پیشنهاد ایران به ۱+۵ برای پخش زنده مذاکرات

۱۳ آبان ۱۳۹۱ | ۱۵:۴۳ کد : ۱۹۰۸۶۳۸ سرخط اخبار

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره مذاکرات ایران و ۱+۵ گفت که جمهوری اسلامی در این مذاکرات شفاف عمل کرده و ضمن ارائه پیشنهاداتی مشخص، حتی خواستار پخش مذاکرات به صورت زنده نیز شده است.

رامین مهمان پرست سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در گفت وگو با خبرنگار سیاست خارجی خبرگزاری فارس در حاشیه نوزدهمین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها به سؤالاتی درباره برنامه هسته ای ایران، تحولات سوریه و ... پاسخ داد.

وی در خصوص برخی اظهارات مبنی بر اینکه ایران در ازای رفع تحریم ها، از برنامه هسته ای خود عقب نشینی کند، گفت: اقداماتی که علیه ملت ایران در طول 30 سال گذشته انجام شده نشان می دهد که موضوع هسته ای یک بهانه است. 

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه امروز به دلیل فعالیت های صلح آمیز هسته ای خود تحت فشار کشورهای غربی هستیم و تحریم های ناعادلانه ای علیه ملت ما وضع کرده اند، پرسید: در سال ها ی گذشته و اوایل پیروزی انقلاب اسلامی که فعالیت های هسته ای نداشتیم، چرا تحریم ها و فشارها وجود داشت؟

به گفته وی این فشارها در هر مقطعی به یک بهانه ای اعمال می شود.

*مشکل غرب با ایران

مهمان پرست همچنین سؤال کرد: اگر تصمیم بگیریم در مورد همه فعالیت های هسته ای با طرف مقابل به نحوی به توافق برسیم، احتمال اینکه پس از این توافق آنها دست از تحریم ها بردارند، به چه میزان است؟

وی با اشاره به بهانه جویی های غرب در هر دوره ای برای تحت فشار قرار دادن ایران گفت: مشکل آنها با ایران استقلال ملت است و منافعی که در گذشته کسب می کردند و امروز دستشان از آنها کوتاه شده است. تا زمانی که احساس کنند ایران طرح جدیدی برای دنیای امروز دارد و پیام ملت ایران پیامی است که می تواند راه ملت ها را در مسیر جدیدی قرار دهد، تلاش می کنند با آن مقابله کنند.

*زمانی که غرب به ایران احترام خواهد گذاشت

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه با اشاره به اینکه برای تأثیرگذارتر و قدرتمندتر شدن باید به فناوری های روز دنیا مسلط باشیم و نگذاریم با بهانه های مختلف سیاسی و اقتصادی دسترسی ملت ایران را از دانش روز دنیا محدود کنند، یادآور شد: هر زمان به نقطه ای رسیدیم که این توانایی هایمان از نظر آنها مسجل شد و احساس کردند با یک کشور قدرتمند روبرو هستند، در چنین شرایطی به حقوق ما احترام خواهند گذاشت.

مهمان پرست خاطرنشان کرد: اگر تواضع کرده و از اصول خود کوتاه بیاییم، مطمئناً غربی ها احساس می کنند که این نقطه ضعف است و تهاجم خود را افزایش داده و خواسته های خود را به سمت موضوعات دیگری هدایت خواهند کرد که نهایتاً منجر به تهی شدن انقلاب ما از آرمان هایش خواهد شد.

* پیشنهاد پخش زنده مذاکرات هسته ای را به 1+5 دادیم

 مهمان پرست درباره انتشار شایعاتی مبنی بر گفت وگوهای مستقیم تهران و واشنگتن درباره برنامه هسته ای نیز گفت: بحث هسته ای ایران چارچوب مشخصی دارد. گفت وگوهایی که دنبال کرده ایم به قدری شفاف بوده و با پیشنهادات مشخص، که طرف ایرانی حتی پیشنهاد داد که تمام مذاکرات پخش زنده تلویزیونی شود.

وی ادامه داد: ما چیزی برای پنهان کردن نداریم و ایده های خود را به صورت شفاف ارائه می دهیم. پیشنهادات ما می تواند بهانه را از کشورهای مدعی گرفته و حقوقمان را هم تأمین کند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه با اشاره به مشکلات پیش آمده در مسیر برنامه هسته ای ایران گفت: اگر مسئله هسته ای ایران از نظر فنی مورد سؤال بود، قابل حل بود و کارشناسان فنی هسته ای به راحتی می توانستند تشخیص دهند که چه فعالیتی مجاز و چه فعالیت هایی ممکن است از تعهدات آژانس به دور باشد. اگر اختلاف ما حقوقی بود خیلی سریع به نتیجه می رسیدیم؛ چرا که حقوق کشورها در برخورداری از این دانش کاملاً روشن است. اما بحث ما با طرف مقابل نه فنی است و نه حقوقی، بلکه سیاسی است.

مهمان پرست یادآور شد: آنها تصمیم گرفته اند که ملت ایران از دسترسی به دانش های پیشرفته محروم شده، توانایی های ایران در سطح محدودی نگهداشته شود و انحصار این دانش های پیشرفته را برای خود محفوظ نگهدارند.

وی با طرح این سؤال که چه زمانی می توان به نتیجه رسید و حقوقمان تأمین شود؟ پاسخ داد: زمانی که بتوانیم از موضع قدرت از حقوقمان دفاع کنیم. در حال حاضر تسلط دانشمندان هسته ای کشور به حدی رسیده که دیگر (غربی ها) نمی توانند این دانش بومی شده را از ملت ایران بگیرند.

مهمان پرست افزود: آنها تصور می کنند با اعمال فشارهای جانبی می توانند برای مردم ما مشکل ایجاد کرده و ما را مجبور به عقب نشینی کنند. اما ملت ایران از حقوق خود عقب نمی نشیند.

سخنگوی وزارت خارجه تحریم ها را یکی از اقدامات غرب برای عقب نشینی ایران از حقوق خود دانست و افزود: باید تلاش کنیم علی رغم فشارهایی که به کشور وارد می شود، وحدت و انسجام داخلی را حفظ کرده و نگذاریم آنها به اهدافشان برسند.

* ارتباط تحولات در سوریه به برنامه هسته ای ایران

مهمان پرست عامل مهم دیگر تعیین کننده در مسیر برنامه هسته ای ایران را تحولات منطقه خواند و گفت: هر کشوری در مدیریت تحولات منطقه بتواند مناسب تر عمل کرده و حضور مؤثرتری داشته باشد، در مذاکرات نیز با قدرت از حقوق خود دفاع خواهد کرد.

وی ادامه داد: تصور می کنم یکی از دلایلی که سعی می کنند در سوریه ناامنی ایجاد کرده و به کشورهای مختلف منطقه آسیب برسانند تا جبهه مقاومت در منطقه تضعیف شود، این است که از این قضیه برای مذاکرات هسته ای استفاده کنند و زمانی که طرح های آنها به نتیجه نرسد و بیداری اسلامی توسعه یابد و جبهه مقاومت قوی تر شود، متوجه می شوند که باید به حقوق ملت ها احترام بگذارند.

* پرونده «آمیا» با مشارکت ایران دنبال می شود

وی در ادامه در خصوص مذاکرات ایران و آرژانتین درباره حادثه «آمیا» نیز گفت: پس از آن حادثه، جریانات صهیونیستی تلاش زیادی کردند تا این واقعه را به شهروندان کشورمان نسبت دهند؛ بارها اعلام کردیم که با هر نوع اقدام تروریستی مخالفیم و نسبت دادن این اقدامات به شهروندانمان را به شدت رد می کنیم.

سخنگوی وزارت خارجه با اشاره به اعلام آمادگی ایران برای بررسی دقیق اصل واقعه و اثبات حسن نیت کشورمان، اظهار داشت: پیشنهاد دادیم تا کارشناسان حقوقی ما به کمک کارشناسان آرژانتینی بررسی های خود را شروع کنند. حدود یک ماه پیش توافقی بین وزرای خارجه دو کشور صورت گرفت تا مذاکرات در آینده ادامه یابد. مذاکراتی در هفته گذشته انجام و قرار شد تا در آینده ادامه یابد.

* حوادث میانمار و ارتباط آن با نظریه جنگ تمدن ها

مهمان پرست در بخش دیگری از این گفت وگو در خصوص درگیری های جدید بین مسلمانان و بودایی ها در میانمار گفت: به نظر می رسد فتنه ای بزرگ برای ایجاد درگیری های مذهبی در حال شکل گیری است. شاید بحثی که در سال های گذشته به عنوان تئوری جنگ تمدن ها و درگیری های مذهبی در سطح دنیا شکل گرفت، تفکری نشأت گرفته از جریان هایی از داخل آمریکا و کشورهای غربی باشد.

وی ادامه داد: پس از بیداری اسلامی در منطقه، شیوه های مختلفی در حال اجراست تا جهان اسلام درگیر مسائل جدیدی شده و از اهدافش دور شود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه یکی از توطئه های خطرناک را وقوع درگیری های مذهبی دانست و خاطرنشان کرد: غرب تلاش دارد تا اختلافات قومی را به اختلافات مذهبی تبدیل کند و اگر موفق شود تا فتنه و درگیری بین مسلمانان و بودایی ها را گسترش دهد، خسارات زیادی به ملت های آسیایی وارد شده و جمعیت مسلمانان در کشورهایی که اکثریت آن را بوداییان تشکیل می دهند، به خطر خواهد افتاد.

مهمان پرست افزود: باید با کمک همه کشورها در منطقه تلاش کنیم تا جلوی این فتنه ها به ویژه اتفاقی که در میانمار رخ داده، گرفته شود و اجازه ندهیم که درگیری های مذهبی شکل بگیرد.

وی با بیان اینکه دولت میانمار باید اختلافات قومی را ریشه یابی کرده و به شکلی اساسی حل کند، گفت: مسلمانان میانمار جزو مردم این کشور هستند که باید از حقوق کامل شهروندی خود برخوردار باشند و این تفکر که آنها را از حقوق خود محروم کرده و درگیری ها علیه آنها را دامن بزنند، را باید با حساسیت بیشتری دنبال کرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به تلاش هایی که از سوی دستگاه دیپلماسی کشور در حال انجام است، ابراز امیدواری کرد که با کمک سایر کشورهای آسیایی و اسلامی و همچنین دولت میانمار، جلوی این درگیری ها گرفته شود و شاهد زندگی مسالمت آمیز همه بخش های مختلف از جمله مسلمانان در میانمار باشیم.

* هیئتی با حضور دولت و آحاد مردم سوریه برای عبور از بحران تشکیل شود

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه در ادامه در خصوص بحران سوریه و تلاش ایران برای برگزاری نشستی بین معارضین و دولت گفت: امروز سوریه به محل دخالت و حضور جریانات خارج از منطقه تبدیل شده و آنها به دنبال این هستند که منطقه حساس خاورمیانه دچار بی ثباتی و ناامنی شود.

مهمان پرست به تحولات منطقه طی دو سال گذشته اشاره کرد و اظهار داشت: زمانی که بیداری اسلامی در کشورهای منطقه شکل گرفت، وابستگی کشورهایی که با دیکتاتوری اداره می شدند، به آمریکا و جریان صهیونیستی قطع و یا کاهش پیدا کرد.

وی با اشاره به نگرانی مسئولان رژیم صهیونیستی و حامیان آنها در پی بیداری اسلامی در منطقه، ادامه داد: حامیان این رژیم برای اینکه مجالی برای صهیونیست ها پیدا کنند، به درگیری در منطقه دامن زدند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه، سوریه را به عنوان نقطه ای کلیدی برای رژیم صهیونیستی و حامیان آن برشمرد و گفت: هر زمان تلاش ها برای توقف درگیری ها و ایجاد آرامش در سوریه در حال رسیدن به نتیجه است، اقداماتی توسط افرادی از جریانات افراط گرا صورت می گیرد و انفجارهای تروریستی شدت می یابد تا مانع تحقق تلاش ها شوند.

مهمان پرست با اشاره به حمایت ایران از کوفی عنان به عنوان نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل و نماینده اتحادیه عرب در امور سوریه، اظهارداشت: حمایت ما از کوفی عنان و پس از آن اخضر ابراهیمی چندان خوشایند جریان آمریکایی - صهیونیستی نبود و آنها مایل نیستند که فردی با مسئولیت رسمی از سوی سازمان های بین المللی، طرحی را ارائه دهد که منجر به توقف درگیری و برقراری آرامش در سویه شود.

وی ادامه داد: این گونه می توان دریافت که چرا برخی کشورها و جریانات سیاسی، ناامنی و درگیری در سوریه را به ثبات و امنیت ترجیح می دهند.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه با بیان اینکه جریان آمریکایی-صهیونیستی اهداف سیاسی خاصی را در سوریه دنبال می کند، گفت: تلاش ما و کشورهای منطقه این است که بتوانیم در سریع ترین زمان ممکن درگیری ها را متوقف، جلوی ارسال سلاح به داخل سوریه را بگیریم و اجازه ندهیم مداخله خارجی در سوریه صورت گیرد.

مهمان پرست هر اتفاقی که بخواهد در کشورهای منطقه از جمله سوریه رخ دهد را با خواست و نظر مردم امکانپذیر دانست و افزود: بهترین شکل خواست و نظر مردم، انتخابات است که آرای مردم لحاظ شود و انتخابات زمانی برگزار می شود که آرامش برقرار شود و ما بتوانیم ثبات را برقرار کنیم. بر همین مبنا تصور می کنیم که باید نشستی بین دولت و آحاد ملت سوریه اعم از معارضه و بخش های مختلف جامعه برگزار شود و گفت وگوهای ملی شکل بگیرد که در چارچوب آن گام هایی چون انتخابات مجلس و ریاست جمهوری و اصلاح قانون اساسی برداشته شود و مرحله به مرحله با حضور و مشارکت مردم به نتیجه برسد.

مهمان پرست با طرح این سؤال که چرا برخی کشورها مایل نیستند در سوریه ثبات برقرار شود، مردم اصلاحات را دنبال کنند و آرای اکثریت آنها تعیین کننده آینده وضعیت سوریه باشد؟ یادآور شد: این سؤالی است که در ذهن افکار عمومی وجود دارد و نشانگر آن است که جریان آمریکایی - صهیونیستی اصلاً به دنبال خواسته های مردم نیست.

وی خواسته این جریان را وجود ناامنی و بی ثباتی و تداوم آن در سوریه عنوان کرد و اظهار داشت: ادعاهای آنها مبنی بر دفاع از حقوق مردم با ذکر نمونه های بسیاری مردود است. مردم در کشورهایی سرکوب شده و حقوقشان نقض می شود که دیکتاتورهای حاکم بر آنها از سوی قدرت های غربی حمایت می شوند و سخنی از رعایت حقوق بشر نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص طرح ایران برای ایجاد آرامش در سوریه نیز گفت: ایران معتقد است که اول باید جلوی درگیری ها و تنش بین گروه های مختلف گرفته شود؛ در مرحله دوم باید با همکاری همسایگان سوریه کمک کرد تا مرزهای این کشور امنیت یافته و جلوی ارسال سلاح گرفته شود و پس از آن باید اقداماتی صورت گیرد تا زمینه سازی برای مداخله کشورهای خارجی در سوریه از بین برود.

رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه ای وزارت خارجه ادامه داد: باید گفت وگوهای ملی انجام شود و نمایندگان بخش های مختلف با نمایندگان دولت دور هم جمع شوند و در مرحله بعد باید هیئتی با نظر همه بخش های دولت و آحاد مردم به وجود آید تا قدم های اصلاحی بعدی را زمانبندی کرده و دنبال کنند و سرانجام وقتی به نقطه ای برسیم که در یک فضای مسالمت آمیز امکان اصلاحات لازم با مشارکت مردم فراهم شود، نهادهای لازم شکل خواهد گرفت و نظر مردم در شکل آینده حکومت سوریه تامین خواهد شد.

کلید واژه ها: سوریه مذاکرات وزارت خارجه دیپلماسی عمومی


نظر شما :