نتانیاهو برای فشار بر ایران، دست به دامن ژاپن می‌شود

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ | ۲۱:۵۰ کد : ۱۹۳۲۶۶۸ سرخط اخبار

در آستانه برگزاری دور جدید مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+ ۵، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، همچون همیشه تلاش های خود برای جلوگیری از توافق میان دو طرف و ادامه فشار ها بر ایران را شدت بخشیده است. در همین راستا، وی سفری به کشور ژاپن خواهد داشت تا ضمن گفت و گو با مقامات ژاپنی، آن ها را علیه ایران تحریک کند.

به گزارش «تابناک»، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل، اواخر وقت امروز به توکیو سفر می کند؛ سفری که گفته می شود، در آن جز مسائل مربوط به روابط دوجانبه، درباره موضوع هسته ای ایران نیز گفت و گوهایی انجام خواهد گرفت.

روزنامه «تایمز اسرائیل» در این زمینه می نویسد، احتمالاً نتانیاهو در این سفر به شینزو آبه، همتای ژاپنی خود فشار خواهد آورد تا در موضوع هسته ای ایران، طرف رژیم اسرائیل را گرفته و از گسترش روابط خود با جمهوری اسلامی ایران خودداری کند.

در این چهارچوب، نتانیاهو از آبه خواهد خواست حتی در صورت پیشرفت و موفقیت مذاکرات هسته ای، از لغو تحریم های موجود علیه ایران خودداری کند. این خواسته در چهارچوب رویکرد کلی رژیم اسرائیل قابل طبقه بندی است که بر پایه آن، هیچ چیزی جز نابودی کامل برنامه هسته ای ایران پذیرفته نیست.

تایمز اسرائیل اشاره می کند، ژاپن که به شدت به نفت منطقه خاورمیانه وابسته است، حتی در سال های تحریم نیز به حفظ روابط دوستانه با ایران متعهد بوده است. ژاپن به همراه چین، هند و کره جنوبی، از جمله بزرگ ترین واردکنندگان نفت ایران به شمار می رود.

بر پایه گزارشی که این روزنامه منتشر کرده، به نظر می رسد نتانیاهو در ازای این درخواست از ژاپن، مجموعه ای از پیشنهادهای اقتصادی را در قالب همکاری های دوجانبه به این کشور ارائه خواهد کرد. در این راستا، وی می خواهد به همراه دیدار با رؤسای شرکت های مهم ژاپنی، پیشنهاد عرضه فناوری های اسرائیلی به آن ها را ارائه دهد. بحث درباره همکاری نظامی و دفاعی میان دو کشور، از جمله دیگر دستور کارهای سفر نتانیاهو است.

به هر حال، باید اشاره کرد که انجام این سفر ها از سوی نخست وزیر رژیم اسرائیل، موضوع تازه ای نیست و در حقیقت، پیش از هر دور مذاکره هسته ای میان ایران و گروه ۱+ ۵، وی با انجام این گونه سفر ها تلاش می کند ضمن اعمال فشار بر طرف های مبادلاتی ایران، زمینه تداوم فشار ها بر ایران را فراهم کند؛ تلاش هایی که البته در ماه های اخیر و به واسطه پیشرفت های ملموس در روند مذاکرات هسته ای، نتیجه چندانی برای رژیم اسرائیل نداشته است.

کلید واژه ها: نتانیاهو رژیم اسرائیل ژاپن اسرائیل


نظر شما :