پیش‌بینی هیکل درباره سقوط احتمالی سوریه

۰۶ دی ۱۳۹۳ | ۱۶:۲۷ کد : ۱۹۴۲۳۶۱ سرخط اخبار
نویسنده و متفکر سرشناس مصری تأکید کرد در صورتی که نظام سوریه سقوط کند گروه تروریستی «داعش» وارد تمام مناطق در این کشور خواهد شد و مطمئنا لبنان و اردن نیز سقوط می کند.
 
به گزارش تسنیم، «محمد حسنین هیکل» نویسنده و متفکر سرشناس مصری، عصر دیروز در بخش دوم گفت وگوی خود با «لمیس الحدیدی» در برنامه «مصر در کجا قرار دارد و به کدام سمت حرکت می کند؟» با اشاره به اشتباهات اخوان المسلیمن مصر افزود: این گروه سیاسی اسلامی ثابت کرد که هیچ چشم اندازی برای آینده ندارد.
 
انتخابات تونس
 
هیکل با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اخیر در تونس تاکید کرد المرزوقی (رئیس جمهوری کنونی تونس که دوران ماموریتش رو به پایان است) نامزد اسلام گراها نبوده است بلکه او توسط اسلام گرایان حمایت می شد.
 
این نویسنده مصری افزود: حزب «النهضه» کاملا متفاوت از اخوان المسلمین است، النهضه به سبک اروپایی ایجاد شده است. «راشد الغنوشی» (رهبر النهضه) نیز متاثر از «سید قطب» (که تماما تمدن غرب را نفی می کند) نیست، بلکه النهضه در تونس متاثر از اسلام پاک اندلسی است و اعضای این حزب نیز شاگردان «امام محمد عبده» هستند.
 
هیکل تصریح کرد الغنوشی با سران اخوان المسلمین دیدار و آنها را به نامزد نشدن در انتخابات ریاست جمهوری ( در مصر) توصیه کرد ولی آنها به الغنوشی گفتند که حکومت آنها بر مصر می تواند فرصتی برای تحکیم پایه های گسترش اسلام سیاسی باشد.
 
هیکل با قدردانی از تلاش های «بو رقیبه» رئیس جمهور فقید تونس در زمینه آموزش، ابراز عقیده است که نظام السبسی (رئیس جمهور منتخب تونس) بازگشت به نظام گذشته نیست.
 
آشتی مصر و قطر
 
هیکل در اشاره با آشتی مصر و قطر، از تلاش های پادشاه سعودی برای ترمیم روابط این 2 کشور قدردانی کرد.
وی اظهار داشت تصمیم توقف پخش شبکه «الجزیره مباشر مصر» تنها به نفع قطر است؛ چرا که پروژه «الجزیره مباشر مصر» به قطر آسیب زده است.
 
هیکل افزود رهبری قطر متوجه شد که شبکه «الجزیره مباشر مصر» به مرکز تجمع سیاسی هواداران اخوان تبدیل شده است و این امر آنها را نگران کرده است.
 
جنگ آمریکا در افغانستان و عراق
 
هیکل درخصوص جنگ آمریکا علیه افغانستان و عراق عنوان کرد، به نظر می رسد آمریکا در هر دوی این جنگ ها مانند امپراتوری بود که ابزار قدرتش را از دست داده بود. آمریکا حدود 5 هزار تا 6 هزار نفر را در جریان استفاده از هواپیماهای بدون سرنشین به قتل رسانده است.
 
کشورهای عربی در سال 2015
 
این نویسنده مصری درخصوص پیش بینی هایش درباره نقش کشورهای عربی در سال 2015، تصریح کرد ابزار قدرت اعراب مایعاتی مانند نفت و گاز است.
 
وی با بیان اینکه «رفیق الحریری» دارای نفوذ بیشتری در نزد «شیراک» بود، عنوان کرد که شیخ «حمد» (پادشاه قطر) یک بار گفته بود که همچنان که الحریری به شیراک نزدیک شد، او نیز می تواند به «سارکوزی» (رئیس جمهوری سابق فرانسه) نزدیک شود.
وی خاطرنشان کرد لیبیایی ها اموال هنگفتی به سیاستمداران اروپایی تقدیم کرده اند.
 
داعش
 
هیکل درخصوص گروه تروریستی «داعش» نیز ابراز عقیده کرد داعش مظهری از مظاهر قدرتی است که آینده ای ندارد. این گروه از نبود قدرت های سخت و نرم بهره گرفته است.
هیکل تأکید کرد اگر داعش به مراقد امامان شیعه در کربلا و نجف نزدیک شود، ایران وارد جنگ در عراق خواهد شد.
 
بحران سوریه
 
هیکل درخصوص بحران سوریه گفت همه طرف ها در این کشور به نقطه بسیار خسته کننده ای رسیدند و الان آماده تفاهم هستند.
 
وی خاطرنشان کرد نظام سوریه همچنان به حیات خود ادامه می دهد و در صورتی که نظام سوریه سقوط کند داعش وارد تمام مناطق در سوریه خواهد شد و مطمئنا لبنان و اردن نیز سقوط می کند.
 
انتفاضه فلسطین
 
هیکل در پایان سخنان خود پیش بینی کرد ما در سال 2015 با حوادث بزرگی از جمله انتفاضه فلسطینی ها و انفجار در غزه مواجه خواهیم شد

کلید واژه ها: قطر مصر تونس


( ۱ )

نظر شما :