حسینی: 100 میلیارد دلار ذخیره ارزی داریم

۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۳:۳۳ کد : ۱۹۱۵۲۷۶ سرخط اخبار

وال استریت ژورنال در گزارشی با انتشار مصاحبه با وزیر امور اقتصاد و دارایی، به موفقیت تغییر استراتژی تجاری ایران در برابر تحریم های غربی معترف شد.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، وزیر امور اقتصادی و دارایی در مصاحبه با وال استریت ژورنال اظهار کرد که ایران برای مقابله با آثار جنگ مالی آمریکا و متحدانش با تهران، به تلاش هایش برای تقویت تجارت غیرنفتی و یافتن بازارهای جدید در آسیا، آفریقا و خاورمیانه شتاب بخشیده است.

 

شمس الدین حسینی که هفته گذشته برای شرکت در نشست سالانه صندوق بین المللی پول و بانک جهانی به واشنگتن سفر کرده بود، در گفت و گو با این نشریه آمریکایی اظهار کرد: تحریم های نفتی و بانکی آمریکا و اروپا در کاهش 80 درصدی ارزش ریال در دو سال گذشته نقش داشته است.

 

وی همچنین گفت: تحریم سیستم بانکی ایران از سوی واشنگتن و بروکسل هزینه انجام مبادلات بین المللی را برای کشور به میزان قابل توجهی افزایش داده و موجب شد ایران به دنبال راه های پرداخت دیگر باشد یا به معاملات تهاتری متوسل شود. با این همه با اقدام دولت برای بالا بردن صادرات غیرنفتی و انجام ندادن تجارت به دلار یا یورو، اقتصاد ایران با تحریم های غربی وفق پیدا کرده است.

 

وزیر امور اقتصادی و دارایی در این مصاحبه به میزان ذخایر ارزی کشور اشاره کرد که بالای صد میلیارد دلار باقی مانده و توان مالی کشور را با وجود امید دولت اوباما برای رساندن ایران به آستانه فروپاشی اقتصادی، با ثابت نگه داشته است.

 

وی در بخشی از اظهاراتش گفت: سیستم مالی ما بسیار قابل انعطاف و پیشرفته است. درس مهمی که از تحریم ها فرا گرفتیم، استفاده از همه ارزهای خارجی است. ما به یورو یا دلار وابسته نیستیم.

 

وال استریت ژورنال در ادامه گزارش خود به ارزیابی اخیر صندوق بین المللی پول از اقتصاد ایران اشاره می کند. این نهاد مالی جهانی در گزارش دورنمای اقتصاد جهانی خود نوشت: رشد اقتصادی ایران در سال مالی گذشته 1.9 درصد کوچک شد و 1.3 درصد نیز در سال مالی جاری کوچک می شود با اینهمه صندوق بین المللی پول برآورد کرده که اقتصاد ایران در سال 2014 بیش از یک درصد رشد خواهد داشت. به این ترتیب گزارش صندوق، نظر وزیر امور اقتصاد و دارایی را در مورد روبرو نبودن تهران با فروپاشی مالی قریب الوقوع تایید می کند.

 

اقتصاددانان مستقل در گذشته از صندوق بین المللی پول برای ارایه گزارش های خوش بینانه از اقتصاد ایران انتقاد کرده اند. با اینهمه حتی بزرگ ترین مخالفان ایران در واشنگتن در ماه های اخیر به این نتیجه رسیده اند که به نظر می رسد تهران با وجود کاهش چشمگیر درآمدهای نفتی اش، توانسته در برابر جنگ مالی آمریکا ایستادگی کند.

 

آمریکا و متحدان اروپایی اش از این تحریم ها برای وادار کردن ایران به عقب نشینی از برنامه هسته ایش استفاده کرده اند در حالیکه ایران همواره بر صلح آمیز بودن این برنامه تاکید داشته و از این رو حاضر به دادن هیچ گونه امتیازی به مذاکره کنندگان بین المللی نشده است.

 

پاتریک کلاوسون، کارشناس ایران در موسسه سیاست خاورنزدیک در واشنگتن اخیرا در گزارشی نوشت: ایران در ماه های اخیر موفق شده صادرات خود را از نفت به سوی کشاورزی، معدن و صنعت تغییر دهد.

 

وی با اشاره به اینکه این بخش ها به اندازه نفت شامل تحریم ها نشده اند، معترف شده تهران با وجود تحریم هایی که بیشتر تجارت این کشور با اروپا را قطع کرده، در توسعه تجارت با کشورهای آسیایی و خاورمیانه ای موفق بوده است.

 

کلاوسون با در نظرگرفتن رونق صادرات غیرنفتی ایران، برآورد کرده که کشورمان این توان را دارد که بدون صادرات نفت، کشوری با درآمد متوسط باقی بماند.

حسینی با تاکید بر اولویت بخشیدن به صادرات غیرنفتی و کاهش واردات، به وال استریت ژورنال گفت: صادرات غیرنفتی ایران 20 درصد در سال 2012 نسبت به سال پیش رشد کرد و کاهش ارزش ریال موجب ارزان تر شدن و رقابت پذیری کالاهای ایرانی در بازارهای خارجی شده است.

کلید واژه ها: تحریم مالی اقتصاد بین المللی صادرات غیرنفتی صندوق پول و دارایی واشنگتن استریت ژورنال تجارت اقتصاد ایران صندوق بین المللی پول دارایی صادرات غیرنفتی اقتصادی ژورنال


نظر شما :