رییس‌جمهور: قدرتمندیم ولی برای دفاع، نه تجاوز

۳۱ شهریور ۱۳۹۲ | ۱۳:۴۰ کد : ۱۹۲۱۷۳۳ سرخط اخبار

رییس جمهور با بیان اینکه امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند روحیه ایثار هستیم، گفت: باید خواست مردم را بر خواست فردی، شخصی، خانوادگی و بخشی ترجیح دهیم و این همان ایثارگری است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح امروز در سخنرانی خود در مراسم رژه نیروهای مسلح که در اولین روز هفته دفاع مقدس در جوار حرم مطهر امام خمینی (ره) برگزار شد، نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را نیروهایی مردم سالار و تسلیم در برابر خواست رهبری و مردم عنوان کرد.

وی در همین رابطه گفت: ارتش و نیروهای مسلح ما بر خلاف ارتش و نیروهای مسلح منطقه، مردم سالار است و هیچگاه در امور سیاسی مداخله نکرده و همواره خود را در برابر ولایت و خواست مردم تسلیم یافته است. در این سی و چند سال هیچگاه حکومت نظامی و دولت نظامی نداشته ایم.

رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه ما کشوری انقلابی هستیم و یک کشور انقلابی نیاز به جنگ و تجاوز ندارد، افزود: نفوذ ما در منطقه، فرهنگی و گفتمانی است. نیروهای مسلح این سرزمین آغازگر هیچ تجاوزی در منطقه نخواهد بود ولی همواره مدافع قوی در برابر متجاوزان بوده و خواهد بود و همیشه تجاوزگر را از تجاوز خود پشیمان می کند.

روحانی تاکید کرد: ایران و نیروهای مسلح این کشور برای همسایگان و دیگران تهدید نیست. آنهایی تهدید هستند که همه مقررات بین المللی را زیر پا گذاشته اند. رژیمی برای منطقه تهدید است که تمام معاهدات بین المللی در زمینه سلاح کشتار جمعی را زیر پا گذاشته و انباشت سلاح های شیمیایی و هسته یی را برای تهدید دیگران ذخیره کرده است.

وی با تاکید بر اینکه نیروهای مسلح ایران قدرتمندند ولی این قدرت برای بازدارندگی و دفاع است، تصریح کرد: ما اساسا با جنگ مخالفیم. ما قربانی جنگیم و می دانیم که جنگ ناپسند و خسارت بار است و البته به همان نسبت، دفاع در برابر تجاوز، لازم، ضروری و اجتناب ناپذیر است.

رییس جمهور در ادامه صحبت های خود اظهار کرد: جنگ افروزان در پی جنگ جدید نباشند چراکه به دنبالش برای آنها پشیمانی خواهد بود. جنگ را نمی توان با جنگ خاموش کرد بلکه با منطق، سیاست، همکاری و همدلی کشورهای منطقه خاموش می شود. ما طرفدار خواست ملت ها از جمله ملت سوریه هستیم.

کلید واژه ها: نیروهای مسلح


نظر شما :