نگاهی به فرمول جدیدی برای حفظ تعداد سانتریفیوژها

ایران درحال بررسی پیشنهاد جدید امریکا است

۳۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۸:۱۳ کد : ۱۹۳۸۶۰۲ اخبار اصلی پرونده هسته ای گام به گام تا توافق جامع
به گفته ی این دیپلمات ها که خواستار عدم افشای نامشان هستند، ای طرح هم اکنون در مذاکرات مطرح شده است و دیپلمات های ایران به دقت به آن گوش داده اند.
ایران درحال بررسی پیشنهاد جدید امریکا است

دیپلماسی ایرانی: درحالی که ایران درخواست های ایالات متحده برای توقف برنامه غنی سازی اورانیوم را رد کرد، هم اکنون دو طرف درحال مذاکره بر سر پیشنهاد جدیدی هستند که براساس آن سانتریفیوژها در جای خود باقی می مانند ولی اورانیوم به آن ها تزریق نمی شود. این پیشنهاد را روز گذشته دیپلمات ها به آسوشیتدپرس دادند. مذاکرات به مدت چند ماه گره خورده بود، چون ایران با کاهش اندازه و میزان خروجی سانتریفیوژها که می تواند اورانیوم را به اندازه سوخت راکتور یا در حد کلاهک هسته ای غنی سازی کند، مخالفت می کرد. ایران می گوید برنامه غنی سازی اش صلح آمیز است، اما واشینگتن می ترسد ایران از این برنامه برای ساخت بمب استفاده کند.

زمان در حال نزدیک شدن به مهلت 24 نوامبر است و دو طرف خواهان شکستن بن بست هستند. با شروع مذاکرات از روز جمعه، نیویورک تایمز گزارش داد که واشینگتن طرحی جدید را بر روی میز مذاکره قرار داده است که براساس آن بر روی حذف لوله های اتصال سانتریفیوژها تمرکز شده است. این مسئله اجازه می دهد تا در خواست ایالات متحده برای کاهش تعداد سانتریفیوژها از 19000 به 1500 عدد، تعدیل شود. دو دیپلمات به آسوشیتد پرس گفته اند که تهران براساس هر توافقی به پایان یافتن تحریم های مربوط به برنامه هسته ای خواهد رسید. این طرح به صورت غیر صریح در نشست آگوست مطرح شده بود اما به گفته ی این دیپلمات ها که خواستار عدم افشای نامشان هستند، ای طرح هم اکنون در مذاکرات مطرح شده است و دیپلمات های ایران به دقت به آن گوش داده اند.

براساس این طرح ایرانی ها می توانند ادعا کنند که بر سر قابلیت های هسته ای شان مصالحه نکرده اند و توانمندی شان کاهش نیافته است و ایالات متحده هم می تواند مدعی شود که زمان دست یافتن ایران به بمب هسته ای را به تعویق انداخته است. اما هرگونه طرحی که بتواند منجر به توافق با ایران شود از سوی تندروها در ایران و منتقدان در کنگره مود مخالفت قرار خواهد گرفت. به همین دلیل گروهی متشکل از 31 سناتور جمهوری خواه به سرعت با این پینشهاد مخالفت کردند.

سناتورهای جمهوری خواه با ابراز نگرانی درباره «اعطای امتیازات هسته ای به ایران» از طرح های جدید که موضع واشینگتن را نرم تر می کند، انتقاد کردند. آنها 19 سپتامبر نامه ای به جان کری وزیر خارجه آمریکا نوشتند و مخالفتشان با این طرح را اعلام کردند. در میان امضا کنندگان این نامه سناتور مارک کرک (جمهوری خواه از ایلینوی) هم حضور دارد. سناتور کرک کسی است که طراح و حامی بسیاری از تحریم ها علیه ایران بوده است.

دور جدید مذاکرات ایران با کشورهای گروه 5+1 در حالی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار می شود که احتمالاً جان کری و همتایانش هم به مذاکرات اضافه خواهند شد. پیش از شروع مذاکرات وندی شرمن مذاکره کننده آمریکایی در سخنانی گفت دو طرف بر سر اندازه و ظرفیت غنی سازی اورانیوم ایران اختلاف دارند. وی در ادامه گفت ایران خواستار این است که برنامه هسته ای اش را در همین اندازه فعلی نگه دارد، اما خروجی این مسئله قابل قبول نیست و ما نمی توانیم به ایران آن چیزی را که می خواهد یعنی پایان دادن به تحریم های فلج کننده اقتصادی را اعطا کنیم.

وی این نکته را هم متذکر شد که «ما باید مطمئن شویم که هرگونه فرار هسته ای ایران برای رسیدن به ساخت سلاح هسته ای قابل مشاهده باشد و وقت گیر باشد تا این گونه تلاش ها موفقیت آمیز نباشد» بر این اساس واشینگتن به دنبال طولانی کردن زمان لازم برای رسیدن ایران به بمب هسته ای می باشد. مسائل اختلافی دیگر که باید درباره آن ها تصمیم گیری شود، تاسیسات زیرزمینی نزدیک روستای فوردو و راکتور در حال ساخت اراک می باشد.

ایالات متحده خواستار این است که تاسیسات فوردو تبدیل به تاسیساتی شود که در آن جا غنی سازی انجام نشود، چون در برابر حمله های هوایی به شدت مقاوم است و همچنین تولید پلوتونیوم که مسیری جایگزین برای رسیدن به بمب هسته ای می باشد، در راکتور اراک به کمترین حد خود برسد. طرفین بعد از آن که نتوانستند تا پایان جولای به توافق برسند، مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع را تا 24 نوامبر تمدید کردند.

منبع: آسوشیتد پرس   / ترجمه : تحریریه دیپلماسی ایرانی

کلید واژه ها: ايران مذاكرات هسته اي گروه 1+5


نظر شما :