داوود اوغلو: روحانی را به ترکیه دعوت کردم

۱۴ مرداد ۱۳۹۲ | ۲۲:۱۲ کد : ۱۹۱۹۵۱۹ سرخط اخبار
ایسنا نوشت:
 
وزیر امور خارجه ترکیه در دیدار با حسن روحانی با ارسال پیام رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور، روحانی را برای سفر به ترکیه دعوت کرد.
 
به گزارش روزنامه صاباح - چاپ ترکیه، احمد داووداوغلو، وزیر امور خارجه این کشور که در مراسم تحلیف دکتر حسن روحانی، رییس جمهور ایران شرکت کرده بود، با اشاره به دیدار دوجانبه با روحانی گفت: در این دیدار پیام رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه را به وی رساندم. در این دیدار آقای ظریف که انتظار می رود وزیر امور خارجه ایران باشد، نیز شرکت کرده بود.
 
وی ادامه داد: ایران و ترکیه در طول سال های گذشته به خصوص 10 سال اخیر از روابط خوب با یکدیگر راضی هستند و در این دیدار هر دو طرف خواهان استمرار روابط صمیمانه میان دو کشور بودند.
 
داوود اوغلو اظهار کرد: روحانی نیز در این دیدار اعلام کرد که ترکیه را از نظر تاریخی دوست نزدیک کشورش می داند و این پیام را داد که در دوره وی نیز اراده قوی برای ادامه روابط خوب چند سال گذشته میان دو کشور وجود دارد.
 
وزیر امور خارجه ترکیه در این دیدار با اشاره به گفت وگو درباره مسائل منطقه یی به خصوص مصر و سوریه در دیدار با رییس جمهور جدید ایران گفت: گفت وگوها درباره مسایل منطقه یی میان آنکارا-تهران ادامه دارد و این گفت وگوها و مذاکرات میان دو کشور برای برقراری صلح و ثبات بسیار حائز اهمیت است.
 
هم چنین داوود اوغلو از دیدارش با علی اکبر صالحی که قرار است وزارت امور خارجه را به فرد دیگری در دولت جدید تحویل دهد، خبر داد و گفت: این یک دیدار خداحافظی بود و با توجه به بر روی کار آمدن دولت جدید پرونده ها و پروژه های مشترک مورد بررسی و بازنگری قرار گرفت.
 
داوود اوغلو در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره مواضع ایران و ترکیه درباره مساله سوریه گفت: درباره این مساله در اسرع وقت بنده با آقای ظریف، وزیر امور خارجه و آقای روحانی در دیدار با نخست وزیر و رییس جمهور ترکیه گفت وگو و تبادل نظر خواهند کرد.
 
وزیر امور خارجه ترکیه در حاشیه مراسم تحلیف روحانی با دیگر مقامات نیز دیدار و گفت وگو کردکه می توان به دیدار با رییس جمهور ترکمنستان، وزیر خارجه فلسطین، وزیر خارجه آفریقای جنوبی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه کویت و وزیر خارجه برزیل اشاره کرد.

کلید واژه ها: ترکیه روحانی


نظر شما :