تلاش آمریکا برای شکایت علیه گروه ضد ایرانی

۰۷ شهریور ۱۳۹۳ | ۱۵:۴۰ کد : ۱۹۳۷۵۹۷ سرخط اخبار

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع آگاه از تلاش دولت آمریکا برای توقف درخواست های یک گروه ضد ایرانی در این کشور خبر داد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز دولت آمریکا تلاش می کند تا با استفاده از یک قانون محکم امنیت ملی راهی را برای توقف درخواست های گروه ائتلاف علیه ایران هسته ای بیابد و شکایت خصوصی علیه آن مطرح کند.

سال گذشته یک بازرگان یونانی و دارنده یک کشتی به نام ویکتور رستیس از ائتلاف علیه ایران هسته ای به این دلیل که این گروه وی را به نقض تحریم ها علیه ایران متهم کرده بود شکایت کرد. این ائتلاف ضد ایرانی اعلام کرده بود رستیس با خرید نفت ایران تحریم های بین المللی علیه این کشور را نقض کرده است.

اوایل سال جاری میلادی وکلای دولت آمریکا گفتند که منافعشان در این شکایت است چون اطلاعات مربوط به ائتلاف هسته ای علیه ایران می تواند اجرای قانون را به خطر بیاندازد.

رویترز در ادامه آورده است: دخالت دولت آمریکا در یک پرونده خصوصی بسیار نادر است و استفاده از امتیاز حق پیگیری این پرونده تحت قوانین محرمانه دولتی یک اقدام کاملاً غیر معمول تلقی می شود.

دیگر پرونده ای که دولت آمریکا با استفاده از این امتیاز در آن دخالت کرده بود شکایتی بود که به دلیل افشاگری های ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا علیه این سازمان مهم مطرح شد.

سخنگوی وزارت دادگستری آمریکا و همچنین سخنگوی ائتلاف علیه ایران هسته ای هیچ یک تاکنون در پاسخ به این گزارش اظهارنظری نکرده اند.

بر اساس گزارش رویترز این بازرگان یونانی انجام هرگونه معامله غیر قانونی با ایران را رد کرده و حتی از این گروه خواسته است تا هر اطلاعاتی که در مورد تخلفات او در اختیار دارد ارائه کند.

ائتلاف علیه ایران هسته ای با استفاده از فشار اقتصادی تلاش می کند تا مانع از ادامه فعالیت های هسته ای ایران شود. یکی از تاکتیک های این گروه آن است که افراد و شرکت هایی را که با ایران تجارت می کنند نام می برد و به ظن خود آن ها را رسوا می کند. در میان مشاوران این گروه ضد ایرانی می توان به رئیس سابق سازمان جاسوسی اسرائیل (موساد) و رئیس سابق سرویس اطلاعات فدرال آلمان اشاره کرد. این گروه از بودجه ای محدود برخوردار است و در سال 2013، 1.5 میلیون دلار هزینه کرده بود.

کلید واژه ها: ایران هسته ای


نظر شما :