تلاش حماس برای رفع کدورت‌ها با دولت سوریه

۰۲ دی ۱۳۹۳ | ۰۳:۰۰ کد : ۱۹۴۲۲۰۲ سرخط اخبار

نایب رئیس دفتر سیاسی حماس گفت، تعطیلی دفتر این جنبش در سوریه پس از موافقت بشار اسد صورت گرفته و هر کسی را که علیه سوریه اقدام کرده بود، از حماس اخراج کردیم.

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، موسی ابومرزوق نایب رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی فلسطین اظهار داشت: حماس هرگز هیچ کدام از اقدامات احتمالی اعضایش علیه نظام سوریه را نپذیرفته و هر کسی را که دست داشتنش در این اقدامات ثابت شده باشد، از عضویت در جنبش اخراج کرده است و میانجی گری خالد مشعل، براساس درخواست اخوان المسلمین سوریه و بعد از موافقت بشار اسد انجام گرفت.

 وی در واکنش به انتقادات بشار اسد از این جنبش، گفت: رئیس جمهور سوریه اظهارات غیرمنتظره ای به ویژه در زمینه انتقاد از خالد مشعل رئیس دفتر سیاسی جنبش داشته اند که این امر را غیرقابل قبول می دانیم، زیرا نه اخلاق مشعل به وی اجازه چنین کاری را می دهد و نه سیاست های جنبش با روش های فرصت طلبانه تعیین می شود.

وی افزود: برای ثبت در تاریخ گواهی می دهم که خالد مشعل در آن دوره، از اخوان المسلمین سوریه به علت عدم همراهی و اختلافشان با نظام انتقاد می کرد و تأکید می کنم که دختر جناب خالد مشعل و همسر ایشان در دوران حضورشان در سوریه، هیچ گونه گرایشی به مخالفان نداشتند و هیچ اتهامی به آنها نسبت داده نشد.

ابومرزوق گفت: آنچه بیش از هر چیزی در هنگام خروج از سوریه، خالد مشعل را می آزرد، گذشتن از روابط صمیمانه با بشار اسد رئیس جمهور سوریه بود که این رابطۀ نظام و دولت سوریه با جنبش حماس بر همگان روشن بود و هرگز جنبش حماس آن را فراموش نکرده یا به آن خیانت نکرده و همواره در همه محافل از سوریه تشکر کرده است؛ اما اظهارات بشار اسد درباره حماس غیرمنصفانه است و نمی توانیم درباره آن سکوت کنیم.

نایب رئیس دفتر سیاسی حماس، افزود: این جنبش یک تصمیم اخلاقی و سیاسی مبنی بر خروج از سوریه گفت و می دانست که قبل و بیش از هر فرد دیگری از این تصمیم زیان خواهد دید. اما، برای احترام گذاشتن به خودمان و سیاست های جنبش می بایست این تصمیم را اتخاذ می کردیم و خودمان را از دخالت در امور داخلی سوریه دور نگه می داشتیم. ما هیچ گونه موضعی در انتقاد از دولت یا نظام سوریه اتخاذ نکرده و همواره در حوادث جاری بی طرف بوده و تلاش کرده ایم تا سوریه را از این وضعیت دور نگه داریم. ما همواره همراه آرمان های ملت دوست و برادر سوریه بوده و خواهیم بود و رنج های آن را با جان و دل لمس نموده و در انتظار و امیدوار به برقرار امنیت و ثبات در آن کشور هستیم.

کلید واژه ها: حماس بشار اسد خالد مشعل


( ۱ )

نظر شما :