بعد از شکست سنگین ارتش آزاد در برابر جبهه النصره

حمایت تسلیحاتی امریکا از مخالفان سوری متوقف شد

۲۹ آبان ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۰ کد : ۱۹۴۱۰۱۵ اخبار اصلی خاورمیانه
واشنگتن در حال حاضر به دنبال گروه های معتدل جدیدی است تا بتواند با حمایت از آنها جلوی پیشروی های گروه های مسلح تندرو در سوریه را بگیرد.
حمایت تسلیحاتی امریکا از مخالفان سوری متوقف شد

دیپلماسی ایرانی: منابع آگاه رسانه ای اعلام کردند که ایالات متحده بعد از شکست گروه های وابسته به ارتش آزاد در شمال سوریه کمک های تسلیحاتی به آنها را متوقف کرده است.

به گزارش روزنامه العرب، چاپ لندن، گروه های شبه نظامی ارتش آزاد هفته گذشته شکست های سنگینی را در شمال سوریه به ویژه در استان ادلب متحمل شدند که خشم حامیان امریکایی ها آنها را برانگیخت.

به گفته منابع آگاه واشنگتن در حال حاضر به دنبال گروه های معتدل جدیدی است تا بتواند با حمایت از آنها جلوی پیشروی های گروه های مسلح تندرو در سوریه را بگیرد.

محمد غانم، مشاور در شورای روابط امریکایی – سوری در شیکاگو در این باره می گوید: «به نظر می رسد که واردات اسلحه در حال حاضر کاملا متوقف شده است.»

غانم که در حال حاضر عضو یکی از موسسه های سوریه طرف مشاوره با کاخ سفید است و از مخالفان سوری حمایت می کند، همچنین می گوید: «فکر نمی کنم دیگر امور در سوریه باب میل ما پیش رود. ما امید چندانی نداریم.»

امریکایی ها تصمیم گرفته اند که کمک های نظامی خود را به شبکه هایی نظیر "جبهه انقلاب اسلامی" و حرکت "ایستادگی" به طور کامل قطع کنند. این دو گروه از جمله حرکت های معتدل از نظر امریکایی ها هستند که در سه سال اخیر مورد حمایت های گوناگون آن قرار داشتند.

این دو حرکت که تحت نام و فرماندهی ارتش آزاد فعالیت می کنند، در هفته های گذشته متحمل شکست های سنگین نظامی در رویارویی با گروه های اسلامی تندرو، در راس آنها جبهه النصره شده اند.

اعضای نزدیک به مخالفان به ویژه این دو گروه که نخواستند نامشان فاش شود اعلام کردند که عملیات بارگیری کشتی هایی که بنا بوده برای جریان های مسلح اسلحه بفرستند، متوقف شده است.

روزنامه اینترنشنال بیزنس تایمز نیز گزارش داد که وزارت دفاع امریکا، پنتاگون اعلام کرده است که دیگر هیچ گونه تعاملی با حرکت ایستادگی ندارد و تمامی همکاری های خود را با آن متوقف کرده است.

این در حالی است که خالد صالح، فرمانده حرکت ایستادگی در ادلب، یک ماه قبل از شکست این گروه شبه نظامی در برابر جبهه النصره گفته بود که ارسال موشک های ضد تانک امریکایی موسوم به "تی او دبلیو" متوقف شده است و این مساله می تواند باعث شکست گروه های مبارز با جریان های تندرو شود.  

جبهه النصره که شاخه القاعده در سوریه محسوب می شود، هفته گذشته موفق شده بود که "جبهه انقلابی" و حرکت "ایستادگی" را از ادلب بیرون براند. آنها همچنین توانستند بر مقر رئیس حرکت ایستادگی در منطقه دیر سنبل مستولی شوند. همچنین توانستند مقادیر متنابهی سلاح های امریکایی از جمله خمپاره های ضد تانک به دست آورند.  

این دو شبکه زیر نظر جمال معروف فعالیت می کنند که به اعتقاد بسیاری بعد از شکست نیروهایش در برابر جبهه النصره در درگیری های ادلب به ترکیه فرار کرده است. گزارش ها همچنین حاکی از آن است که شمار بسیاری از افراد مبارز عضو جبهه ایستادگی بعد از پایان درگیری ها به جبهه النصره پیوسته اند.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: ادلبجبهه النصره


نظر شما :