سفر چهار روزه هیئت پارلمانی انگلیس به ایران

۱۰ دی ۱۳۹۲ | ۱۹:۲۱ کد : ۱۹۲۶۷۸۸ سرخط اخبار

 

هیئت پارلمان انگلیس قرار است 16 تا 20 دی ماه از ایران بازدید کنند و در این مدت مقدمات سفر هیئت پارلمانی ایران به انگلیس را فراهم سازند.

 

به گزارش فارس، به نقل از خبرگزاری رویترز، نمایندگان پارلمان انگلیس قرار است هفته آینده از ایران دیدار کنند تا بتوانند مقدمات دیدار نمایندگان مجلس ایران از انگلیس را فراهم کنند؛ گامی که هدفش ارتقاء روابط میان دو کشور است.

 

بر اساس این گزارش، بعد از قطع روابط دیپلماتیک مستقیم انگلیس با ایران به دنبال ماجرای حمله به سفارت این کشور در تهران، انتخاب حسن روحانی، رئیس جمهور میانه رو ایران راه را برای آغاز روابط دو کشور گشود. بعد از آن انگلیس در ماه نوامبر سال جاری یک کاردار غیرمقیم در ایران منصوب کرد که باعث احیا روابط مستقیم شد. نماینده انگلیس این ماه نیز به ایران سفر کرد که این نخستین دیدار رسمی یک مقام انگلیسی بعد از بیش از دو سال بود.

 

به گزارش رویترز، دفتر جک استراو، وزیر خارجه سابق انگلیس روز گذشته (دوشنبه) بیانیه ای منتشر و اعلام کرد، استراو یکی از اعضا هیئت انگلیسی است که قرار است 6 تا 10 ژانویه (16 تا 20 دی) به تهران سفر کند. در این بیانیه آمده: این هیئت شامل اعضا «گروه تمام احزاب انگلیس» است که دعوت گروه دوستی ایران-انگلیس مجلس ایران را پذیرفته است.

 

در ادامه این بیانیه آمده: هیئت پارلمانی انگلیس امیدوار است زمانی که در ایران به سر می برد بتواند مقدمات دیدار نمایندگان مجلس ایران از انگلیس را فراهم سازد. طبق این بیانیه، وزارت خارجه انگلیس نیز برای سازماندهی کردن این دیدار (هیئت پارلمانی انگلیس از ایران) تلاش کرده است. وزارت خارجه انگلیس نیز اعلام کرد از سفر هیئت انگلیسی به ایران اطلاع دارد.

 

بر اساس این گزارش، سایر اعضا هیئت انگلیسی شامل نورمان لامونت، وزیر اقتصاد سابق انگلیس، بن والس، نماینده محافظه کار و جرمی کوربین، نماینده حزب کار هستند.

 

طبق گزارش شبکه تلویزیونی پرس تی وی، هیئت انگلیسی قرار است با علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، علا ءالدین بروجردی، رئیس کمیسیون سیاست خارجی و امنیت ملی مجلس ایران و سایر مقامات ایرانی دیدار کند.

کلید واژه ها: انگلیس مجلس ایران انگلیسی هیئت انگلیسی


نظر شما :