سوریه آرام نمی‌شود، لبنان را دریابید

تماس‌های پیاپی پاریس با تهران و ریاض

۳۰ تیر ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۰ کد : ۱۹۱۸۸۲۳ اخبار اصلی خاورمیانه
مسئولان فرانسوی در پاریس به طور مرتب تماس‌های دیپلماتیکی را با ریاض و تهران برقرار کرده‌اند تا راه حلی برای بحران سوریه و لبنان بیابند اما به دلیل پیچیدگی شدید بحران سوریه تا کنون نتوانسته‌اند، تحول تازه‌ای در این پرونده به وجود بیاورند و گامی موثر بردارند.
تماس‌های پیاپی پاریس با تهران و ریاض

دیپلماسی ایرانی: منابع آگاه به روزنامه لبنانی النهار اطلاع دادند که فرانسه تماس هایی را با عربستان و ایران برای دور نگه داشتن لبنان از تحولات سوریه و بهبود وضعیت امنیتی در آن آغاز کرده است.بنا به گزارش های رسیده از بیروت مسئولان فرانسوی در پاریس به طور مرتب تماس های دیپلماتیکی را با ریاض و تهران برقرار کرده اند تا راه حلی برای بحران سوریه و لبنان بیابند اما به دلیل پیچیدگی شدید بحران سوریه تا کنون نتوانسته اند، تحول تازه ای در این پرونده به وجود بیاورند و گامی موثر بردارند.

به گفته این منابع تشدید بحران امنیتی در مرزهای سوریه و لبنان و وقوع حوادث تروریستی و انفجارهای پراکنده در داخل لبنان سبب نگرانی فرانسوی ها که خود را بیش از دیگر کشورهای غربی درگیر مسائل لبنان می دانند، شده و این مساله باعث شده تا تماس های دیپلماتیک خود با کشورهای منطقه ای موثر در لبنان یعنی ایران و عربستان تشدید کنند و با آنها ارتباط بگیرند. اگر چه تا کنون به هیچ نتیجه ای در این زمینه نرسیده اند.

این در حالی است که سلیمان فرنجیه، یکی از رهبران سیاسی مسیحی لبنانی و نماینده در پارلمان لبنان گفته است که 50 هزار نیروی مسلح سوری مخالف حکومت بشار اسد در لبنان حضور دارند و کسی نیست که جلوی آنها را برای عدم ارتکاب فعالیت های تروریستی و درگیری های منطقه ای بگیرد. وی در گفت وگوی مطبوعاتی خود از سازمان های امنیتی لبنانی پرسیده آیا خبر دارند که این افراد در لبنان حضور دارند و فعالیتشان برای امنیت کشور مضر است؟ آیا می دانند که سلاح در اختیار دارند و باعث ایجاد ناآرامی و ناامنی در برخی از مناطق کشور شده اند؟ اگر می دانند چرا کسی جلوی آنها را نمی گیرد و سلاح هایشان را ضبط نمی کند؟

در همین رابطه فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه روز پنج شنبه با میشل سلیمان، رئیس جمهوری لبنان تماس گرفت و مراتب نگرانی فرانسه را از تحولات جاری در لبنان ابراز داشت. به ویژه نسبت به تحرکات رئیس جمهور و ارتش لبنان که تلاش های تازه ای را برای جلوگیری از ورود افراد تندروی مسلح به داخل لبنان آغاز و تلاش کردند تا در بعبدا با گروه های تندروی سلفی مبارزه کنند و اتفاقا با استقبال جریان های سیاسی لبنانی نیز مواجه شدند.

گزارش های دیپلماتیک حاکی از آن است که پاریس با شماری از کشورهای موثر در لبنان تماس گرفته و از آنها خواسته است تا در تشکیل دولت جدیدی که بتواند امنیت و ثبات لبنان را در نزدیک ترین زمان ممکن تامین کند، همکاری کنند. به گفته این منابع این کشورها عمدتا ایران و عربستان هستند.

در همین رابطه قرار است در ماه سپتامبر و در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل کنفرانسی تحت عنوان "نشست دوستان لبنان" در نیویورک برگزار شود تا در جریان آن چگونگی کمک به لبنانی ها برای حل بحران جاری در کشورشان در راس آنها پرونده پناهندگان سوری و مسلح کردن ارتش لبنان بحث و تبادل نظر شود.

اولاند در تماس خود با رئیس جمهوری لبنان از تلاش های این کشور برای رسیدگی به مشکلات پناهندگان سوری به رغم مشکلات داخلی موجود در لبنان و سختی های بسیار مالی و امنیتی و ترکیب جمعیتی تقدیر کرد و گفت که با کشورهای دیگر تماس می گیرد تا آنها را برای کمک به لبنان بر سر پناهندگان سوری که هر روز بر تعداد آنها در لبنان اضافه می شود، مجاب کند.

در گزارش های دیپلماتیک آمده است که فرانسوی ها از عدم کشیده شدن لبنان به کشتار مذهبی جاری در سوریه در مقایسه با حجم درگیری ها و مواجهه هایی که در این کشور میان مخالفان و طرفداران حکومت وجود دارد، خشنود هستند. به نظر آنها لبنان باید تا آن جا که می تواند از درگیر شدن در بحران سوریه پرهیز کند چرا که همه اطلاعات موجود حاکی از آن است که بحران سوریه به این زودی ها حل و فصل نمی شود و هیچ کس نیز نمی تواند موعدی را برای پایان دادن به این بحران وعده بدهد. چرا که نه حکومت بشار اسد کوتاه می آید و نه مخالفان و بحران نیز روز به روز در حال تشدید است. به اعتقاد آنها آن چه در حال حاضر مطلوب لبنان است و باید برای تحقق آن تلاش کرد، تشکیل دولت در این کشور است که هیچ کس برای آن نمی تواند نتیجه ای در کوتاه ترین زمان ممکن تصور کند. در حال حاضر یکی از مهم ترین دغدغه های لبنانی ها تشکیل دولت جدید پس از استعفای نجیب میقاتی و مامور شدن تمام سلام به جای او برای تشکیل دولت است که تا کنون هیچ نتیجه ای بر سر آن حاصل نشده است. رهبران سیاسی لبنانی انتظار دارند که طرف های درگیر از خواسته های خود کوتاه بیایند تا امکان تشکیل دولت فراهم شود اما چنین چیزی تا کنون محقق نشده است.

تحریریه دیپلماسی ایرانی/11

کلید واژه ها: لبنانسوریه


نظر شما :