نبردهای شدید تازه در شمال کوبانی

۲۹ مهر ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۶ کد : ۱۹۳۹۸۵۹ سرخط اخبار
پس از دو روز آرامش نسبی در شهر کوبانی سوریه در نزدیکی مرز ترکیه، نبردهای شدیدی در شمال این شهر روی داده است.

تصور می شود که مدافعان کرد شهر برای عقب راندن تروریست های داعش که سعی در گرفتن شهر داشتند از جمله در شمال شهر به آنها فشار آورده باشند.

همزمان به گفته ارتش آمریکا نیروهای ائتلاف تحت رهبری آمریکا روزهای یکشنبه و دوشنبه شش حمله علیه داعش انجام دادند.

کوبانی از اهداف استراتژیک در مسیر پیشروی های داعش است و نبردها در این شهر باعث فرار ده ها هزار غیرنظامی از آنجا شده.

نبردهای تازه درحالی روی داد که ترکیه گفت به نیروهای پیشمرگ کرد اجازه عبور از خاک خود و ورود به سوریه برای نبرد با داعش را خواهد داد.

مقام های منطقه کردنشین عراق گفته اند که آماده اعزام نیرو به کوبانی هستند اما تاکنون دستوری برای این کار نرسیده است.

عصمت حسن یک مقام ارشد کرد که مسئول دفاع از کوبانی است به بی بی سی گفت که نیروهایش از حالا ابتکار عمل را در مقابل داعش به دست دارند و به جای سرباز نیازمند سلاح های سنگین هستند.

ساعاتی پیش از اعلام تصمیم تازه ترکیه آمریکا از ریختن محموله های سلاح، مهمات و تدارکات پزشکی توسط هواپیماهای ارتش این کشور برای کردهایی که با پیکارجویان داعش در جنگ هستند، خبر داده بود.

جان کری وزیر خارجه آمریکا در توجیه ریختن کمک برای کردهای کوبانی از هوا توسط هواپیماهای سی۱۳۰ علیرغم تردیدهای ترکیه گفت که مشکلات ترکیه با پ ک ک را درک می کند اما "حمایت نکردن از مردم با شهامت کرد از لحاظ اخلاقی کاری دشوار است."

نبردهای دوشنبه شب با صداهای عظیم انفجار شروع شد و پس از آن شلیک مسلسل ها و در نهایت تیراندازی هواپیماهای ائتلاف در ناحیه شنیده شد.

این نبردها پس از دو روز آرامش نسبی در شهر بود که باعث این گمان شد که نیروهای داعش به چند نقطه معدود در حاشیه شهر عقب نشینی کرده اند.

فرماندهی مرکزی آمریکا تایید کرد که شش حمله هوایی توسط ائتلاف تحت رهبری آمریکا در نزدیکی کوبانی در روزهای یکشنبه و دوشنبه انجام شده است و شش حمله دیگر هم در نزدیکی شهرهای فلوجه و بیجی در عراق. هواپیماهای فرانسوی و بریتانیایی در این حملات نقش داشته اند.

یکی از این بمباران ها برای منهدم کردن یکی از محموله تدارکاتی که پرتابش به خطا رفته بود انجام شد تا به دست داعش نیافتد.

تصور می شود که ۲۶ محموله دیگر سالم تحویل داده شده باشد.

پیشروی سریع داعش در سوریه و عراق و کنترل بخش های وسیعی از خاک این دو کشور باعث نگرانی شدید غرب شده که تشکیل ائتلاف ضدداعش و حملات هوایی علیه این گروه را به دنبال داشته است.

روز دوشنبه ایوان سیمونوویچ رئیس دفتر حقوق بشر سازمان ملل رفتار این گروه با اقلیت ها را پررنگ کرد و گفت اقدامات داعش می تواند به مثابه جنایات جنگی باشد.

او گفت که به خصوص فجایع این گروه علیه ایزدی های عراق معادل تلاشی برای نسل کشی بوده است.
منبع: بی بی سی

کلید واژه ها: کوبانی


نظر شما :