تغییر لحن مقامات ترکیه نسبت به ایران

۰۱ مهر ۱۳۹۲ | ۱۲:۵۵ کد : ۱۹۲۱۷۷۷ سرخط اخبار

در آستانه سفر رئیس جمهور ایران به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل، امروز نیز بخشی از مطالب مطبوعات بین المللی به چشم انداز بهبود روابط ایران و آمریکا در حاشیه این اجلاس و دیگر موضوعات مربوط به آن اختصاص یافته است. در عین حال، اظهارات آشتی جویانه رئیس جمهور ترکیه نسبت به ایران و بازتاب دستاوردهای جدید دفاعی ایران، از جمله دیگر مطالب مطبوعات بین المللی درباره ایران است.
 

تغییر لحن مقامات دولت ترکیه نسبت به ایران


به گزارش «تابناک»، روزنامه «تلگراف» از جمله مطبوعاتی است که به این موضوع پرداخته و از امید باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا به برداشتن گامی دیپلماتیک در قبال ایران سخن گفته است. این روزنامه می نویسد برخی از دستیاران ریاست جمهوری آمریکا و مقامات کاخ سفید، از احتمال دیدار و دست دادن اوباما و روحانی در حاشیه این اجلاس خبر داده اند. در عین حال، هیچ ملاقات از پیش برنامه ریزی شده ای میان این دو رئیس جمهور صورت نخواهد گرفت. اما به عقیده این روزنامه، مقامات آمریکایی به دقت به سخنرانی روحانی در مجمع عمومی گوش کرده و آن را مورد تحلیل قرار خواهند داد تا از آن نشانه هایی را مبنی بر گشایش در روابط بیابند.

تغییر لحن مقامات دولت ترکیه نسبت به ایران


«عرب نیوز» نیز یکی از مطالب خود را به همین موضوع اختصاص داده و از خوشبینی روحانی به سفر خود به نیویورک سخن گفته است. این روزنامه می نویسد روحانی در آستانه سفر خود به نیویورک برای شرکت در اجلاس مجمع عمومی، دیدگاه های خود درباره توافق با غرب را بیان و اشاره کرده که از نظر وی، این موضوع می تواند به گشایش درها برای همکاری گسترده تر در موضوعات مهم منطقه ای، از جمله جنگ داخلی سوریه منجر شود. با این حال، عرب نیوز مدعی است در صورت بازگشت روحانی با دست خالی و عدم موفقیت وی در حصول پیشرفت در موضوع هسته ای، فشارهای داخلی بر سیاست خارجی و دیپلماسی وی افزایش خواهد یافت.

تغییر لحن مقامات دولت ترکیه نسبت به ایران


در همین حال، تلاش های شدید و شبانه روزی مقامات رژیم اسرائیل برای جلوگیری از هرگونه توافق میان ایران و آمریکا ادامه دارد. به نوشته «جروزالم پست»، وزیر دفاع رژیم اسرائیل نسبت به هرگونه توافق با ایران هشدار داده و مدعی شده روحانی نمایانگر چهره ملایم تر ایران است؛ اما با دادن امتیازات قابل توجه در موضوع هسته ای موافقت نخواهد کرد. یعالون در ادامه عقاید اسلامی را نیز دستخوش اهداف سیاسی خود قرار داده و با اشاره به مفهوم «تقیه» در عقاید اسلامی، مدعی شده این بدان معناست که «مسلمانان در شرایط خاصی اجازه دارند دروغ بگویند». وی افزوده: «ما نمی توانیم عزم ایران برای گسترش اسلام شیعه در سراسر جهان، حمایت مالی از تروریست ها و تضعیف مسلمانان میانه رو را نادیده بگیریم».

تغییر لحن مقامات دولت ترکیه نسبت به ایران


اما اظهارات آشتی جویانه برخی مقامات ترکیه نسبت به ایران طی روزهای اخیر، موضوعی است که در برخی مطبوعات بین المللی به چشم می خورد. در این راستا، روزنامه «حریت» ترکیه سخنان اخیر رئیس جمهور این کشور را بازتاب داده که از ضرورت حضور و مشارکت ایران در حل بحران سوریه سخن گفته است. به نوشته این روزنامه، عبدالله گل اظهار داشته هرگونه بحثی درباره بحران سوریه، بدون مشارکت دادن ایران، اقدامی غیر واقع بینانه خواهد بود. به گفته وی، هرچند در موضوع سوریه میان ایران و ترکیه درک مشترکی وجود ندارد، اما به هر حال نمی توان ایران را از روند حل بحران سوریه کنار گذاشت. وی همچنین از آغاز «عصری جدید» در سیاست ایران با روی کار آمدن روحانی سخن گفته است.

تغییر لحن مقامات دولت ترکیه نسبت به ایران


در نهایت، رونمایی از برخی دستاورهای ایران در حوزه نظامی و دفاعی، موضوعی است که از روز گذشته تاکنون در شمار زیادی از مطبوعات بین المللی بازتاب داشته است. «گالف نیوز» ضمن پرداختن به این موضوع، از رونمایی از 30 موشک با برد تقریبی 2000 کیلومتر توسط ایران خبر داده و اشاره کرده این نخستین بار است که این تعداد از موشک های ایران با توان هدف قرار دادن رژیم اسرائیل به نمایش درمی آید. این روزنامه اشاره می کند که در مراسم سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق، 12 موشک «سجیل» و 18 موشک «قدر» از سوی ایران به نمایش گذاشته شد. 

کلید واژه ها: روحانی ترکیه مطبوعات بین المللی


نظر شما :