هیات پاکستانی با پیشنهاد جدید در راه تهران

۲۶ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۸:۳۶ کد : ۱۹۳۸۴۵۹ سرخط اخبار

پیشنهادات جدید از سوی پاکستان برای اجرایی شدن عملیات واردات گاز از ایران در حالی به زودی در تهران مورد بررسی قرار می گیرد که زمزمه متوقف شدن خط لوله صلح به گوش می رسد و این در حالی است که طبق قرارداد اولیه بین دو کشور، اگر تا سه ماه آینده جریان صادرات گاز به پاکستان عملیاتی نشود، این کشور باید ماهانه 200 میلیون دلار جریمه پرداخت کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در حالی که طبق قرارداد منعقد شده بین ایران و پاکستان عملیات ساخت خط لوله در داخل خاک ایران در مجموع با هزینه 2.5 میلیارد دلار انجام شد اما بخش دوم این خط لوله در خاک پاکستان به طول 780 کیلومتر هنوز ساخته نشد و دولت پاکستان در تامین هزینه های ساخت این خط لوله در خاک خود با مشکلات بسیاری روبه رو شده است.

بر این اساس اگرچه در دولت دهم، تاکید بسیاری بر ساخت این پروژه صورت گرفت و اصرار دولت بر اجرایی شدن این پروژه تا جایی پیش رفت که پیشنهاد پرداخت کمک هزینه 500 میلیون دلاری به پاکستان ارائه شد، اما مقامات پاکستانی که مدام به بهانه های مختلف ساخت خط لوله آی پی را به تعویق می انداختند، ضمن درخواست همه وجه مورد نیاز برای ساخت خط لوله معادل 2 میلیارد دلار با قطر نیز برای دریافت ال ان جی مذاکره کردند.

اما پس از روی کار آمدن دولت یازدهم، مقامات نفتی کشور تاکید کردند که هیچ کمکی برای تکمیل این خط لوله در خاک پاکستان نمی کنند و این کشور بدون دریافت هیچ کمک مالی از طرف ایران باید آن را تکمیل کند و حتی کار تا جایی پیش رفت که بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت، آبان ماه گذشته اعلام کرد که قرار داد صادرات گاز به پاکستان احتمالا لغو خواهد شد.

این اظهارات زنگنه، نگرانی پاکستانی ها را در پی داشت به طوری که ملک طاهر جاوید، رییس انجمن بازرگانی و صنعت پاکستان ضمن ابراز نگرانی از گزارشات قطع گاز در سه ماهه زمستان برای بخش صنعت گفت: پروژه گاز ایران و پاکستان نقطه امیدی بود که با سخنان وزیر نفت ایران دچار ابهام شده است، بنابراین نواز شریف باید این موضوع را جدی گرفته و فورا گفت وگوهایی را با طرف ایرانی آغاز کند تا این پروژه را نجات دهد.

در پی این اتفافات نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در سفری که اردیبهشت ماه سال جاری به ایران داشت، مذاکراتی را درباره مشکلات کشورش در اجرای پروژه خط لوله صلح با مقامات ایرانی انجام داده و آنطور که گفته می شود، یکی از بسته های پیشنهادی که مقامات پاکستانی به ایران دادند، دریافت کمک هزینه برای ساخت این خط لوله بوده که به گفته مقامات پاکستانی با مخالفت زنگنه، وزیر نفت کشورمان مواجه شده است.

صادرات گاز با خط لوله به شرط لغو تحریم ها

در پی این امر پیشنهاد رسمی دولت پاکستان برای برون رفت از وضعیت موجود و شتاب در ساخت خط لوله واردات گاز از ایران اوایل تیر امسال به دست بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران رسید. در این پیشنهاد پاکستانی ها راه های مختلفی را برای شتاب بخشیدن به احداث خط لوله آی پی مطرح کرده اند و خواستار اقدام در این زمینه شدند که جزئیات آن از سوی وزارت نفت در دست بررسی است.

در این راستا وزیر نفت کشورمان با بیان این که طرف پاکستانی تقاضا کرده که زمان تحویل گاز دو سال و نیم به تعویق بیفتد، گفت: در این زمینه به طور اصولی به پاکستان نه نگفته ایم و مذاکرات با این کشور همچنان ادامه دارد.

زنگنه با تاکید بر این که "دبه" جزو لاینفک قراردادهای صادرات گاز است، اعلام کرد که پاکستان برای واردات گاز از ایران منتظر لغو تحریم ها است.

بر این اساس قرارداد واردات گاز ایران توسط پاکستان توسط دولت قبلی پاکستان به امضا رسیده است، اما دولت جدید پاکستان اجرایی کردن این پروژه را به لغو تحریم ها مشروط کرده است.

توقف خط لوله صلح با پیشنهاد جدید پاکستان

به گزارش ایسنا، در حالی که حدود سه ماه به موعد مقرر برای صادرات گاز ایران به پاکستان باقی مانده، این کشور برای فرار از جریمه ماهانه 200 میلیون دلاری به دلیل عدم پایبندی به مفاد قرارداد و همچنین با هدف تامین گاز مورد نیاز خود، تصمیم گرفته طرح جایگزینی را به جای پروژه خط لوله گاز صلح به ایران پیشنهاد کند و واردات را نه از طریق خط لوله بلکه با تبدیل گاز طبیعی به گاز طبیعی مایع(ال ان جی) پیگیری کند.

بر اساس این طرح جدید ایران گاز طبیعی را به LNG تبدیل و سپس به وسیله پایانه های LNG عمان به پاکستان صادر خواهد کرد. در حال حاضر ایران و عمان توافق نامه ای را امضاء کرده اند که بر اساس آن عمان ظرف 25 سال آینده حدود 60 میلیارد دلار گاز طبیعی از ایران خریداری خواهد کرد و براساس این پروژه یک خط لوله یک میلیارد دلاری برای انتقال گاز به عمان در خلیج فارس احداث خواهد شد.

بنا به اعلام شاهدخاقان عباسی، وزیر نفت و منابع طبیعی پاکستان هیات های ایرانی و پاکستانی طی روزهای آینده مذاکراتی را در مورد ساخت خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان انجام خواهند داد و در جریان این مذاکرات این پیشنهادات مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.

به گزاش ایسنا، خط لوله گاز صادراتی ایران به هند و پاکستان در سال 1990 مطرح شد، اما گفت وگوها بر سر این طرح که "خط لوله صلح" نام گرفته از یک دهه پیش آغاز شد، اما اختلافات پاکستان و هند به عنوان مهم ترین دلایل کندی مذاکرات مانع توافق نهایی بین سه کشور شده بود تا اینکه هند از مذاکرات سه جانبه کنار کشید و ایران و پاکستان با برگزاری نشست هایی در تهران و اسلام آباد برای عملی کردن این طرح، مذاکرات را دنبال کردند و در نهایت خرداد ماه 1388 قرارداد بین ایران و پاکستان امضا و بنا شد، اولین جریان گاز ایران به پاکستان تا 31 دسامبر 2014 برقرار شود.

بر این اساس در صورتی که ایران و پاکستان به توافق برسند و صادرات گاز به پاکستان به صورت ال ان جی انجام شود، خط لوله صلح متوقف خواهد شد.

کلید واژه ها: پاکستانوزیر نفتصادرات گازایران و پاکستانخط لوله صلح


نظر شما :