ولایتی: به ادامه مذاکرات هسته ای پایبند هستیم

۰۹ مهر ۱۳۹۳ | ۰۲:۱۰ کد : ۱۹۳۹۱۰۸ سرخط اخبار

رئیس مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: برخلاف برخی تصورات که با طولانی شدن مذاکرات یا وارد آوردن فشارهای اقتصادی به ایران، کشور ما از اصول حقه خود کوتاه می آید اعلام می کنیم که ما همچنان به ادامه مذاکرات پایبند هستیم.

 

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علی اکبر ولایتی در دیدار با "شان بارت" رئیس مجلس نمایندگان ایرلند با اظهار امیدواری از گسترش روابط دو کشور خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه در روابط دو کشور تقریبا نقطه منفی وجودندارد و ملت های دو کشور خواهان توسعه روابط هستند. ان شاءالله این گسترش روابط تحقق می یابد.

 

وی ادامه داد: ایران کشوری پایدار و با ثبات در منطقه است و بسیاری از کشورها علاقمند هستند روابط خود را با ایران توسعه بدهند.

 

همچنین"شان بارت" رئیس مجلس نمایندگان ایرلند با ابراز رضایت از دیدارهای امروز خود در ایران گفت: روابط ایرلند و ایران رو به رشد و قابل گسترش است و امید می رود که با رفع مشکلات داخلی ایرلند سفارتخانه این کشور که درگذشته به دلیل مشکلات مالی این کشور بسته شده بود، مجددا ً باز شود.

 

به گزارش ایسنا ولایتی در حاشیه این دیدار و در جمع خبرنگاران درپاسخ به سوالی در رابطه با سخنان اخیر نخست وزیر انگلیس در مجمع عمومی سازمان ملل تصریح کرد: موضوع جمهوری اسلامی ایران همان موضعی است که مجلس ایران به صورت یکپارچه اتخاذ کرد و سخنگوی وزارت خارجه نیز اعلام کرد.

 

وی ادامه داد: مردم ما سابقه طولانی از برخوردهای نامطلوب و حتی در برخی موارد خصمانه انگلیسی ها داشته اند و نه تنها مردم ایران بلکه جهان اسلام نیز خاطره خوبی از استعمار انگلیسی ها که طی قرون اخیر صورت گرفته اند، ندارند.

 

ولایتی با بیان اینکه انگلیسی ها عاملین اشغال فلسطین بوده اند افزود: قبل از اینکه فلسطین به اشغال صهیونیست ها در آید در اعلامیه بالفورد این را نشان دادند. بنابراین انگلیسی ها باعث و بانی اشغال فلسطین که مهمترین مسئله جهان اسلام است هستند. البته انگلیسی ها بیش از این ها بدنام هستند و ما این بار هم دیده ایم که آنها به صورت منافق ها عمل کرده و از یک سو برای ملاقات با رئیس جمهورمان درخواست دادند و از سوی دیگر موضع گیری دوگانه اتخاذ کردند.

 

ولایتی ادامه داد: موضع گیری نخست وزیر انگلیس پس از دیداربا رئیس جمهور ایران برای خوشایند آمریکایی ها بود و او آن طور حرف زد که آنها می خواستند و این نوع رفتار اشتباه بود.

 

وی با اشاره به سابقه دیرینه رفتارهای دوگانه انگلیس گفت: زمانی از نخست وزیر انگلیس پرسیده بودند که آیا شما دست آموز آمریکایی ها هستید و او نه تنها این گفته را انکار نکرد بلکه گفت بله ما از امکانات آمریکایی ها استفاده می کنیم.

 

ولایتی گفت: ما به انگلیسی ها تذکر می دهیم امروز دیگر این کشتی سیاست منطقه ای آمریکایی ها به گل نشسته و آنها نمی توانند به این کشتی به گل نشسته سوار شده و در منطقه مانور بدهند. آنها هر چه قدر این کارها انجام بدهند باز هم مردم ما بر بدخواهی مسئولان انگلیسی راسخ تر می شوند و در حقیقت موضع مردم ایران به طور یکپارچه محکومیت اظهارات اخیر نخست وزیر انگلیس است.

 

ولایتی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در رابطه با سفر رئیس جمهور ایران به نیویورک و آستراخان گفت: به نظر من این سفرها مثبت و سازنده بودند و مواضع آقای دکتر روحانی در رابطه با مسائل هسته ای نیز بسیار قاطع و روشن بود. همچنین سفر ایشان با آستراخان اهمیت بسیاری داشت زیرا در همایش سران کشورهای ساحلی دریای خزر در رابطه با حقوق این کشورها موافقتنامه های جدی توسط سران این کشورها امضا شد.

 

وی ادامه داد: طبق توافقنامه های امضا شده در همایش کشورهای ساحلی خزر حدود امنیتی سواحل کشورهای حوزه دریای خزر در حدود 15 مایل تعیین شده و 10 مایل هم برای ماهیگیری در نظر گرفته شده و قرار است همه به طور مساوی از آن بهره ببرند و به طور کلی سفر رئیس جمهور به آستراخان با وجود اینکه در یک روز مقدمات آن فراهم شد ولی موفقیت آمیز بود.

 

به گزارش ایسنا، ولایتی در حاشیه دیدار با رئیس مجلس ایرلند و در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا مبنی بر تشکیل دولت وحدت ملی در افغانستان و امضای توافقنامه امنیتی میان این کشور و آمریکا خاطر نشان کرد : قطعا ما با اینکه کشورهای اسلامی محل نفوذ کشورهای بیگانه باشند، موافق نیستیم اما آمریکایی ها فشارهای زیادی را به مردم افغانستان وارد آورده اند و دیدیم که کرزی رئیس جمهور سابق افغانستان در آخرین سخنرانی خود به حکومت جدید این کشور سفارش کرد که مراقب آمریکایی ها و متحدان غربی آنها باشند.

 

ولایتی ادامه داد: ما با افغانستان روابط بسیار دوستانه، برادرانه و براساس حسن همجواری داریم همچنین خوشحالیم که دولت آن کشور تشکیل شد و اتفاقی که بین رئیس جمهور و رئیس اجرایی افغانستان صورت گرفت و همچنین اتحاد بین اقوام این کشور نیز اتفاقی مبارک بود.

 

وی با اظهار امیدواری نسبت به تشکیل دولت جدید افغانستان تصریح کرد: امیدواریم که این دولت جدید بتواند بیش از پیش بر مشکلات افغانستان فائق آید.

 

ولایتی در پاسخ به سوالی در رابطه با مذاکرات هسته ای که درحاشیه اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل صورت گرفت خاطر نشان کرد: مذاکرات ادامه دارد و ایران ضمن اینکه طرفدار مذاکره است از اصول خود هم کوتاه نمی آید و خوشبختانه روند این دور از مذاکرات هم مانند گذشته طوری بود که مذاکره کنندگان ما که مورد اعتماد مقام معظم رهبری و ملت ما هستند بر مواضع حق ایران تأکید کردند و طرف مقابل هم به مواضع خود تأکید داشت. البته اینکه آنها تصور کنند با فشار اقتصادی یا کش دادن مذاکرات بتوانند ایران وادار کنند تا از مواضع و اصول حقه خود کوتاه بیاید، اشتباه است.

 

وی گفت: هفته آینده هم ظریف در مذاکرات شرکت خواهد کرد و ما امیدواریم که با حفظ اصول جمهوری اسلامی ایران که توسط مقام معظم رهبری ترسیم شده، این مذاکرات ادامه یابد و ایران همچنان به مذاکره ادامه خواهد داد حتی اگر این روند به طول بیانجامد.

کلید واژه ها: ایرلند نخست وزیر انگلیس


نظر شما :