۲۵ سال زندان برای ارباب سیر

۱۰ خرداد ۱۳۹۲ | ۱۶:۴۷ کد : ۱۹۱۶۸۲۸ سرخط اخبار

دادگاهی در آمریکا یک شهروند ایرانی آمریکایی را به اتهام تلاش برای قتل سفیر عربستان سعودی در واشنگتن به 25 سال زندان محکوم کرد.

به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری فرانسه، "منصور ارباب سیر" پس از چند جلسه محاکمه در منطقه منهتن نیویورک، به این مجازات محکوم شد.

ارباب سیر 58 ساله در جلسه دادگاه اکتبر گذشته اعتراف کرد که قصد داشت با اجاره آدمکش از اعضای مافیای قاچاق مواد مخدر در مکزیک، طرح ترور "عادل الجبیر" سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را عملی کند.

"جان کینان" قاضی دادگاه فدرال نیویورک نیز گفت: ارباب سیر صدور این حکم را درک می کند. او باید این درس را بیاموزد که نمی توان با چنین موضوعاتی، با تساهل برخورد کند.
 

قبلا دادستانی دادگاه جنایی نیویورک برای این متهم (منصور ارباب سیر)، مجازات 25 سال زندان را درخواست کرده بود.

در آخرین جلسه دادگاه هم نمایندگان دادستانی اعلام کرده بودند: اقدام یک ایرانی آمریکایی برای ترور "عادل الجبیر" سفیر عربستان سعودی در واشنگتن، "جنایت بسیار خطرناک" است.

"ارباب سیر" یک شهروند آمریکایی ایرانی است که گذرنامه ایرانی هم در اختیار دارد. او در ماه اکتبر گذشته اعتراف کرد مامور شده بود در فصل بهار تا پاییز 2011 به بهانه های مختلف به مکزیک برود تا مقدمات ترور سفیر عربستان سعودی در واشنگتن را فراهم کند.

مقامات آمریکایی می گویند او تعدادی از قاچاقچیان مواد مخدر و مجرمان در مکزیک را برای ترور الجبیر اجیر کرده بود که از قضا آنها ماموران مخفی دولت آمریکا بودند.

ارباب سیر قرار بود برای ترور الجبیر مبلغ 1.5 میلیون دلار به مجرمان مکزیکی بپردازد و در همین راستا، 100 هزار دلار به عنوان پیش پرداخت، ارائه کرده بود.
 


 

دادستانی اضافه کرده است: در صورت عملی شدن برنامه ترور سفیر عربستان سعودی، نه تنها او و تعداد زیادی از افراد عادی و بی گناه کشته می شدند بلکه این حادثه تاثیر زیادی بر روابط بین المل و دیپلماتیک در آمریکا داشت.

ارباب سیر در 29 سپتامبر 2011 در فرودگاه بین المللی کندی نیویورک دستگیر شد.
وی به همراه یک متهم ایرانی دیگر به نام غلام شکوری که هنوز بازداشت نشده است؛ در این پرونده متهم شده اند.

دولت ایران هر گونه ارتباط با این موضوع را به صورت جدی رد کرده است.

کلید واژه ها: ترور عربستان سعودی سفیر عربستان سعودی سفیر عربستان عربستان سعودی نیویورک عربستان سعودی در سعودی در واشنگتن سعودی در در واشنگتن دادگاه سیر سفیر عربستان سعودی در واشنگتن عربستان سعودی در واشنگتن


( ۲ )

نظر شما :