مکرون در تماس تلفنی با روحانی خواستار بازگشت ایران به اجرای تعهدات برجامی‌اش شد

۱۹ فروردین ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۳ کد : ۱۹۹۰۵۸۶ سرخط اخبار

رئیس جمهور فرانسه در تماس تلفنی با رئیس جمهور کشورمان از ایران خواست که به اجرای تعهدات هسته‌ای‌اش بازگردد.

به گزارش ایسنا به نقل از رویترز، کاخ الیزه در بیانیه‌ای اعلام کرد که امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در مکالمه‌ای تلفنی با حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان درباره اجرای برجام [توافق هسته‌ای] ابراز امیدواری کرده است که ایران به رعایت تعهدات هسته‌ای‌اش بازگشته و از اقدامات جدید متغایر با برنامه جامع اقدام عمل مشترک[برجام] خودداری کرده و به کاهش تنش‌های منطقه‌ای کمک کند.

مکرون همچنین افزود: اکنون زمان آن فرا رسیده است که جامعه جهانی باید برای مبارزه با ویروس کرونای جدید باهم متحد شوند.

بر اساس این گزارش، اظهارات مکرون در پی این مطرح می‌شود که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور کنونی آمریکا در ابتدای روی کار آمدن از توافق هسته‌ای خارج شده و ضمن بازگرداندن تحریم‌هایی که در نتیجه توافق هسته‌ای لغو شده بودند، تحریم‌های تازه‌ای نیز علیه ایران اعمال کرد. کشورهای اروپایی متعهد شده بودند که راهکارهایی کاربردی برای کاهش تاثیر تحریم‌های آمریکا و عادی سازی تجارت با ایران انجام دهند.

ایران با گذشت یک سال از تعلل شرکای اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان، اعلام کرد که در چند گام تعیین شده، تعهدات داوطلبانه‌اش در توافق هسته‌ای را کاهش می‌دهد. همچنین مقامات کشورمان تاکید کرده‌اند که این اقدامات بازگشت‌پذیر بوده و به محض عملی شدن تعهدات شرکای اروپایی برجام به حالت قبل بازخواهند گشت.

کلید واژه ها: ایران و فرانسه حسن روحانی امانوئل مکرون


نظر شما :