شود، به دیده تردید و انکار نگریسته می شود.

وی با تاکید بر اینکه قطعاً نگاه مخالفت صرف که در آن نسبت به تیم مذاکره کننده ایرانی اتهام افکنی صورت گرفته و به این فرزندان ملت تهمت دروغگویی و دور زدن مردم زده می شود، نمی تواند رویکرد مناسبی باشد، افزود: برخی افراد در این رویکرد چشمان خود را بسته و بدون دیدن هرگونه دستاورد و نقاط مثبت و همچنین بدون توجه به زحمات و تلاش های طاقت فرسای تیم مذاکره کننده ایرانی، همه چیز را سیاه و تاریک جلوه داده و بیانیه لوزان را خیانت به نظام اسلامی و ملت ایران توصیف می کنند.

مشاور فرمانده کل سپاه در ادامه سخنان خود، نگاه و رویکرد دوم را رویکرد "موافقت صرف" و موافقت بی چون وچرا با بیانیه لوزان و راه حلهای توافق شده عنوان کرد و گفت: در این نگاه نیز همچون رویکرد سابق چشم ها بسته است، اما این بار به روی برخی ضعف ها و نقاط نگرانی موجود در بیانیه و تفاهم های صورت گرفته.

مقدم فر افزود: در رویکرد "موافقت صرف" بدون هرگونه اعتنا به متن بیانیه لوزان و اظهارات طرفین مذاکره، بزرگنمایی های بی جا و بی دلیل صورت گرفته و آن را فتح الفتوح، توافق تاریخی و بدون هیچ عیب و نقصی جلوه می دهند که نیازمند برگزاری جشن و پایکوبی و سرور در سراسر کشور است.

* رویکرد "حمایتی-نظارتی" درباره عملکرد تیم مذاکره کننده

وی همچنین با تاکید بر اینکه اما نگاه و رویکرد سومی نیز وجود دارد که از آن به نگاه واقع بین با رویکرد "حمایتی-نظارتی" نسبت به تیم مذاکره کننده ایرانی تعبیر می شود، خاطرنشان کرد: در رویکرد سوم که به نظر می رسد رویکرد مناسب و اصولی است، با چشمانی باز، هم آرمان ها دیده شده و هم به واقعیات توجه می شود.

مشاور فرمانده کل سپاه تاکید کرد: در رویکرد حمایتی-نظارتی، به اصل مهم همزبانی و همدلی با دولت توجه شده و در عین حال در ساحت نظارت، آنچه اتفاق می افتد با هوشمندی رصد و به آن توجه می شود.

مقدم فر با بیان اینکه باید به تیم مذاکره کننده ایرانی اعتماد داشت و قدردان زحمات و تلاش های آنان بود، خاطرنشان کرد: در لوزان بر اساس اظهارات آقایان روحانی، ظریف و عراقچی، به دستاوردهای خوبی دست یافته ایم که نباید نادیده گرفته شوند. بر همین اساس، حق غنی سازی ایران به رسمیت شناخته شده، برخی "خطوط قرمز دشمن" بویژه در مسئله فردو، تحقیق و توسعه و سانتریفیوژها شکسته شده و تاسیسات هسته ای اراک نیز به شکلی حفظ شده است.

* ماجرای عدم اجازه حفظ  چند سانتریفیوژ به تیم فعلی در 10 سال قبل

وی خاطرنشان کرد: بدون تردید این موفقیت ها و دستاوردها، چه آن مواردی که به عنوان پیشرفت فناوری هسته ای حاصل شده و یا آنچه امروز در مذاکرات به دست آمده، ناشی از زحمات و تلاش های تمام تیمهای مذاکره کننده هسته ای از ابتدا تاکنون است و باید از جناب آقای روحانی، ظریف و سایر اعضای تیم مذاکره کننده و همچنین تیم های مذاکره کننده سابق به ریاست شخصیت هایی همچون آقایان دکتر علی لاریجانی و دکتر سعید جلیلی تقدیر و تمجید شود.

مشاور فرمانده کل سپاه در همین باره افزود: حدود 10 سال پیش آقای روحانی رئیس جمهور فعلی کشورمان به عنوان دبیر وقت شورای عالی امنیت ملی مسئولیت پرونده هسته ای و ریاست تیم مذاکره کننده ایرانی را برعهده داشت و جناب آقای ظریف وزیر خارجه فعلی نیز عضوی از این تیم بودند، اما در آن زمان به دلیل موقعیت کشور از نظر میزان توانمندی فنی هسته ای، طرف مقابل حتی اجازه حفظ چند سانتریفیوژ را به ایران نمی داد اما امروز همین ها بالاجبار حق غنی سازی را در داخل خاک ایران به رسمیت شناخته و با فعال بودن 5-6 هزار سانتریفیوژ موافقت کرده اند.

* دستاوردها ناشی از هدایت های رهبر معظم انقلاب و مقاومت دولت و ملت است

مقدم فر تاکید کرد: اگر امروز دشمن برخی خطوط قرمز خود را شکسته و به غنی سازی در داخل خاک ایران و برخی دستاوردهای دیگر ما تن داده، همگی به دلیل هدایت های حکیمانه رهبرمعظم انقلاب اسلامی، مقاومت ملت و تیم های مذاکره کننده و مجاهدت دانشمندان هسته ای و بخصوص شهدای گرانقدر این عرصه است؛ چه آنکه اگر نبود این مقاومت ها و مجاهدت ها، همانطور که عرض کردم دشمن حتی با 3 سانتریفیوژ فعال در ایران نیز موافقت نمی کرد و همانطور که اوباما نیز گفت، هدف اصلی دشمن در آن زمان بازکردن پیچ و مهره تمام سانتریفیوژهای ایران و برچیدن کامل تاسیسات هسته ای کشورمان بود.

* دستیابی ایران به عنوان قدرت بزرگ  منطقه ای علت عقب نشینی دشمنان

وی تصریح کرد: از جمله موارد دیگر که موجب پذیرش برخی حقوق هسته ای جمهوری اسلامی ایران توسط طرف مقابل شد و نباید از آن چشم پوشی کرد آن است که جمهوری اسلامی ایران به دلیل افزایش چشم گیر نفوذ معنوی خود در منطقه و بخش های مختلف جهان و همچنین پیشرفت های قابل توجه در عرصه های مختلف، به کشوری مقتدر و قدرت بزرگ منطقه ای تبدیل شده است و دشمنان ما چاره ای جز تسلیم در برابر برخی خواسته های ما ندارند.

این کارشناس مسائل سیاسی تاکید کرد: بر همین اساس است که مقامات آمریکایی و بویژه جان کری از عجز و ناتوانی خود در تسلیم(capitulate) ملت ایران سخن گفته و بر لزوم توجه به خواسته های به حق ملت ایران تاکید می کنند.

* دولت و تیم مذاکره کننده نگرانی های جدی درباره برخی مفاد بیانیه لوزان را برطرف کند

مقدم فر در ادامه ضمن اشاره مجدد بر رویکرد حمایتی-نظارتی در برابر دولت و تیم مذاکره کننده هسته ای کشورمان خاطرنشان کرد: علیرغم برخی دستاوردهای قابل توجه، نگرانی هایی بویژه در زمینه ادعاهای صورت گرفته راجع به PMD و پروتکل الحاقی و امکان دست یابی جاسوسان اسرائیلی و آمریکایی در پوشش بازرسان هسته ای به اسرار صنعتی کشور و همچنین در زمینه میزان غنی سازی پس از یک دوره موقت و برخی موارد دیگر وجود دارد که امیدواریم این نگرانی ها به صورت جدی توسط تیم ایرانی در توافق نهایی به طور کامل و بدون قابلیت تفسیرهای چندگونه حل و فصل شود.

وی تاکید کرد: درباره چگونگی لغو تحریم ها نیز علیرغم برخی توضیحات اعضای تیم مذاکره کننده و رئیس جمهور محترم، ابهامات و نگرانی های مهمی وجود دارد و امیدواریم در توافق نهایی بر ضرورت "لغو فوری" تمام تحریم ها(شورای امنیت، آمریکا و اتحادیه اروپا) بلافاصله پس از توافق تاکید شود.

مشاور فرمانده کل سپاه در پایان خاطرنشان کرد: از جمله نگرانی های مهم دیگر، درباره حواشی و جزئیات قطعنامه جدید شورای امنیت و بویژه "نامه ضمیمه " که در آن به محدودیتهای تسلیحاتی و اشاعه ایران می شود، است و امیدواریم در این زمینه نیز تیم ایرانی با هوشیاری و هوشمندی کامل مانع تحقق خدعه ها و نیرنگ های طرف مقابل شود.

کلید واژه ها: لوزان بیانیه لوزان فرمانده کل سپاه تیم مذاکره کننده ایرانی سانتریفیوژ


نظر شما :