بازتاب سخنان رهبر انقلاب در رسانه‌های جهان

۰۷ آذر ۱۳۹۳ | ۱۵:۵۱ کد : ۱۹۴۱۳۵۵ سرخط اخبار
سخنان روز پنجشنبه مقام معظم رهبری در مجمع عالی بسیج و نمایندگان اقشار مختلف بسیج بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه ای و بین المللی داشته است.
 
به گزارش تسنیم، سخنرانی صبح دیروز (پنجشنبه) آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای مجمع عالی بسیج و نمایندگان اقشار مختلف بسیج بازتاب گسترده ای در رسانه های منطقه و بین المللی داشته است.
 
آیت الله خامنه ای در این سخنرانی ضمن تحسین تلاش، جدیت و ایستادگی هیئت مذاکره کننده ایرانی، به بی نیازی ملت ایران به جلب اعتماد آمریکا اشاره کردند و افزودند: به همان دلیلی که با اصل مذاکرات مخالف نبودیم با تمدید مذاکرات هم مخالف نیستیم البته هر قرار عادلانه و عاقلانه را قبول می کنیم اما می دانیم که این دولت آمریکا است که نیازمند توافق است و از هرگونه عدم توافق ضرر خواهد کرد و اگر این مذاکرات در نهایت نیز به نتیجه نرسد، جمهوری اسلامی ایران ضرر نخواهد کرد.
 
ایشان هیئت مذاکره کننده ایران را پرتلاش، جدی، دلسوز، مستحکم و منطقی خواندند و افزودند: هیئت ایرانی حقاً و انصافاً در مقابل حرف زور ایستادگی می کند و بر خلاف طرف مقابل، حرفش را هرروز عوض نمی کند.
 
رهبر انقلاب با اشاره به برخوردهای دوگانه آمریکایی ها افزودند: آنها در مجالس خصوصی و در نامه پراکنی یک جور حرف می زنند و در سخنان عمومی یک جور دیگر!
 
آیت الله خامنه ای با یادآوری عقبه های مختلف «دیپلماتیک، سیاسی و رسانه ای طرف های مقابلِ ایران» گفتند پشت سر هرکدام از مذاکره کنندگانِ با ما یک لشکر قرار دارد و در میان آنها، آمریکا از همه بداخلاق تر و انگلیسی ها از همه موذی ترند.
 
ایشان افزودند: هم ملت ایران و هم طرف های مذاکره کننده بدانند که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد آن که بیش از همه ضرر می کند آمریکایی ها هستند نه ما.
 
رهبر انقلاب با انتقاد از سخنان برخی مقامات آمریکا بعد از تمدید مذاکرات، افزودند: آنها می گویند ایران باید اعتماد جامعه جهانی را جلب کند که در این حرف دو نکته کاملاً غلط وجود دارد.
 
ایشان افزودند: اولین نکته این است که این چند کشور معدود، نام خودشان را جامعه جهانی گذاشته اند و برای اثبات این حرف حدود 150 کشور عضو غیرمتعهدها و میلیاردها نفر از جامعه بشری را عملاً از جامعه جهانی حذف می کنند.
 
رهبر انقلاب تأکید کردند: نکته دوم این است که ما اصلاً به اعتماد کردن آمریکا هیچ احتیاجی نداریم و نمی خواهیم اعتماد او را جلب کنیم چرا که برای ما اهمیتی ندارد.
حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند: اینها مستکبرند و ما آب مان با مستکبران در یک جوی نمی رود.
 
ایشان اذعان رسانه های غربی به کاهش محبوبیت رئیس جمهور آمریکا، میزان بسیار پایین شرکت کنندگان در انتخابات اخیر آمریکا و حوادث فرگوسن را از جمله نشانه های متعدد شکاف عمیق ملت و دولت آمریکا برشمردند و در تبیین نیاز دولت آمریکا به مذاکرات هسته ای، خاطرنشان کردند: مقامات آمریکایی با توجه به همین مشکلات روزافزون، نیاز به یک موفقیت و پیروزی بزرگ دارند.
 
ایشان با اشاره به یک نکته دیگر از سخنان مقامات آمریکایی درباره ضرورت حفظ امنیت اسرائیل در سایه مذاکرات هسته ای، تأکید کردند: این را بدانید که چه توافق هسته ای بشود و چه نشود، اسرائیل روز بروز ناامن تر خواهد شد.
 
رهبر انقلاب در همین زمینه افزودند: البته مقامات آمریکایی حتی در همین حرف شان نیز صادق نیستند چرا که دولت مردان آمریکا در واقع دنبال منافع و امنیت فردی خودشان هستند نه امنیت اسرائیل.
 
ایشان در تشریح این نکته افزودند: هدف اصلی مقامات آمریکایی، راضی نگاه داشتن شبکه جهانی سرمایه داران صهیونیست است چرا که این شبکه هم به آنها رشوه و پول و مقام می دهد هم در صورت مخالفت، آنها را تهدید، رسوا و یا حتی ترور می کند.
 
ایشان با اشاره به صداقت مسئولان ایرانی با ملت، ایستادگی ملی ایرانیان را در مقابل حرف زور خاطرنشان کردند و افزودند: اگر در مذاکرات حرف منطقی زده و قرارهای عادلانه و عاقلانه گذاشته شود قبول می کنیم اما ایران، از صدر تا ذیل از آحاد مردمش تا همه مسئولانش در مقابل زیاده خواهی می ایستند.
 
بخشی از بازتاب سخنان مقام معظم رهبری در رسانه های بین المللی و منطقه ای در ادامه ارائه می شود.
 
نیویورک تایمز
 
روزنامه آمریکایی "نیویورک تایمز" در گزارشی بخش هایی از سخنان مقام معظم رهبری را منتشر کرد.
 
نیویورک تایمز نوشت که رهبر عالی ایران روز پنجشنبه حمایت خود از تمدید مذاکرات هسته ای با شش کشور را اعلام کرد و گفت: به همان دلیلی که با اصل مذاکرات مخالف نبودیم با تمدید مذاکرات هم مخالف نیستیم البته هر قرار عادلانه و عاقلانه را قبول می کنیم اما می دانیم که این دولت آمریکا است که نیازمند توافق است و از هرگونه عدم توافق ضرر خواهد کرد و اگر این مذاکرات در نهایت نیز به نتیجه نرسد، جمهوری اسلامی ایران ضرر نخواهد کرد.
 
واشنگتن تایمز
 
روزنامه آمریکایی "واشنگتن تایمز" نیز بخش هایی از سخنان مقام معظم رهبری را منتشر کرد.
 
این روزنامه نوشت رهبر ایران با اشاره به برخوردهای دوگانه آمریکایی ها گفت: آنها در مجالس خصوصی و در نامه پراکنی یک جور حرف می زنند و در سخنان عمومی یک جور دیگر!
 
واشنگتن تایمز در ادامه نوشت: آیت الله خامنه ای با اشاره به صداقت مسئولان ایرانی با ملت، ایستادگی ملی ایرانیان را در مقابل حرف زور خاطرنشان کردند و افزودند: اگر در مذاکرات حرف منطقی زده و قرارهای عادلانه و عاقلانه گذاشته شود قبول می کنیم اما ایران، از صدر تا ذیل از آحاد مردمش تا همه مسئولانش در مقابل زیاده خواهی می ایستند.
 
رویترز
 
خبرگزاری انگلیسی "رویترز" نیز بخش هایی از سخنان امام خامنه ای را منتشر کرد و نوشت: آیت الله علی خامنه ای گفت: ایشان افزودند: هم ملت ایران و هم طرف های مذاکره کننده بدانند که اگر مذاکرات به نتیجه نرسد آن که بیش از همه ضرر می کند آمریکایی ها هستند نه ما.
 
این خبرگزاری با اشاره به حمایت رهبر ایران از تمدید مذاکرات نوشت: رهبر ایران گفت به همان علت که با مذاکرات مخالفتی نداشتم با تمدید این مذاکرات نیز مخالفتی ندارم.
 
جروزالم پست
 
روزنامه صهیونیستی "جروزالم پست" نیز به بازتاب بخش هایی از سخنان مقام معظم رهبری پرداخت.
 
جروزالم پست نوشت که رهبر ایران در سخنرانی روز پنجشنبه حمایت خود از تمدید مذاکرات را اعلام کرده  و گفته که در صورت شکست مذاکرات آمریکا بزرگترین بازنده خواهد بود.
 
آسوشیتدپرس
 
خبرگزاری آمریکایی "آسوشیتدپرس" نیز بخش هایی از سخنان مقام معظم رهبری را منتشر کرد.
 
آسوشیتدپرس نوشت: رهبر ایران در سخنرانی خود گفت: اگر در مذاکرات حرف منطقی زده و قرارهای عادلانه و عاقلانه گذاشته شود قبول می کنیم اما ایران، از صدر تا ذیل از آحاد مردمش تا همه مسئولانش در مقابل زیاده خواهی می ایستند.
 
این خبرگزاری آمریکایی در ادامه نوشت: رهبر ایران در سخنان خود به کاهش محبوبیت رئیس جمهور آمریکا  و کاهش حضور مردم در انتخابات کنگره و اعتراضات فرگوسن ایالت میسوری اشاره کرد و گفت که سران آمریکا به پیروی بزرگی برای فائق آمدن بر مشکلاتشان نیاز دارند.
 
رادیو آزاد اروپا
 
رادیو آزاد اروپا نیز به بازتاب بخش های از سخنان مقام معظم رهبری پرداخت.
 
رادیو آزاد اروپا در پایگاه خبری خود نوشت که آیت الله علی خامنه ای حمایت خود از تمدید مذاکرات هسته ای میان ایران و گروه 1+5 اعلام کرد.
 
رادیو آزاد اروپا در ادامه گزارش خود در پایگاه اینترنتی اش نوشت: رهبر ایران تاکید کردند که آمریکا و نه ایران بزرگترین بازنده شکست مذاکرات هسته ای خواهد بود.

کلید واژه ها: تمدید مذاکرات رهبر ایران مقام معظم رهبری بسیج


نظر شما :