توان هوایی ایران چقدر است؟

۱۹ آذر ۱۳۹۱ | ۱۵:۲۷ کد : ۱۹۱۰۱۲۹ سرخط اخبار

با توجه به اهمیت موضوع آموزش در نهادهای نظامی به خصوص نیروی هوایی در مقابله با تهدیدات، گروه امنیتی دفاعی خبرگزاری فارس با امیر خلبان منوچهر یزدانی معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش که مسئولیت سیاست گذاری، برنامه ریزی، طرح ریزی و هدایت و نظارت بر سامانه تربیت و آموزش نهاجا را به عهده دارد، به گفتگویی تفصیلی نشست تا برخی توانمندی های این نیرو ازجمله تمرینات پرواز های دوربرد، درگیری های شبانه، سوختگیری هوایی، استفاده از شبیه سازهای بومی و مدرن، تاکتیک های نوین برای مقابله با تهاجمات دشمن و ... را مورد بررسی قرار دهد.

یزدانی با اشاره به مسئولیت های معاونت تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش گفت: با توجه به جدا شدن قرارگاه پدافند هوایی از نیروی هوایی، به دلیل اینکه در قرارگاه هنوز زیرساخت هایشان کامل نشده است، مسئولیت آموزش و تربیت کارکنان قرارگاه پدافند هوایی هم به عهده ما است، یعنی در واقع 2 نیرو را از بعد نیروی انسانی تغذیه می کنیم.

وی افزود: نیروی هوایی به واسطه تجهیزات محور بودن و تنوع ادوات خاص، پیچیده ترین ساختار را از نظر تخصص در مجموعه نیروهای مسلح داراست و به همین دلیل آموزش در نیروی هوایی ارتش جایگاه ویژه ای دارد.

یزدانی با بیان اینکه سامانه تربیت و آموزش نهاجا در وضعیت بسیار خوبی به سر می برد، اظهار داشت: 2 مرکز عمده آموزشی در نهاجا داریم که یکی دانشگاه هوایی شهید ستاری است و حقیقتا یکی از معتبرترین دانشگاه های تخصصی کشور محسوب می شود. این دانشگاه 26 استاد با درجه دکترای تخصصی دارد. آمادگی داریم مقاطع دکتری را هم در صورت اجازه نهادهای مسئول در این دانشگاه تاسیس کنیم.

امیر خلبان یزدانی، معاون نیروی هوایی ارتش

* بورسیه ده ها دانشجو در دانشگاه های مختلف داخل و خارج کشور

معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش ادامه داد: همچنین ده ها دانشجو در رشته های دکتری و رشته های مختلف در این حوزه در دانشگاه های مختلف داخل و خارج کشور بورسیه هستند.

یزدانی خاطرنشان کرد: مسئولیت پرورش افسران و فرماندهان آتی نهاجا و قرارگاه پدافند هوایی بر عهده دانشگاه شهید ستاری است که وضعیت بسیاری خوبی دارد و رضایت مسئولان عالی نظام و همچنین امام خامنه ای را کسب کرده است.

وی افزود: مرکز آموزش فنی و تخصصی شهید خضرایی نیز مسئول مجموعه ای عظیم از آموزش های تخصصی و پشتیبانی رسته های مختلف در نهاجا و پدافند است. بخشی از آموزش درجه داری در آنجا انجام می شود. آموزش های تخصصی و تکمیلی در رسته های مختلف با طیف بسیار گسترده در این مرکز انجام می شود.

معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش ادامه داد: آموزش های تکمیلی دانشگاه شهید ستاری در تعداد دیگری از پایگاه های عملیاتی نهاجا نیز انجام می شود از جمله پایگاه های هوایی شهید بابایی، شهید دوران، شهید نوژه و وحدتی دزفول.

* ارتقاء وضعیت آموزشی نهاجا بر اساس سیاست های ابلاغی و اوامر فرماندهی کل قوا

یزدانی تاکید کرد: بر اساس سیاست های ابلاغی و اوامر فرماندهی معظم کل قوا سعی کرده ایم روز به روز وضعیت را ارتقاء دهیم و آموزش هایمان را بر مبنای تهدیدات موجود و با توجه به نیاز کشورمان تطبیق و ارتقا می دهیم.

معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش تصریح کرد: پیش از انقلاب اسلامی آموزش های خلبانی در آمریکا و بخشی هم در پاکستان که شعبه دانشکده آمریکا بود، انجام می شد ولی بعد از انقلاب از اوایل سال 60 با دستور مستقیم حضرت امام(ره)، ایجاد دانشکده آموزش خلبانی در کشورمان آغاز شد و اقداماتی را در قلعه مرغی انجام دادند ولی از سال 61 این دانشکده به صورت رسمی تشکیل شد.

وی با بیان اینکه دانشکده خلبانی نهاجا امروز یکی از معتبرترین دانشکده های خلبانی در منطقه و حتی جهان است، گفت: الان تمامی فرماندهان موجود و ستون فقرات نهاجا محصول دانشکده خلبانی کشورمان هستند. ابتدا که دانشکده خلبانی در کشور تاسیس شد برای اینکه بازخورد مناسبی از وضعیت آن بگیرند تعدادی از دانشجویان به پاکستان اعزام شدند و نتیجه این بود که آموزش های کشورمان کامل تر و بهتر بوده است.

وی ادامه داد: تمام نیازهایمان در داخل کشور تامین می شود اما به دلیل اینکه ما تعاملاتی با کشورهای مختلف داریم مقرر شده تعداد محدودی دانشجو به کشورهای دوست و برادر اعزام شوند تا سطح آموزش و تعاملات آموزشی مان را ارتقا دهیم و البته سازوکاری هم فراهم شده تا از آن کشورها هم دانشجویانی به کشورمان بیایند.

* شبیه ساز جنگنده سوخو24 ایران پیشرفته تر از روسیه

یزدانی همچنین با اشاره به شبیه سازهای نهاجا اظهار داشت: شبیه سازها نقش بسیار برجسته و عمده ای در آموزش های تخصصی به ویژه پروازی به عهده دارند. توسط آنها علاوه بر صرفه جویی در زمان و هزینه می توانیم سطح مهارت کارکنان متخصصمان را افزایش دهیم و از سوانح و رویدادهای محتمل هم جلوگیری کنیم.

وی افزود: از چندی پیش طراحی و ساخت شبیه سازها در کشورمان با محوریت نهاجا در دستور کار قرار گرفته است و در 3 سال گذشته توفیقات مطلوبی در این حوزه داشتیم. الان قادریم شبیه سازی های بسیار پیچیده و بروزی را تولید کنیم.

معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش ادامه داد: به عنوان مثال شبیه ساز هواپیمای سوخو 24 را داریم که تا چندی پیش کارکنان پروازی ما به روسیه و اکراین اعزام می شدند ولی در حال حاضر به تایید کلیه کارشناسان و حتی مستشاران آن کشورها که آمدند و بازدید کردند، شبیه سازی که در داخل نهاجا تولید شده بسیار کارآمدتر و بهتر از شبیه ساز آن کشورها است.

وی تاکید کرد: الان طرح های زیادی در دست مطالعه، ساخت و یا بهینه سازی شبیه سازها داریم که می توان به شبیه ساز میراژ، پی سی 7 و بسیاری دیگر اشاره کرد که بخشی از آنها به بهره برداری رسیده و برخی هم با پیشرفت زیادی در دست تکمیل و راه اندازی است.

یزدانی همچنین با اشاره به شبیه سازهواپیمای F14 گفت: با توجه به حساسیتی که داشت این شبیه ساز داشت از حدود 10 سال پیش بهینه سازی آن در دستور کار قرار گرفت چون شبیه ساز آن موجود بود و طرح ارتقا و بروز کردن آن آغاز شد و از حدود 3 سال پیش شبیه ساز F14 به بهره برداری رسیده است.

* جت های آموزشی کوثر 88 و آذرخش بزودی به بهره برداری می رسد

معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش در ادامه تصریح کرد: آموزش خلبانی در 3 مقطع مختلف تعریف شده که مقطع مقدماتی با هواپیماهای سبک انجام می شود و مقطع پایه با هواپیماهای پی سی 7 در حال انجام است و مقطع پیشرفته که خلبانان آماده پرواز با هواپیماهای شکاری می شوند.

وی افزود: در خصوص تامین هواپیماهای آموزشی وضعیت خوبی داریم و الان با کمک صنعت و وزارت دفاع و نهاجا طرح هایی برای تامین جت آموزش در دست اجرا داریم که با توجه به تحریم ها، کمک گرفتن برای ما محدود شده است و باید به دانش موجود متکی شویم.

یزدانی خاطرنشان کرد: در این خصوص هواپیماهای آموزشی کوثر 88 و آذرخش طرح هایی است که در دست انجام است و مطالعات مفهومی و طرح های اولیه آن کاملا به انجام رسیده و پیشرفت بسیار خوبی در این حوزه شاهدیم و همان طور که هواپیمای صاعقه به بهره برداری رسیده به زودی این هواپیماها هم به بهره برداری می رسد.

* آموزش پروازهای دوربرد و شبانه در دستور کار

وی با تاکید بر آموزش پروازهای دوربرد اظهار داشت: آموزش های متنوعی در حوزه های مختلف داریم که یکی از آنها پرواز دوربرد است و ما آن را از مدتها پیش در دستور کار داشته ایم و در حال حاضر هم به صورت جدی دنبال می کنیم.

یزدانی تاکید کرد: آموزش پرواز های شب هم به صورت مطلوبی انجام می شود و در رزمایش سال گذشته در منطقه عمومی شبستر هم شاهد آن بودیم که به تایید کارشناسان داخلی و خارجی در حد بسیار خوب از نظر استاندارد های جهانی انجام شد و از این حیث هیچگونه محدودیتی نداریم.

* آموزش تاکتیک های درگیری هوایی روز و شب

معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: یکی از اولین و موثر ترین سلاح پدافندی کشور، هواپیماهای رهگیر هستند که در پایگاه های مختلف مستقر شده اند و بر حسب نیاز به پرواز در می آیند و می توانند با تهدیدات موجود مقابله کنند. در پروازهای رهگیری، درگیری هوایی و تاکتیک های مختلفی که در این حوزه است به صورت مبسوط آموزش داده می شود. الان خلبانان ما در فازهای مختلف آموزشی که می بینند تقسیم بندی خاصی در آموزش های روز و شب دارند.

* استفاده از موشک و مهمات جنگی در تمرینات

یزدانی ادامه داد: بحث درگیری هوایی و رهگیری هوایی و نهایتا شلیک موشک یا درگیری نزدیک هم در دستور کار است و آموزش های ما در این حوزه به صورت جدی دنبال می شود و هیچگونه نقصی نداریم و در رزمایشی که در سال گذشته برگزار شد هم تمرین با موشک هوا به زمین را شاهد بودیم یعنی بخشی از تیراندازی های هوا به زمین ما با مهمات جنگی است و جدیدا از محصولات جدیدی که در کشور تولید شده بهره برداری می کنیم و سال گذشته شاهد بودیم که 3 سامانه جدید را در تمرینات مورد استفاده قرار گرفت.

معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش تصریح کرد: استفاده از موشک ها در تمرینات در دستور کار است و بخشی از تمریناتی که انجام می شود قطعا با مهمات جنگی و واقعی است که این کار برای افزایش اعتماد به نفس خلبانان و اینکه یک تمرین واقعی محسوب شود، صورت می گیرد. این تمرینات در طول سال به صورت موردی انجام می شود همچنین بخشی از موشک های هوا به هوا نیز در طول سال به صورت موردی آزمایش می شود.

* سوختگیری هوایی جنگنده به جنگنده به خوبی دنبال می شود

معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش در ادامه به بحث سوختگیری هوایی اشاره و تصریح کرد: سوختگیری هوایی یکی از فازهای اصلی پروازی است که بخشی از هواپیماهای ما مثل F4، F14 و سوخو 24 می توانند سوختگیری هوایی انجام دهند.

وی با بیان اینکه سوختگیری هوایی مداومت پرواز، برد عملیاتی و شعاع عمل را افزایش می دهد، اظهار داشت: سوختگیری جنگنده به جنگنده یکی از تاکتیک هایی بود که بعد از انقلاب توسط خلبانان شجاع ایران ابداع شد و الان به خوبی دنبال می شود.

یزدانی تاکید کرد: این کار به این دلیل است که در برخی از نقاط به دلیل حساسیتی که در برخی نقاط وجود دارد، هواپیماهای تانکر به دلیل اینکه نمی توانند سلاح حمل کنند و قدرت مانورشان کم است، ممکن است با مخاطره مواجه شوند، به همین دلیل یک سری از جنگنده ها به صورت رزرو داخل پرواز قرار می گیرند و از هواپیماهای تانکر سوخت می گیرند و سوخت اضافه شان را منتقل می کنند که این یک تاکتیک بسیار پیشرفته است. البته برخی از هواپیماهای ما با توجه به مداومت پروازی و ظرفیت سوختی که دارند نیازی به این کار ندارند.

* تاکید بر منحرف کردن موشک های دشمن در آموزش ها

معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش با بیان اینکه یکی از کارهای ما در پروازهای رزمی مقابله با تهدیداتی است که از سوی دشمن انجام می شود، گفت: سامانه هایی در داخل خود هواپیماهای ما است که با کمک آنها می توانیم عملیات ECM و یا ECCM انجام دهیم و با تهاجم دشمن مقابله کنیم.

وی افزود: روز به روز بحث جنگ الکترونیک دامنه اش گسترده تر می شود و تنوع بیشتری پیدا می کند به همان نسبت ما در معاونت عملیات، اطلاعات، فاوا و معاونت آموزش نهاجا حسب نیازمندی ها و اطلاعاتی که توسط مبادی ذیربط به ما می رسد تاکتیک های نوین پدافندی دشمن را بررسی و روش های مقابله جدیدی را ابداع می کنیم و یکی از مواردی که مورد توجه قرار می دهیم منحرف کردن موشک های دشمن است.

* تحیر دشمن از عملیات های مقابله به مثل نیروی هوایی

یزدانی با اشاره به تهدیدات دشمن و توانمندی نهاجا اظهار داشت: اگر شرایطی به وجود بیاید که رزمندگان ما در رسته های مختلف بخواهند عملیات مقابله به مثل انجام دهند و از حریم آسمان کشورمان دفاع کنند به نحو احسن آن را انجام خواهند داد و دشمن متحیر خواهد شد. بسیاری از تاکتیک هایی که در سالهای اخیر ابداع شده است متناسب با تهدیدات دشمن است که قابل ذکر نیست.

معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش ادامه داد: سعی کرده ایم نیروی هوایی را متحرک کنیم. اگر روزی دشمنان به صرافت بیفتند و بخواهند تهدیدی را علیه ما به وجود بیاورند مقابله به مثل شدیدی خواهیم داشت و آنها اثراتش را خواهند دید.

*ارتقا و بهینه سازی تجهیزات پرواز در شب جنگنده ها

وی همچنین با بیان اینکه نیازی نیست همه جنگنده های ما در شب پرواز کنند، گفت: برخی از هواپیماهای ما چند منظوره هستند و در همه شرایط آب و هوایی می توانند پرواز کنند و همین الان هم ما پرواز شب برای آنها داریم.

یزدانی تاکید کرد: الان ما در مناطق مختلف، آلرت شب داریم که تاکتیک ها و تجهیزات متناسب با ماموریت را حمل می کنند، بسیاری از این تجهیزات توسط متخصصین داخلی بهینه سازی و حتی ارتقا داده شده است.

* مقایسه ساعت پروازی خلبان ایرانی و کشورهای همسایه

معاون تربیت و آموزش نیروی هوایی ارتش با تاکید بر اینکه در حوزه ساعت پروازی هواپیماهای شکاری استاندار د هایی وجود دارد که وضعیت بسیار خوبی در این حوزه داریم، اظهار داشت: چندی پیش مراوداتی با فرماندهان نیروی هوایی یکی از کشورهای دوست که آمده بودند، داشتیم که با توجه به آن و یا اطلاعاتی که از کشورهای همجوار به ما می رسد، وضعیت ساعت پروازی خلبانان ما بسیار خوب است و با وجود همه تحریم ها و مشکلاتی که داریم از نظر تجربه پروازی که یکی از معیار هایش ساعت پروازی است وضعیت مناسبی داریم.

* شهید دوران به تنهایی حدود 40 فروند از ناوچه های عراقی را منهدم کرد

یزدانی با بیان اینکه یکی از مهمترین وظایف نیروی هوایی پشتیبانی از نیروهای سطحی بخصوص نیروی دریایی است، تصریح کرد: در جنگ تحمیلی در واقع نیروی دریایی عراق را خلبانان ما فلج کردند و از بین بردند و شهید دوران به تنهایی حدود 40 فروند از ناوچه های عراقی را منهدم کرد.

وی افزود: اینکه مطرح می شود نیروی دریایی راهبردی، به پشتیبانی نیروی هوایی است یعنی اگر نیروی هوایی نتواند پشتیبانی کند نیروهای زمینی یا سطحی به طور کامل قابلیتشان را از دست می دهند. علاوه بر آن ما عملیات علیه نیروی هوایی دشمن و قطع خطوط مواصلاتی دشمن را در زمان رزم دنبال می کنیم.

کلید واژه ها: نیروی هوایی و آموزش تربیت تربیت و آموزش نهاجا تربیت و هوایی ارتش نیروی هوایی ارتش آموزش نیروی هوایی و آموزش نیروی آموزش نیروی آموزش نیروی هوایی ارتش و آموزش نیروی هوایی تربیت و آموزش نیروی پرواز دشمن انجام می پروازی مقابله شهید جنگنده تاکتیک دانشگاه موشک خلبانی شبیه ساز انجام می شود خلبانان آموزشی داریم که سوختگیری شب خلبانی در در دستور کار عملیات به بهره دستور کار به بهره برداری تاکید کرد: در این حوزه


( ۲ )

نظر شما :