امید جمهوری‌خواهان برای تحریم ایران بر باد رفت

مهلت دو ماهه برای توافق با ایران

۰۸ بهمن ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۰ کد : ۱۹۴۳۶۹۱ اخبار اصلی پرونده هسته ای گام به گام تا توافق جامع
تا زمانی که مذاکرات برای تعیین چارچوب توافق شکست نخورد، کنگره توانایی جلب حمایت اکثریت از لایحه تحریم علیه ایران را برای مقاوم ساختن آن در برابر تهدید وتوی اوباما نخواهد داشت.
مهلت دو ماهه برای توافق با ایران

نویسنده: بِرجس اِوِرِت

دیپلماسی ایرانی: تلاش های باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا برای لابی تمام عیار دموکرات ها در کنگره نتیجه داد: حزب دموکرات به اوباما برای به نتیجه رساندن مذاکرات هسته ای با ایران فرصت داد.

سناتورهای دموکرات به رهبری رابرت منندز سناتور مخالف ایران از ایالت نیوجرسی روز سه شنبه اعلام کردند به اوباما دو ماه برای دستیابی به توافقی در زمینه برنامه هسته ای ایران فرصت می دهند و پس از آن به لایحه اعمال تحریم علیه این کشور رای خواهند داد. از سوی دیگر، دموکرات ها در مجلس نمایندگان همکاران خود را به خودداری از بررسی هر گونه لایحه ای در زمینه تشدید مجازات ها علیه ایران ترغیب می کنند.

منندز و دست کم ده سناتور دموکرات بامداد روز سه شنبه با ارسال نامه ای به رئیس جمهور آمریکا اعلام کردند تا 24 ماه مارس از تصویب نهایی لایحه تحریم ها علیه ایران خودداری خواهند کرد. بدین ترتیب آمریکا و دیگر قدرت های جهانی برای دستیابی به چارچوبی برای توافقی که به محدود سازی برنامه هسته ای ایران منجر شود، فرصت کافی خواهند داشت.

اوباما پیشتر اعلام کرده بود اگر در مدت زمان تلاش مذاکره کنندگان برای دستیابی به توافق، لایحه تحریم ها را روی میز خود ببیند، آن را وتو خواهد کرد. وی در این باره گفته بود لایحه تحریم ها که توسط مارک کرک (سناتور جمهوری خواه از ایالت الینوی) ارائه شده است، می تواند در روند گفتگوها اختلال ایجاد کند.

دموکرات های حامی لایحه تحریم در نامه خود به اوباما اعلام کردند با توجه به اینکه مجازات اقتصادی تنها در صورتی آغاز خواهد شد که مذاکرات برای دستیابی به توافق نهایی تا سی ماه ژوئن شکست خورده باشد، این لایحه را «منطقی و عملگرایانه» توصیف کردند. اما در ضربه ای شدید به جمهوری خواهان که امیدوار بودند لایحه تحریم ها را شاید حتی در اوایل ماه فوریه به رای بگذارند، دموکرات ها اعلام کردند با امید به اینکه روند مذاکرات تا ماه ژوئیه به نتیجه نهایی برسد، تا 24 ماه مارس به اوباما برای دستیابی به توافق (بر سر چارچوب توافقنامه) فرصت خواهند داد.

دموکرات ها در این نامه نوشتند: «با در نظر گرفتن نگرانی های شما در مورد اقدام کنگره درباره لایحه در شرایط کنونی، ما تا 24 ماه مارس در سنای آمریکا به این لایحه رای نخواهیم داد. پس از تاریخ 24 ماه مارس نیز تنها در شرایطی به این لایحه رای می دهیم که ایران موفق به دستیابی به توافق بر سر چارچوب سیاسی در خصوص همه شرایط توافقنامه جامع نشده باشد. این مهلت آزمونی جدی و مهم برای سنجش نیات و اهداف ایران خواهد بود.»

منندز رهبر دموکرات های حامی لایحه تحریم های جدید علیه ایران محسوب می شود و از این رو، موضع گیری وی و چند تن دیگر از دموکرات ها تضمین کننده این خواهد بود که تا زمانی که مذاکرات برای تعیین چارچوب توافق شکست نخورد، کنگره توانایی جلب حمایت اکثریت از لایحه را برای مقاوم ساختن آن در برابر تهدید وتوی اوباما نخواهد داشت. با توجه به اینکه تا زمانی که دموکرات ها در کنگره احترام اوباما را حفظ کنند لایحه تحریم ها علیه ایران حتی مورد بررسی قرار نخواهد گرفت، این موضع گیری می تواند حتی در بررسی دیگر لوایح در سنای آمریکا نیز تاثیر بگذارد. در عین حال، منندز در نامه خطاب به رئیس جمهور اعلام کرد در مورد توانایی گروه مذاکره کننده اوباما در دستیابی به توافقی که برنامه غنی سازی اورانیوم ایران را در برابر تسهیل تحریم ها محدود سازد، به شدت تردید دارد.

منندز و دیگر دموکرات ها در این نامه نوشتد: «با توجه به پیشینه ایران در مذاکرات هسته ای و پس از سررسید دو مهلت برنامه اقدام مشترک، نگرانی ما این است که ایران از روی عمد مذاکرات را طولانی سازد تا بتواند اهرم فشار خود را در میز مذاکرات تقویت سازد. انتظار ما این است که دولت شما در ماه های آتی با اعضای کنگره مشاوره کند و ما برای همکاری با شما در دستیابی به هدف مشترکمان در جلوگیری از قابلیت ایران برای تولید سلاح هسته ای، مشتاق هستیم.»

در حالی که سنای آمریکا سعی داشت روند کار را تسریع بخشد تا بتواند لایحه تحریم های سناتور کرک را روز پنجشنبه به رای بگذارد، سناتور دموکرات از ایالت نیوجرسی (منندز) در جلسه استماع روز سه شنبه کمیته بانکداری سنا ارسال این نامه به رئیس جمهور را اعلام کرد.

از سوی دیگر، دموکرات ها در مجلس نمایندگان همکاران خود را به خودداری از تصویب تحریم علیه ایران ترغیب می کنند. کیت الیسون از ایالت مینسوتا، رائولا گریجالوا از ایالت آریزونا و باربارا لی از ایالت کالیفرنیا روز سه شنبه نامه ای به رئیس و اعضای ارشد کمیته بانکداری سنا و کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ارسال کردند مبنی بر اینکه تحریم های جدید مذاکرات را از مسیر خارج خواهد کرد.

قانونگذاران در مجلس نمایندگان در این نامه نوشتند: «تصویب لایحه اعمال تحریم های جدید علیه ایران در شرایط کنونی تلاش های پنج به علاوه یک را تحت تاثیر قرار می دهد و با دستیابی به راه حلی صلح آمیز مغایرت دارد. با توجه به حساسیت زمانی، کنگره باید به جای پیشبرد لایحه ای که ما را از مسیر مذاکرات خارج می کند و به سمت جنگ می کشاند، حمایت خود را از حل مناقشات بر سر برنامه هسته ای ایران از طریق مذاکره نشان دهد.»

قانونگذاران در مجلس نمایندگان در جای دیگری از نامه خود تصریح کردند: «منافع آمریکا در زمینه امنیت ملی با راه حل دیپلماتیک برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای، به بهترین نحو تامین می شود.»

اظهارات باربارا لی مدافع ضد جنگ و گریجالوا و الیسون کاهش شدید حمایت از لایحه تحریم ها را در مجلس نمایندگان در پی داشت. این سه نماینده دموکرات در سال 2013 نیز علیه لایحه تحریم ها رای داده بودند، اما لایحه در مجلس نمایندگان با 400 رای در مقابل 20 رای، به تصویب رسید.

منبع: پولیتیکو / مترجم: طلا تسلیمی

کلید واژه ها: لايحه تحريم كنگره امریکا مذاكرات هسته اي ايران توافق جامع


نظر شما :