ناگفته‌های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی:

از اعلام موجودیت داعش مصر تا اخراج ترکمن‌ها توسط پیشمرگه در عراق

۰۲ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۷:۳۰ کد : ۱۹۳۶۲۱۸ اخبار اصلی خاورمیانه
اعلام موجودیت داعش مصر، اخراج ترکمن‌ها توسط پیشمرگه در عراق، تقاضای بلغارستان از ناتو برای استقرار نیروی بیشتر نظامی در این کشور، دستگیری افشاکنندگان فساد اقتصادی اردوغان و خودداری مصر از لغو پروازهای خود به تلاویو از جمله ناگفته‌های این هفته دیپلماسی ایرانی هستند.
از اعلام موجودیت داعش مصر تا اخراج ترکمن‌ها توسط پیشمرگه در عراق

دیپلماسی ایرانی: "ناگفته های هفته از زبان دیپلماسی ایرانی" نام مجموعه تازه ای است که هر هفته در روزهای پنج شنبه منتشر می شود. در این مجموعه اخباری که عموما در مقاله ها، یادداشت ها، منابع خبری، روزنامه ها و پایگاه های خبری جهان منتشر می شوند و از چشم بسیاری از خبرگزاری ها و منابع خبری دور می مانند، استخراج شده و در اختیار خوانندگان قرار می گیرد:

اخراج ترکمان ها توسط داعش و پیشمرگه

جبهه ترکمانی عراق اعلام کرد که تروریست های داعش و نیروهای پیشمرگه زمین های ترکمان های عراق در مناطق مورد نزاع را غارت کرده اند و مردم این مناطق را از خانه هاشان بیرون انداخته اند.

به گزارش شبکه خبری سومریه نیوز، ارشد الصالحی، رئیس جبهه ترکمان، تأکید کرد که کردها با ادعای حمایت وارد مناطق مورد نزاع شدند و اکنون در پی اجرای سیاست عمل انجام شده در زمین های ترکمن ها هستند و ابراز امیدواری کرد که با پایان بحران امنیتی این زمین ها به صاحبانشان پس داده شود.

پیش از این برخی از مقامات کرد اعلام کرده بودند که حاضر به خروج از مناطق مورد نزاع نیستند.

 

عدم لغو پروازها ی مصر به تلاویو

یکی از مسئولان فرودگاه بین المللی قاهره اعلام کرد که هیچ کدام از پروازهای مصر به تلاویو به دلیل جنگ غزه متوقف نشده است.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، این مقام همچنین گفت که پروازهای شرکت هواپیمایی ایر سینا که شرکت خصوصی مصری است و تنها شرکتی است که پروازهای قاهره به تلاویو را انجام می دهد مطابق برنامه پیش می رود و ناآرامی های اسرائیل در پی جنگ غزه تاثیری بر برنامه پروازی آن نگذاشته است.

وی گفت که انتظار می رود پرواز ایر آسیا به تلاویو در روز پنج شنبه نیز مطابق برنامه این شرکت هواپیمایی انجام شود.

 

تلاش کنگره برای تحریم حامیان مالی حزب الله

مجلس نمایندگان کنگره امریکا روز سه شنبه با تایید اکثریت نمایندگان پیشنهادی را برای تحریم بانک های خارجی ای که پول در اختیار حزب الله لبنان قرار می دهند به تصویب رساند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، هدف از این کار دور کردن حزب الله از سیستم بانکی جهانی عنوان شده است. این تحریم ها بانک هایی که اموال حزب الله را جابه جا می کنند را مورد تحریم قرار می دهد.

امریکایی ها مدعی هستند که حزب الله از طریق برخی بانک های بین المللی اقدام به پول شویی می کند.

 

زیان 50 میلیاردی هواپیمایی عال

شرکت هواپیمایی اسرائیل موسوم به عال اعلام کرد به دلیل جنگ جاری در غزه متحمل 40 تا 50 میلیون دلار زیان تا کنون شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، این شرکت اعلام کرده که این رقم برآورد اولیه است و پیش بینی می شود میزان هزینه های این شرکت بسیار بیش از این رقم باشد.

هواپیمایی عال همچنین اعلام کرده است که در سال جاری استفاده مسافران از خطوط هوایی آن به شدت کاهش یافته و به دلیل جنگ غزه این شرکت هواپیمایی مجبور شده است که بسیاری از پروازهای خود را لغو کند.

 

اجازه حق نامزدی به زنان و مردان در انتخابات عربستان

شورای وزیران عربستان سعودی روز سه شنبه قانونی را به تصویب رساند که به موجب آن زنان و مردان واجد شرایط حق نامزدی و شرکت در انتخابات شورای شهر عربستان را دارند.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ بیروت، مطابق این قانون زنان و مردان عربستانی همچنین حق نظارت بر روند انتخابات شورای شهر را به عنوان گروه های ناظر مستقل و غیر دولتی نیز دارند.

این برای نخستین بار است که به زنان و مردان عربستانی اجازه داده می شود که به طور مستقل و مطابق با شرایط قانون انتخابات عربستان در انتخابات شورای شهر این کشور شرکت کنند.

 

اعلام موجودیت داعش مصر

دولت اسلامی، وابسته به شبکه تروریستی داعش 22 نظامی مصری را در حملات خود به مناطق مرزی جنوب مصر به قتل رساند.

به گزارش روزنامه الحیات، چاپ لبنان، ارتش مصر اعلام کرد این عملیات را 20 نفر تروریست انجام دادند که اعظم آنها پا به فرار گذاشتند.

بعد از آن گروهی موسوم به "دولت اسلامی در عراق و شام و مصر" مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. چند روز قبل از آن این گروه با داعش در عراق اعلام بعیت کرده بود و پسوند مصر را به ادامه نام داعش برای خود افزود.

این گروه در بیانیه خود در توئیتر اعلام کرده است که این عملیات را در سه مرحله با استفاده از شلیک آر پی جی، شلیک خمپاره های از نوع گرینوف و درگیری رو در رو با سربازان مصری انجام داده است.

 

دستگیری افشاکنندگان فساد مالی اردوغان

رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه بعد از تهدید گروه موسوم به جماعت گولن در ترکیه، دستور به دستگیری ده ها نفر از نیروهای پلیس فعلی و سابق از جمله دو پلیسی که فساد مالی اردوغان را افشا کردند، داد.

به گزارش روزنامه الحیاب، چاپ لبنان، هادی صالح اوغلو، دادستان استانبول در این باره گفت: «بر اساس اسنادی که در اختیار دادستانی قرار گرفته و این که افرادی به طور غیر قانونی و با استفاده از جایگاه خود در نهاد پلیس و گروه های امنیتی اقدام به شنود مکالمه های تلفنی رجب طیب اردوغان، نخست وزیر و هاکان فیدان، رئیس سازمان امنیت کردند، دادستانی دستور به بازداشت 115 پلیس داده است که تاکنون 67 نفر از آنها بازداشت شده اند.»

وی در ادامه افزود: «76 نفر از آنها متهم به جاسوسی و نصب غیرقانونی دستگاه های شنود برای اردوغان، وزیرا و فیدان هستند.»

به گفته وی این پرونده سه سال است که توسط دادستانی تحت بررسی است و 251 نفر متهم به دخالت در آن هستند.

 

لغو پروازهای اردن به تلاویو

شرکت هواپیمایی سلطنتی اردن روز چهارشنبه اعلام کرد که پروازهای خود را به فرودگاه بن گوریون در تلاویو لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، روز سه شنبه یک موشک به نزدیکی فرودگاه تلاویو اصابت کرد که در پی آن شرکت های هواپیمایی امریکایی و اروپایی سفرهای خود را به تلاویو لغو کردند.

هواپیمایی سلطنتی اردن هفته ای بیست پرواز به تلاویو انجام می دهد که بر اساس تصمیم دولت اردن همه این پروازها به حالت تعلیق در آمده اند.

 

دعوت بلغارستان از ناتو برای استقرار نیروهای بیشتر نظامی

بلغارستان از پیمان ناتو خواست نیروهای بیشتری را برای تمرکز بر جنوب شرق اروپا و دریای سیاه به این کشور اعزام کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، بلغارستان هدف از این کار را رویارویی با تهدیدهای منطقه ای برآمده از روسیه پس از انضمام شبه جزیره کریمه به این کشور اعلام کرده است.

بلغارستان در زمان جنگ سرد عضو پیمان ورشو بود اما بعد از سقوط حکومت کمونیستی به جبهه غرب پیوست. این کشور در سال 2004 به عضویت ناتو در آمد و در سال 2007 نیز به جمع کشورهای عضو اتحادیه اروپا پیوست.

 

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11  

کلید واژه ها: تلاویو داعش مصر اردن اردوغان


( ۱ )

نظر شما :