آغاز رزمایش مشترک ایران و عمان

۱۸ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۹:۰۹ کد : ۱۹۳۱۱۳۰ سرخط اخبار

همزمان با آغاز رزمایش مشترک ناو گروه امداد و نجات جمهوری اسلامی ایران در آبهای دریای عمان، یازدهمین اجلاس کمیته نظامی مشترک ایران و عمان در مسقط با حضور فرماندهان ارشد نظامی آغاز بکار کرد.

به گزارش فارس در مسقط، این دور از اجلاس کمیته دوستی نظامی مشترک دو کشور از طرف ایران به ریاست امیر سرتیپ ستاد «مصطفی سلامی»، معاون عملیات ستاد کل نیروهای مسلح و از طرف عمان نیز سرتیپ ستاد «راشد بن سیف الشیدی» معاون عملیات و برنامه ریزی رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح سلطانی و با حضور فرماندهان ارشد نیروهای مسلح دو کشور در باشگاه نظامی «الشفق» برگزار می شود.

در این اجلاس آخرین روند فعالیت های مشترک و همکاری های نظامی دو کشور که در گذشته به توافق رسیده بود مورد بررسی قرار می گیرد و برای توافقات جدید و ارتقای آن گفت وگو خواهد شد.

دو طرف همچنین در این نشست، موضوعات مندرج در برنامه کاری را که شامل تقویت همکاری های دوجانبه با موضوعات آموزشی، فرهنگی، ورزشی، همچنین امور مرزبانی و دریابانی مورد بررسی قرار داده و ابراز امیدواری کردند تا با توسعه مناسبات دوجانبه شاهد تحکیم روابط در زمینه همکاری های نظامی ایران و عمان باشند.

همچنین پشتیبانی از ناوگروه های ایرانی که نیاز به حمایت بنادر عمان دارند، رزمایش های مشترک به ویژه رزمایش های امداد و نجات و زمینه سازی رزمایش ها در سطح بالاتر، حضور تیم های نیروهای مسلح دو کشور برای بازدید از نیروهای یکدیگر بخشی از گفت وگوهای دوجانبه کمیته نظامی مشترک ایران و عمان به شمار می رود.

در همین حال، ناو گروه امداد و نجات جمهوری اسلامی ایران که از جمعه گذشته در بندر سلطان قابوس مسقط حضور دارد به همراه ناوهای امدادی نیروهای مسلح سلطنت عمان، چهارمین رزمایش مشترک امداد و نجات نیروی دریایی دو کشور را در آبهای عمومی سلطان نشین عمان آغاز کرده اند.

در این رزمایش 2 روزه، ناوگروه جمهوری اسلامی ایران شامل ناوشکن الوند، ناو موشک انداز شمشیر، ناو لجستیکی بوشهر و بالگرد AB212 از نیروی دریایی ارتش و یدک کش سفیر 3 از نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی حضور دارند.

«ناخدایکم عبدالهی» فرمانده ناوگروه امداد و نجات جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به همجواری دو کشور ایران و عمان با تنگه هرمز، خاطرنشان کرد: همجواری کشورهای ایران و عمان با تنگه استراتژیک هرمز، عبور کشتی های بسیار از این منطقه و تهدید هایی که برای این کشتی ها وجود دارد نقش مؤثر و اصلی این دو کشور را در ایجاد امنیت منطقه پر رنگ می کند.

بر اساس معاهده سال 1389 بین نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران و عمان، رزمایش مشترک امداد و نجات دریایی هر ساله در یکی از دو کشور برگزار می شود.

فرمانده نیروی دریایی ارتش: امنیت منطقه با رزمایش مشترک ایران و عمان افزایش می یابد

پیشتر امیر دریادار حبیب الله سیاری فرمانده نیروی دریایی ارتش با اشاره به برگزاری رزمایش مشترک بین دو کشور ایران و عمان گفته بود: این رزمایش با عنوان رزمایش تجسس و نجات در منطقه دریای عمان برگزار می شود و توانمندی جمهوری اسلامی ایران و کشور عمان را برای امنیت تجسس و نجات در منطقه افزایش می دهد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش با بیان اینکه اگر اتفاقی در منطقه دریایی مربوط به جمهوری اسلامی ایران و کشور عمان بیفتد، مسئولیت آن به عهده این دو کشور است، خاطر نشان کرد: برای انجام این مسئولیت دو کشور نیاز به هماهنگی و همکاری بیشتر دارند و این رزمایش برای ارتقای توانمندی های دو کشور مفید است.

کلید واژه ها: ایران و عمان نیروهای مسلح رزمایش مشترک


نظر شما :