افشای اسناد موساد درباره برنامه هسته‌ای ایران

هشدارهای نتانیاهو درباره ایران بی‌اعتبار می‌شود

طبق اسناد موساد، «به نظر نمی‎رسد ایران برای غنی‌سازی اورانیوم در سطوح بالاتر آمادگی داشته باشد».
هشدارهای نتانیاهو درباره ایران بی‌اعتبار می‌شود

نویسندگان: جیاف دایر و جان رید

دیپلماسی ایرانی: در حالی که گفتگوهای هسته ای ایران به نقطه حساسی رسیده است، افشای یک گزارش اطلاعاتی موساد شک و تردیدها را در مورد هشدارهای پیشین بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل درباره برنامه هسته ای ایران، برانگیخت.

طبق بخشی از اسناد اطلاعاتی موساد که شبکه الجزیره به دست آورده، ارزیابی این سازمان از فعالیت های هسته ای ایران در ماه اکتبر سال 2012، با موارد طرح شده در سخنرانی نتانیاهو در جلسه مجمع عمومی سازمان ملل در ماه سپتامبر مغایرت داشت. این اسناد حدود یک هفته پیش از برنامه سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در جلسه مشترک کنگره افشا شدند و این در حالی است که هدف اصلی نتانیاهو از این سخنرانی در میانه تنش ها با کاخ سفید، هشدار در مورد مخاطرات حصول «یک توافق بد» با ایران است. دولت اوباما چندی پیش آشکارا دولت نتانیاهو را به افشای انتخابی و موردی جزئیات مذاکرات هسته ای با ایران به صورت تحریف شده، متهم کرد.

انتشار اسناد فاش شده همچنین در آستانه انتخابات اسرائیل در هفدهم ماه مارس صورت گرفت. در این انتخابات ایزاک هرتسوگ و حزب کارگر سعی دارند به چهار سال فعالیت و قدرت نتانیاهو و حزب چپ میانه روی وی پایان دهند. نتانیاهو در سخنرانی ماه سپتامبر سال 2012 خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد توانست با به نمایش گذاشتن تصویری کارتونی از یک بمب توجه عموم را به هشدارها در مورد برنامه هسته ای ایران جلب کند.

وی در آن تصویر سه مرحله تولید اورانیوم را برای ساخت بمب مشخص کرده بود: مرحله اول غنی سازی اورانیوم در سطح پایین بود که ایران چندین سال پیش این مرحله را پشت سر گذاشته بود؛ مرحله میانی غنی سازی اورانیوم تا سطح بیست درصد بود و مرحله نهایی غنی سازی 90 درصدی اورانیوم بود که نتیجه آن تولید اورانیوم قابل استفاده در تولید تسلیحات است.

نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود در نیویورک تصریح کرد ایران تا تولید اورانیوم غنی شده مورد نیاز برای تولید بمب اتم تنها چند ماه فاصله دارد و پس از آن مرحله نهایی غنی سازی را آغاز خواهد کرد. نتانیاهو گفت: «با توجه به میزان کنونی غنی سازی، آنها تا بهار و یا حداکثر تا تابستان آینده، غنی سازی در سطح متوسط (بیست درصد) را به اتمام خواهند رساند و وارد مرحله نهایی خواهند شد. از آن زمان، تنها چندین ماه و یا حتی چند هفته طول می کشد پیش از اینکه آنها اورانیوم غنی شده مورد نیاز برای اولین بمب خود را به دست آورند.»

طبق اسناد افشا شده، موساد در ارزیابی خود در مورد برنامه هسته ای ایران که یک ماه پس از سخنرانی نتانیاهو تهیه شده، با ادعای نتانیاهو در این زمینه که «ایران به ارتقای قابلیت های خود در زمینه غنی سازی ادامه خواهد داد»، موافق بوده است؛ با این حال، ارزیابی موساد در مورد برنامه هسته ای ایران در دو مسئله حائز اهمیت با هشدارهای نخست وزیر تفاوت دارد: در اسناد موساد نوشته شده است با توجه به اینکه ایران بخشی از ذخایر اورانیوم غنی شده بیست درصدی خود را برای تولید سوخت مصرف کرده، «میزان و حجم (ذخایر) اورانیوم غنی شده در سطح بیست درصد افزایش نداشته است»؛ همچنین طبق اسناد موساد، «به نظر نمی رسد ایران برای غنی سازی اورانیوم در سطوح بالاتر آمادگی داشته باشد».

یک مقام ارشد اسرائیلی بعد از ظهر روز دوشنبه تناقض میان اسناد فاش شده موساد با سخنرانی نتانیاهو را رد کرد و گفت: «نکته اصلی سخنرانی نخست وزیر در مجمع عمومی سازمان ملل در سال 2012 این بود که ادامه غنی سازی توسط ایرانی ها به تولید مواد منفجره منجر خواهد شد، یعنی تولید اورانیوم غنی شده برای ساخت بمب هسته ای.»

این مقام که خواست نامش فاش نشود، افزود: «حتی در اسنادی که ادعا می شود از موساد افشا شده اند، به وضوح به این مسئله اشاره شده است که ایران در زمینه هایی فعالیت می کند که قانونی به نظر می رسد، اما ایران برای کاهش فواصل و زمان مورد نیاز برای تولید تسلیحات تلاش می کند.»

نتانیاهو در سخنرانی اخیر خود بار دیگر هشدار داد آمریکا به امضای «توافقی بد» با ایران نزدیک است. وی گفت: «ماه های آتی در روند گفتگوهای هسته ای میان ایران و قدرت های بزرگ دنیا حیاتی و حائز اهمیت هستند، چرا که احتمالا بر سر چارچوبی توافق خواهد شد که امکان توسعه قابلیت های هسته ای را برای ایران فراهم می آورد و این مسئله موجودیت ما را تهدید می کند.» وی بار دیگر بر این مسئله تاکید کرد که برای توضیح «خطرناک بودن این توافق برای اسرائیل، منطقه و کل جهان» به کنگره آمریکا می رود.

منبع: فایننشال تایمز / مترجم: طلا تسلیمی

انتشار اولیه: چهارشنبه 6 اسفند 1393 / انتشار مجدد: سه شنبه 12 اسفند 1393

کلید واژه ها: توافق هسته اي موساد نتانیاهو


نظر شما :