با وجود فشارهای قطر و ترکیه

راشد الغنوشی منجی اخوان المسلمین می‌شود؟

۲۰ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۳:۲۳ کد : ۱۹۳۸۱۰۹ اخبار اصلی خاورمیانه
قطر و ترکیه می‌گویند اگر حرکت النهضه بپذیرد که اخوانی‌ها به تونس منتقل شوند از آن جایی که حمایت سیاسی و مالی این دو کشور را به دنبال خواهد داشت، می‌تواند بر روی پیروزی قاطع خود در انتخابات و شکست سکولارها حساب کند.
راشد الغنوشی منجی اخوان المسلمین می‌شود؟

دیپلماسی ایرانی: راشد الغنوشی، رئیس حرکت النهضه اسلامی و مسئول عام سازمان جهانی اخوان المسلمین و تنها نامزد دبیر کلی این سمت این روزها فشارهای بسیاری را از سوی قطر برای انتقال مقر اخوان از مصر به تونس متحمل شده است. وی از یک سو چشم غره های مصر را می بیند که از این که تونس میزبان اخوانی ها باشد به شدت عصبانی است و از سوی دیگر خواهش های ترکیه و قطر را می بیند که اصرار دارند هر چه سریع تر دفتر اخوان المسلمین به تونس منتقل شود و رهبران آن از جمله یوسف القرضاوی را نیز میزبانی کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی میدل ایست آنلاین، از سوی دیگر تونس به زودی شاهد انتخابات سراسری مجلس و ریاست جمهوری خواهد بود و حزب النهضه باید با احزاب سکولار و لائیک در این انتخابات رقابت کند. قطر و ترکیه می گویند اگر حرکت النهضه بپذیرد که اخوانی ها به تونس منتقل شوند از آن جایی که حمایت سیاسی و مالی این دو کشور را به دنبال خواهد داشت، می تواند بر روی پیروزی قاطع خود در انتخابات و شکست سکولارها حساب کند. این در حالی است که سکولارها مدت ها است تبلیغات تند و تیز خود را علیه جریان النهضه آغاز کرده اند و تلاش دارند از طریق انتخابات سراسری این جریان را از عرصه رقابت های انتخاباتی کنار بزنند.

یکی از افراد نزدیک به حلقه نخست رهبری اخوان المسلمین که نخواست نامش فاش شود در این باره به میدل ایست آنلاین می گوید: «مسئولان قطری تمایل خود را به قبول حمایت های لوجستیکی و سیاسی برای انتقال مقر سازمان اخوان به تونس ابزار داشته اند و دائما به راشد الغنوشی می گویند که چون تونس موفق به پیروزی بهار عربی در کشورش شده است پس می تواند بار این مسئولیت را با موفقیت به دوش بگیرد.»

این مقام در ادامه می افزاید: «البته سران حکومت قطر این خواسته را به طور مستقیم به الغنوشی بیان نکرده اند اما از طریق واسطه های ذی ربط به اطلاع الغنوشی رسانده اند که حداقل تونس بپذیرد که یوسف القرضاوی، رئیس اتحادیه علماء المسلمین که روابط بسیار نزدیکی با شخص او دارد به تونس انتقال یابد.»

گفته می شود یکی از کسانی که حامل این پیام به الغنوشی بوده شخص القرضاوی است که در جریان نشست مجمع عمومی اتحادیه علماء المسلمین که در 20 اگوست گذشته در استانبول برگزار شد، شخصا تقاضای قطری ها را به اطلاع او رساند و به او گفت که با این کار نه تنها سازمان جهانی اخوان از انزوای کنونی اش نجات می یابد بلکه باعث می شود حزب النهضه نیز پیروز قاطع انتخابات ریاست جمهوری تونس در برابر رقبای سکولار شود و حتی الغنوشی می تواند به سادگی به فکر ریاست سازمان جهانی اخوان المسلمین بیفتد.  

به گفته این منبع فشارهای قطر به الغنوشی زمانی آغاز شد که عربستان و مصر اخوان المسلمین را جزء فهرست گروه های تروریستی اعلام کردند و به قطر نیز فشار آوردند که رهبران اخوانی را از خاک خود بیرون کند. این منبع همچنین می گوید که دوحه بر حفظ سازمان جهانی اخوان اصرار دارد اما می گوید که باید ساختار آن بازسازی شود. دوحه بر نقش آفرینی اخوانی ها برای اجرای دستورالعمل های خود در منطقه عربی همچنان حساب می کند.

افراد نزدیک به اخوان می گویند که قطر تلاش دارد تا فشارهای منطقه ای و بین المللی را علیه خود بکاهد برای همین پیشنهاد انتقال دفتر اخوان از قطر به تونس را داده است. قطر با این کار می خواهد همچنان وحدت شورای همکاری خلیج فارس را حفظ کند تا همچنان بتواند در آن نقش آفرینی داشته باشد و مصالح خود را دنبال کند.

یکی از رهبران حرکت النهضه که او نیز نخواست نامش فاش شود ضمن تایید وجود چنین فشارهایی به رهبر خود می گوید: «الغنوشی با تقاضای قطری ها با نگرانی برخورد کرده است. برای این که او معتقد است که فضای تونس امکان قبول سازمان جهانی اخوان در خاک خود را چه از لحاظ فکری و چه از لحاظ عملی ندارد. به ویژه حالا که تونس خود را آماده برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی می کند و انتظار دارد که در آن پیروز شود.»

وی در ادامه می افزاید: «حتی اگر النهضه بتواند در این انتخابات هم پیروز شود باز هم نمی تواند به خواهش قطری ها پاسخ مثبت دهد چرا که فضای سیاسی لیبرالی و سکولاری تونس با اخوان دشمن است و اجازه انجام چنین کاری را به النهضه نمی دهد.»

این رهبر حرکت النهضه همچنین می گوید: «برای همین الغنوشی به مسئولان قطری از طریق قرضاوی اطلاع داده است که از حیث مبدا تقاضای آنها را رد نمی کند اما نیاز به زمان بیشتر برای بررسی موضوع دارد. او از آنها خواسته است که حداقل تا انتخابات صبر کنند و ببینند نتیجه انتخابات چه خواهد شد آن گاه در این باره تصمیم خواهد گرفت.»

راشد الغنوشی اگر چه در مصاحبه با خبرنگاران مختلف گفته است که نامزد ریاست سازمان جهانی اخوان المسلمین نخواهد شد اما همه نشانه ها حاکی از آن است که وی حتما به سمت ریاست این سازمان انتخاب خواهد شد.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: تونس قطر سازمان جهانی اخوان اخوان المسلمین حرکت النهضه راشد الغنوشي


نظر شما :