دیدار رهبر کردهای سوریه با مقام‌های اطلاعاتی آنکارا

۱۴ مهر ۱۳۹۳ | ۱۵:۳۱ کد : ۱۹۳۹۲۸۴ سرخط اخبار

رهبر حزب سیاسی اصلی کردهای سوریه در سفر به ترکیه با مقام های اطلاعاتی این کشور به صورت محرمانه دیدار و گفت وگو داشته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه، سفر "صالح مسلم" رهبر "حزب اتحادیه دموکراتیک" (PYD) به ترکیه در شرایطی انجام شد که کوبانی زیر حملات شدید گروه تروریستی داعش قرار دارد. به گفته رسانه های ترکیه صالح مسلم روز شنبه با مقام های آژانس اطلاعاتی ترکیه موسوم به سازمان اطلاعات ملی در آنکارا دیدار کرد. این دیدار پس از آن صورت گرفت که احمد داوود اوغلو، نخست وزیر ترکیه هفته پیش با صلاح الدین دمیرتاش، سیاستمدار کرد و رهبر "حزب دموکراتیک مردم" ترکیه دیدار کرد و طی این رایزنی دمیرتاش از آنکارا تقاضا کرد تا از کردهایی که برای دفاع از کوبانی می جنگند، حمایت کند.

طبق گزارش روزنامه حریت، مقام های ترکیه حزب اتحادیه دموکراتیک صالح مسلم را ترغیب کرده اند تا به نیروهای ارتش آزاد سوریه که با نیروهای بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه می جنگند، بپیوندد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از مخالفان بشار اسد است و می خواهد که عزل نظام وی یکی از اهداف مبارزه در سوریه باشد.

حزب اتحادیه دموکراتیک به حزب کارگران کردستان ترکیه (پ ک ک) مرتبط است که طی سه دهه گذشته حملاتی خونین در ترکیه به راه انداخته اما از سال 2013 به آتش بس مقید شده است.

منابع آگاه در ترکیه اعلام کردند که در جریان نشست صالح با مقام های اطلاعاتی از وی خواسته شد تا موضع روشنی را علیه نظام سوریه اتخاذ کند و نیروهایش را تحت اختیار ارتش آزاد سوریه قرار دهد.

در همین حال مقام های اطلاعاتی ترکیه از رهبر این حزب درخواست کردند تا از پ ک ک فاصله بگیرد.

صالح مسلم در این نشست از مقام های آنکارا درخواست کرد تا جلوی کردهایی را که می خواهند علیه داعش با کردهای سوریه متحد شوند، نگیرند و به پ ک ک اجازه دهند تا از طریق ترکیه برای کوبانی کمک ارسال کند.

شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه زیر آتش سنگین شبه نظامیان تروریست داعش قرار دارد. شهر کوبانی که در مرز سوریه و ترکیه واقع شده، آخرین سنگر در منطقه ای به شمار می رود که تاکنون تحت کنترل کردهای سوریه بوده است.

کلید واژه ها: کوبانی


نظر شما :