ادعای مجدد اماراتی‌ها درباره جزایر ایرانی

۲۹ فروردین ۱۳۹۱ | ۱۶:۲۵ کد : ۱۹۰۰۱۵۴ سرخط اخبار

در حالی که نهاد سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تاکنون به ادعاهای واهی اخیر امارات پاسخ نداده، وزیر خارجه امارات در اظهاراتی جدید تلاش کرد موضوع مالکیت ایران بر جزیره ابوموسی را در سطح بین المللی مطرح کرده و درباره آن جنجال سازی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری امارات، "عبدالله بن زاید آل نهیان" روز گذشته در یک کنفرانس مشترک با "سامانهالی کریشنا" وزیرخارجه هند ادعا کرد: اشغال جزایر سه گانه امارات شامل تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی از سوی ایران، امنیت و صلح بین المللی را در معرض تهدید قرار داده است.

ایران به صدای عقل گوش فرا دهد

وی با اشاره به اینکه جزایر سه گانه در منطقه ای قرار دارند که 40 درصد از مبادلات انرژی جهان از آن عبور می کند، تاکید کرد: از ایران می خواهم که به صدای عقل برای پایان دادن به این مناقشه و اختلاف گوش دهد، چون ممکن است این مسئله به عواقبی منجر شود که ایران و امارات در آینده توان کنترل آن را نداشته باشند.

عبدالله افزود: ما بر حل اختلافات درباره جزایر اماراتی اشغال شده از سوی ایران جدیت داریم. اما مسائل داخلی ایران باعث شده آنها در تلاش برای صادر کردن مشکلاتشان در مسائل فرعی باشند و تاسف بار است که یک کشور همسایه اسلامی با داشتن تمدن، بدون بهره گیری از عقلانیت عمل کند.

با اعضای شورای امنیت صحبت کردم

وزیرخارجه امارات افزود: من نمی خواهم موضعم را که در روز سفر رئیس جمهوری ایران به جزیره ابوموسی اعلام داشتم، مجددا تکرار کنم. من دردیدار با نمایندگان کشورهای عضو دائم و غیر دائم شورای امنیت این مسئله را مطرح کردم و دلیل اینکه امارات نسبت به آن شدیدا موضع نشان داده را توضیح دادم.

امارات شدیدا سرخورده است

عبدالله بن زاید آل نهیان دادگاه لاهه و شورای امنیت را از جمله دیگر گزینه های امارات درباره حل اختلافات با ایران در مسئله جزایر سه گانه دانست و ادعا کرد: اشغال جزایر اماراتی در 40 سال باعث سرخوردگی شدید امارات شده است. ما باید با انجام مذاکرات به توافق برسیم و اگر این توافق رخ ندهد باید به داوری بین المللی روی آوریم چون با توجه به تاثیرات این اختلافات بر امنیت و صلح بین المللی نمی شود آنها را تا ابد رها کرد.

پاسخ دیپلماتیک وزیرخارجه هند

در ادامه این کنفرانس خبری زمانی که وزیرخارجه هند با سوالی درباره موضع دهلی نو در قبال سفر "محمود احمدی نژاد" به جزیره ابوموسی مواجه شد، پاسخ داد: ما این مسئله را در روزنامه ها خواندیم و تحولات آن را پیگیری می کنیم.

در واقع وزیر امور خارجه هند با این پاسخ به صورت زیرکانه با جنجال سازی رسانه های اماراتی همراه نشد و از ادعاهای آنها حمایت نکرد.

کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس امروز سه شنبه درپی طرح ادعاهای واهی اخیر از سوی امارات درباره جزیره ابوموسی تشکیل جلسه می دهند. امارات هفته گذشته سفیرخود را درپی سفر"محمود احمدی نژاد"به جزیره ابوموسی از تهران  فراخوانده بود.این درحالی است که مالکیت تاریخی جزیره ابوموسی ازآن ایران است و ادعاهای امارات در این باره هیچ زمینه حقوقی بین المللی ندارد. البته در این میان انفعال نهاد سیاست خارجی ایران باعث تداوم گستاخی و جنجال سازی اماراتی ها شده است.


نظر شما :