اردوغان: از سوریه و لیبی نمی‌رویم

۲۹ دی ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۲ کد : ۱۹۸۸۹۵۴ سرخط اخبار

رئیس جمهوری ترکیه حملات نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی به طرابلس را به باد انتقاد گرفت و اعلام کرد، جامعه بین‌الملل به این حملات پاسخی درخور نداده است. وی همچنین اعلام کرد، نیروهایش در سوریه و لیبی می‌مانند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر خلیفه حفتر، فرمانده نیروهای موسوم به ارتش ملی لیبی را به باد انتقاد گرفت و گفت، جامعه بین‌الملل به حملات گستاخانه حفتر به طرابلس پاسخی درخور نداده است.

وی در نشست خبری پیش از سفر به آلمان برای مشارکت در کنفرانس برلین پیرامون بحران لیبی ابراز امیدواری کرد که این نشست نتایج مثبتی داشته باشد و گفت: این کنفرانس یکی از نتایج تلاش‌های مستمر ترکیه است.

رئیس جمهوری ترکیه تصریح کرد: تلاش‌های ما در این راستا روشن است. پس از تلاش‌های چهار ماهه ترکیه و روسیه به آتش‌بس موقت در لیبی رسیدیم. ترکیه "کلید صلح" در لیبی است.

وی با بیان اینکه موضع‌گیری ترکیه "نقش بزرگی" در سرکوبی "کودتای" حفتر داشته است، از جامعه بین‌الملل خواست به نفع جاه‌طلبی‌های تاجران خون و هرج و مرج، امیدهایی که بار دیگر در لیبی زنده شده را فدا نکند.

اردوغان گفت، هیچ راه حل نظامی در لیبی وجود ندارد و تلاش‌ها برای تحمیل راه حل نظامی نتیجه‌ای نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه نقض قطعنامه‌های شورای امنیت توسط حفتر و حامیانش مدتها است که مورد غفلت واقع شده است، گفت، سفر اخیر حفتر به آتن ارزشی ندارد. یونان از عدم دعوت به کنفرانس ناراحت شده و توافق منعقده میان ترکیه و لیبی موجب شده آتن از مسیر  درست خود خارج شود.

لیبی که بزرگ‌ترین ذخایر نفتی را در قاره آفریقا در اختیار دارد از زمان سقوط معمر قذافی، دیکتاتور این کشور در سال ۲۰۱۱ در پی انقلاب مردمی و مداخله نظامی فرانسه، انگلیس و آمریکا از خشونت و درگیری‌ها بر سر قدرت رنج می‌برد.

به نقل از روسیاالیوم، رئیس جمهوری ترکیه در جریان سخنرانی در مراسم افتتاح نخستین خط آهن از پروژه "متروی غیرت تپه- فرودگاه استانبول"در واکنش به انتقادات مخالفان از اقداماتی که دولتش برای نفوذ به اراضی سوریه به بهانه تأمین امنیت مرزهای جنوبی ترکیه و حفظ منافع آن در دریای مدیترانه انجام می‌دهد، گفت، تلاش برای محاصره ترکیه از طریق کریدور "تروریستی" در امتداد مرزهای جنوبی این کشور پروژه‌ای کاملا روشن است به حدی که حتی کودکان مقطع ابتدایی هم آن را می‌فهمند. ذهنیتی که می‌پرسد ما در سوریه چه می‌کنیم؟ همان ذهنیتی است که کاملا روابط دوستانه خود را با ترکیه و مردمش قطع کرده است. ‌  

اردوغان افزود: تمامی جهان فهمیده که ترکیه در سوریه چه می‌کند به جز مسؤولان احزاب مخالف ما.

وی ضمن اشاره به کمال قلیچدار اوغلو، رئیس حزب مردم جمهوری‌خواه ترکیه ادامه داد: اکنون مخالفان هربار دهان باز کنند، می‌پرسند که ما در لیبی چه می‌کنیم؟ در حالی که کسی که این سؤال را می‌پرسد خودش چند ماه پیش ما را به این امر متهم می‌کرد که چرا ترکیه در دریای مدیترانه حضور ندارد و بعد هم شروع به شمردن کشورهای حاضر در این آب‌ها می‌کرد.

اردوغان اعلام کرد، ترکیه به حضور خود در سوریه ادامه خواهد داد تا "امنیت" مرزهای جنوبی خود را حفظ و ثبات ساکنان این مناطق را کاملا محقق کند و احتمالا پیشروی بیشتر به داخل سوریه را ادامه می‌دهد.

رئیس جمهوری ترکیه تأکید کرد، تا زمان اذعان به حقوق کشورش در دریای مدیترانه و برقراری امنیت دولت توافق ملی لیبی، دولت مشروع که آنکارا روابط دوستانه ۵۰۰ ساله با این ملت دارد، نیروهای ترکیه در لیبی می‌مانند.

اردوغان خاطرنشان کرد: ترکیه مصمم است از تمامی پتانسیل‌های سیاسی، دیپلماتیک و نظامی در بحران‌های سوریه، مدیترانه و لیبی بهره ببرد.

ترکیه تاکنون به بهانه اخراج نظامیان کُرد شمال سوریه از مرزهای جنوبی خود دست به انجام دو عملیات نظامی"شاخه زیتون" و "چشمه صلح" در خاک سوریه زد.

کلید واژه ها: رجب طیب اردوغان


( ۳ )

نظر شما :

علی ۳۰ دی ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۳
ترکیه سیاست قابل قبولی در منطقه داشته است وبه جای مذاکره وهمراهی با گروهک های مختلف که منشا ء آنها خارج از این مرزهاست سعی میکند با دولتهای قانونی دست به دست هم دهدواین سیاست می تواند در دستور کاردیگر دولتهای بزرگ خاور میانه نیز قرار گیرد تار صلح وثبات جای ناامنی را بگیرد
ایرانی ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۹ | ۱۸:۴۸
این بدبختها هنوزتوی توهم هستن. مزدورهای ترک در بهترین حالت الان ده درصد خاک سوریه رو دارن! شما رو همین حالا هم از سوریه بیرون کردن! از بقیه اش هم نرید با تابوت میفرستن تون.