جنگ‌ و گریز در کوبانی

۱۹ مهر ۱۳۹۳ | ۱۳:۱۹ کد : ۱۹۳۹۴۵۱ سرخط اخبار

شدت درگیری های روز جمعه در شهر کوبانی سوریه بیشتر شد؛ هم چنین اخباری از جنگ و گریز در چندین جبهه میان افراد مسلح داعش و نیروهای کرد منتشر شده است. کردها همچنین کمینی را علیه تروریست های داعش ترتیب دادند که به کشته شدن 10 داعشی انجامید.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، منابع کرد اعلام کردند که آنها همچنان بخش گسترده ای از این شهر را تحت کنترل خود دارند و موفق شده اند تا با حملات در بخش جنوبی مقابله کنند و کمینی را علیه نیروهای داعش ترتیب داده اند که به هلاکت 10 تروریست داعشی انجامیده است.

در همین حال دیده بان حقوق بشر سوریه اعلام کرد که مبارزان کرد وارد درگیری های شدیدی در مرزهای مناطق شرقی کوبانی شده اند.

دیده بان حقوق بشر تأکید کرد که افراد مسلح داعش پس از پیشروی های خود در شرق در کوبانی 40 درصد از این شهر را تحت تصرف خود دارند.

دیده بان حقوق بشر همچنین فاش کرد که افراد مسلح داعش پرچم های یگان های حمایت از مردم کرد را بر روی خودروهای خود نصب می کنند تا جنگنده های ائتلاف را گمراه سازند.

از سوی دیگر ائتلاف ظرف روزهای اخیر حملات خود به تروریست ها در شهر کوبانی و اطراف آن را تشدید کرده است و این جنگنده ها بعد از ظهر جمعه اقدام به دو حمله هوایی دیگر به مواضع داعش در کوبانی کردند.

در پی ادامه درگیری ها در کوبانی که از 25 روز قبل آغاز شده است، استفان دی میستورا، فرستاده سازمان ملل به سوریه از ترکیه خواست تا برای جلوگیری از وقوع کشتار دسته جمعی در کوبانی توسط داعش کمک هایی ارائه دهد.

وی با بیان اینکه نگران است کشتار دسته جمعی سربرنیتسا که در آن هزار تن در سال 1995 کشته شدند، تکرار شود، از آنکارا خواست تا به افراد داوطلب اجازه دهد تا از مرز ترکیه عبور کرده و از نیروهای کرد که از شهر کوبانی دفاع می کنند، حمایت کنند.

از سوی دیگر مخالفان سوری فاش کردند برخی افرادی که در کنار داعش در شهر کوبانی واقع در شمال سوریه می جنگند از کردها هستند و تعداد آنها نیز اندک نمی باشد. مخالفان سوری اعلام کردند تعداد زیادی از نیروهای داعش که در آستانه کوبانی قرار دارند کرد هستند و در حمله به این شهر کردنشین مشارکت دارند.

در همین حال محمد فراتی، فعال رسانه ای از استان دیرالزور عنوان داشت جنگیدن کردها در کنار داعش یک مسأله جدید نیست اما در پی تشدید درگیری ها در کوبانی این مسأله برجسته شده است.

کلید واژه ها: کوبانی


نظر شما :