به زودی توافق نهایی بدون رضایت تل‌آویو امضا می‌شود

نتانیاهو تنها بازنده مذاکرات هسته‌ای

۰۱ فروردین ۱۳۹۴ | ۲۰:۰۳ کد : ۱۹۴۵۲۸۱ پرونده هسته ای یادداشت گام به گام تا توافق جامع
نویسنده خبر: مکرم محمد احمد
مکرم محمد احمد در الاهرام می‌نویسد: نخست وزیر اسرائیل نهایت تلاش خود را کرد تا افکار عمومی جهان و اسرائیل را راضی کند که تنها اوست می‌تواند جلوی این توافق بد را بگیرید، اما نتیجه سخنرانی‌اش در برابر نمایندگان کنگره عکس آن چه می‌خواست، شد.
نتانیاهو تنها بازنده مذاکرات هسته‌ای

دیپلماسی ایرانی: اگر توقعاتی که محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران بعد از مذاکرات اخیرش با جان کری، وزیر امور خارجه امریکا در شهر منترو سوئیس ابراز کرد، صحت داشت باشد، دو طرف، یعنی تهران و واشنگتن، در شرف امضای توافق جامع خوب برای حل مسالمت آمیز پرونده هسته ای ایران هستند. اگر تواقعات برآورده شدند و امضای توافق نهایی با ایران ظرف چند هفته آینده انجام شد، آن گاه نخست وزیر اسرائیل چه می تواند بکند؟!

علی رغم ایران هراسی ای که نتانیاهو به وجود آورده و همه جا گفته است که توافق نهایی وجود اسرائیل و امنیت ایالات متحده و همه جهان را تهدید می کند و می تواند دلیلی برای جنگ هسته ای پیش رو باشد! همه معتقدند که توافق نهایی با ایران قابل دسترس است و احتمالا ظرف هفته های آینده به دست خواهد آمد. در این صورت نتانیاهو واقعا چه می تواند بکند؟! آن چه این سوال را بیش از پیش پررنگ می کند اظهارات فدیریکا موگرینی، وزیر امور خارجه اتحادیه اروپا است که گفت توافق خوب با ایران بسیار در دسترس است و همه آن چه اکنون ما نیاز داریم اراده سیاسی است تا کیلومتر آخر مذاکرات را رقم بزنیم، نه مذاکرات بیشتر.

نخست وزیر اسرائیل نهایت تلاش خود را کرد تا افکار عمومی جهان و اسرائیل را راضی کند که تنها اوست می تواند جلوی این توافق بد را بگیرید، اما نتیجه سخنرانی اش در برابر نمایندگان کنگره عکس آن چه می خواست، شد، حتی می توانیم بگوییم که سخنرانی او بر سرعت مذاکرات دو طرف افزود و دو طرف بیش از هر زمانی برای امضای توافق نهایی سرعت عمل به خرج دادند. این اتفاق حرف رئیس اپوزسیون اسرائیل و رهبر حزب کارگر، آیزاک هرتزوگ را تایید می کند که گفت با این سخنرانی اسرائیل منزوی شد. نتانیاهو تنها مانده در حالی که مذاکرات میان واشنگتن و تهران می رود تا به توافق نهایی برسد. غرور کاذب نتانیاهو ثابت کرد که تنها خلاء مطلق است، همان چیزی که اسرائیلی ها نیز به آن اذعان کرده اند. روزنامه معاریو در این باره نوشت، قصه نتانیاهو قصه ککی است که روی گاوی نشست تا در شخم زدن زمین بگوید من هم شخم زدم! در حالی که هیچ کس از نخست وزیر اسرائیل نمی پرسد که اصلا تو چه کاره ای؟! آیا واقعا خیال می کنی اسرائیل می تواند به تنهایی به تاسیسات هسته ای ایران حمله نظامی کند و مانع از غنی سازی اورانیوم توسط آن شود؟! روزنامه هاآرتص پاسخ این سوال را چند روز بعد در سرمقاله خود به درستی داد که آنچه نتانیاهو گفت، فقط حرف بود برای این که بدون همکاری لجستیکی و اطلاعاتی دقیق و پشتیبانی سیاسی و نظامی قدرتمند ایالات متحده، اسرائیل و نتانیاهو نمی توانند هیچ کار خاصی انجام دهند، آن هم با آن موشک های عظیمی که ایران دارد که برد آنها به سراسر خاک اسرائیل می رسند و می توانند ویرانی گسترده ای را موجب شوند و به قول علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران کاری کنند که نتانیاهو ناتوان روی صندلی اش بنشیند بدون این که بتواند از جایش جنب بخورد!

 

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

انتشار اولیه: یکشنبه یکشنبه 24 اسفند 1393 / انتشار مجدد: شنبه 1 فروردین 1394

مکرم محمد احمد

نویسنده خبر

مكرم محمد احمد، نويسنده و روزنامه‌نگار و نماينده سابق مجلس مصر در سال 2007 و يكي از نويسندگان روزنامه الاهرام است. وي در گذشته مدير روزنامه الاهرام در دمشق ...

اطلاعات بیشتر

کلید واژه ها: مذاكرات هسته‌اي ايران با 1+5 توافق نهايي هسته‌اي


نظر شما :